Samice rybek składają nawet kilkaset jaj. Zarówno rodzice, jak i inne stworzenia znajdujące się w akwarium stanowią prawdziwe niebezpieczeństwo dla narybku. Niestety, wiele młodych staje się pożywieniem. Co zrobić, aby nie dopuścić do aktów kanibalizmu? Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zakup pojemnika rozrodczego. Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, czym jest tzw. kotnik dla rybek i jak odpowiednio go używać.
Kotnik dla ryb – czym jest?
Akwarium kotnik to zbiornik rozrodczy, w którym rybki mogą się rozmnażać. Pojemnik jest zbudowany tak, aby żadne stworzenia nie mogły przepływać między nim i akwarium. Jednocześnie jego konstrukcja pozwala na swobodne przedostawanie się wody i powietrza. Kotnik umieszcza się w zwykłym akwarium lub oddzielnym, stosowanym wyłącznie do rozwoju małych rybek.
Najważniejszym elementem kotnika są otwory. Narybek przedostaje się przez nie do innej komory, aby nie zostać zjedzonym przez samicę.
Kotnik do akwarium – dla jakich gatunków ryb?
Kotniki najczęściej stosuje się w przypadku ryb żyworodnych, czyli nieskładających ikry. Do przykładowych gatunków należą między innymi:
- gupiki;
- molinezje;
- mieczyki;
- drobniczki jednodniówki.
Kotnik – cena
Kotniki nie są drogimi akcesoriami. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych. Warto oczywiście pamiętać, że im większy pojemnik i lepsza jego jakość, tym wyższa cena.
Rodzaje kotników dla ryb akwariowych
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów kotników. Większość wykonana jest z plastiku lub innego tworzywa sztucznego, nieszkodliwego dla rybek. Te spotykane najczęściej montuje się na ściance akwarium za pomocą specjalnych zaczepów lub przyssawek. W ofertach sklepów są jednak dostępne też kotniki pływające, które dzięki specjalnej poduszce powietrznej unoszą się ponad powierzchnią wody.
Najczęściej spotykane są kotniki plastikowe, siatkowe, dzielone na pół albo posiadające podwójne dno. Wybór tego właściwego zależy przede wszystkim od rodzaju rybek, które planujesz rozmnażać.
Jak używać kotnika dla rybek? Najważniejsze informacje
Rozmnażanie rybek przy wykorzystaniu kotnika nie jest trudne. Warto przy tym pamiętać o kilku wskazówkach, aby usprawnić cały proces.
Materiał wykonania kotnika
Większość kotników dostępnych w sklepach akwarystycznych wykonana jest z trwałych i bezpiecznych dla rybek materiałów. Jest to bardzo ważne – tworzywa niewiadomego pochodzenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój narybku. Przed zakupem lub skonstruowaniem kotnika upewnij się, że materiał nie zaszkodzi rybom!
Wielkość kotnika
Jak już wspomnieliśmy, wielkość pojemnika do rozrodu zależy od gatunku oraz liczby ryb, które chcesz rozmnożyć. Masowe rozmnażanie wymaga pojemniejszego zbiornika, podobnie jak hodowanie większych ryb. Zbyt mały kotnik może nie spełnić swojej funkcji i przyczynić się do wymierania narybku.
Napowietrzanie i ogrzewanie kotnika
Mniejsze kotniki w akwarium zazwyczaj nie potrzebują dodatkowego napowietrzania ani dogrzewania. Umieszczenie pojemnika wysoko sprawi, że będzie w nim ciepło.
Inaczej będzie wyglądało to w przypadku większych kotników. Jeżeli chcesz w nim umieścić większą liczbę ryb i postawić na masowe rozmnażanie, konieczne będzie dostarczenie tlenu i zapewnienie dodatkowego ogrzewania.
Warunki w kotniku
Także warunki panujące w kotniku są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju narybku. Zbiornik musi być regularnie sprawdzany pod kątem zanieczyszczeń. Nawet najmniejsze zmiany w ekosystemie mogą doprowadzić do rozwoju bakterii i pleśni, śmiertelnie niebezpiecznych dla narybku.
Woda powinna być zatem odpowiednio natleniona, pozbawiona bakterii, a sam pojemnik – dokładnie czyszczony.
Jak zrobić kotnik dla rybek? Instrukcja krok po kroku
Wykonanie kotnika do akwarium samemu jest jak najbardziej możliwe. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wymaga ono więcej przygotowań, ale mniejszego nakładu finansowego. Wykonany prawidłowo sprawdzi się równie dobrze jak ten kupiony w sklepie akwarystycznym.
Jak zrobić kotnik krok po kroku? Potrzebne będą ci:
- duża butelka (1–2 l);
- kombinerki;
- szpilka;
- sznurek i taśma lub klej na gorąco.
Oto instrukcja:
- Umyj i wypłucz butelkę.
- Przetnij butelkę na pół, aby dolna część miała ok. 15 cm długości.
- Zrób dziurki w dolnej części butelki przy pomocy rozgrzanej szpilki (trzymaj ją kombinerkami).
- Wykonaj 2 dodatkowe dziurki w jednej z górnych krawędzi, aby przewlec przez nie sznurek.
- Sznurek przyklej do ściany akwarium za pomocą taśmy. Możesz też przykleić butelkę klejem na gorąco.
- Włóż kotnik do akwarium tak, aby wystawał ok, 1,5 cm nad powierzchnię wody.
- Umieść w kotniku kilka roślinek.
Wady i zalety kotnika
Kotnik jest często stosowany przez osoby, które chcą zajmować się hodowlą ryb. Zbiornik pozwala na przetrwanie większości narybku i oszczędza mu stresującej walki o przetrwanie.
Z drugiej strony takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Umieszczenie ryb w obcym środowisku stanowi dla nich duży stres. Pamiętaj, że zwierzęta powinny znajdować się w nim wyłącznie do momentu wyklucia się. Narybek urodzony w kotniku nie podlega naturalnej selekcji, przez co zdarza się, że przeżywają ryby słabe i chore. Czasami rybki urodzone w kotniku są mniej odporne na stres i potencjalne choroby.