Popularność kryptokoryn w akwariach wynika przede wszystkim z ich ogromnej odporności. Nie wymagają wyśrubowanych parametrów, dlatego dobrze sprawdzają się nawet w rękach początkujących akwarystów. Sadzonki potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary, dlatego świetnie nadają się do większych zbiorników. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o tych ciekawych roślinach. Czy kryptokoryna nada się do twojego akwarium? Sprawdź!
Kryptokoryna – skąd pochodzi?
Wszystkie gatunki kryptokoryny (a jest ich ponad pięćdziesiąt) pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Jako rośliny błotno-wodne najlepiej czują się na bagnach, brzegach niewielkich zbiorników wodnych lub w rzekach o bardzo powolnym i spokojnym nurcie.
Kryptokoryna jest bardzo popularna w świecie akwarystycznym, dlatego jej sadzonki można łatwo zdobyć na giełdzie lub w sklepie. Możesz także skorzystać z ogłoszeń na forach akwarystycznych, gdzie ogłaszają się osoby sprzedające lub wymieniające te rośliny.
Zwartka Wendta – jak wygląda?
Kłącze kryptokoryny Wendta jest stosunkowo niewielkie. Liście są lekko pofałdowane i wyrastają z niego rozetowo. Podstawa jest lekko zaokrąglona, a końcówka szpiczasta. Długość liścia wynosi około 15 centymetrów, a szerokość rzadko przekracza 3 centymetry.
Jedną z największych zalet zwartki jest duża różnorodność kolorów. Możesz zdecydować się na różne odcienie zieleni. Dostępne są także kryptokoryny w barwach rdzy, różu, czy czerwieni. Ze względu na dużą okazałość roślinę tę najlepiej sadzić w miejscu, w którym będzie dobrze widoczna. Najlepiej prezentuje się na samym środku akwarium w jego przedniej części.
Kryptokoryna Wendta – jakie ma wymagania?
Kryptokoryna jest bardzo popularna nie tylko ze względu na swój okazały wygląd. To także roślina o doskonałych zdolnościach adaptacyjnych. Jest bardzo odporna i rośnie w zasadzie bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na podłoże warto wybrać ziemię ogrodową lub drobny piasek wzbogacony gliną lub torfem. System korzeniowy kryptokoryny najlepiej adaptuje się w podłożu, które nie jest regularnie odmulane.
Roślina tego gatunku nie wymaga szczególnego oświetlenia. Powinna dobrze rosnąć nawet przy standardowej świetlówce LED. Woda powinna być miękka lub maksymalnie średnio twarda o pH od 6,5 do 8,0. Najlepszym nawozem w tym wypadku powinno okazać się żelazo.
Kryptokoryna – rozmnażanie
Wszystkie kryptokoryny są roślinami nasiennymi. W domowych warunkach bardzo łatwo rozmnaża się je wegetatywnie poprzez podział kłącza. Podczas sadzenia zwróć uwagę na korzenie, które są dosyć delikatne i łatwo je uszkodzić. Przygotuj się na to, że na samym początku kryptokoryna karbowana może stracić wszystkie swoje liście. Gdy już zaadaptuje się do podłoża, będą one stopniowo odrastały.
Zwartka – czy to roślina dla każdego?
Chociaż zwartki są dosyć łatwe w uprawie, to jednak nie sprawdzą się w każdym zbiorniku. Nie służy im twarda woda. Nie będą także czuły się dobrze w podłożu, które jest często odmulane. W niestabilnych zbiornikach roślina może gnić albo po prostu przestać rosnąć.
Zanim zdecydujesz się na zasadzenie Cryptocoryne wendtii sprawdź, czy parametry wody w twoim zbiorniku odpowiadają jej potrzebom. Chociaż jest to roślina dosyć odporna, to jednak w nieodpowiednich warunkach nie pokaże całego swojego piękna. Odpowiednie nawożenie i stabilne parametry wody to prosty przepis na to, aby kryptokoryna naprawdę rozkwitła.