Do akwarium możesz wybrać różne rodzaje roślin – niższe, wyższe oraz pływające. Popularne są również tzw. epifity. Jak sadzić rośliny w akwarium? W zasadzie technika nie różni się znacznie od sposobu sadzenia czy przesadzania roślin doniczkowych. Pamiętaj, że także gatunki, które wybierzesz do swojego domowego zbiornika wodnego, mają różne wymagania. Musisz zapewnić im odpowiednią temperaturę, ilość światła, a także regularne nawożenie. Ważne jest też kontrolowanie ich kondycji – również rośliny wodne mogą chorować i marnieć. Zanim zaczniesz umieszczać rośliny w akwarium, musisz je odpowiednio przygotować. Przeczytaj, jak zabrać się do wsadzania roślin do akwarium!
Przygotowanie do sadzenia roślin akwariowych
Sadzenie roślin w akwarium nie powinno nastręczać trudności doświadczonym akwarystom. Jeśli jednak, po raz pierwszy zakładasz akwarium, możesz mieć wątpliwości co do prawidłowego sposobu jego urządzenia. Rośliny akwariowe najczęściej sprzedawane są w specjalnych koszyczkach, które ułatwiają ich transport i chronią przed uszkodzeniem korzeni. Zanim zaczniesz przenosić rośliny, musisz delikatnie rozciąć koszyczek i usunąć watę mineralną, jeśli została tam umieszczona. Warto również przyciąć ich system korzeniowy o kilka centymetrów (1,5-2 cm). Taki zabieg przyspiesza aklimatyzację roślin w nowym miejscu. Na tym jednak nie koniec przygotowań. Wszystkie sadzonki należy rozdzielić, a następnie dokładnie oczyścić, przepłukać pod wodą. Koniecznie trzeba pozbyć się uszkodzonych, nadpsutych, zgniłych liści. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na czystość w akwarium. Co więcej, dobrze przypatrz się, czy na roślinach nie ma ślimaków lub ich jaj, które przeniesiesz do wody. Koniecznie je usuń, jeśli znajdziesz na swoich roślinkach.
Jak sadzić rośliny w akwarium? Najważniejsze zasady
Jak sadzić rośliny w akwarium? Jeśli masz już przygotowane i oczyszczone sadzonki, możesz zacząć umieszczać je w zbiorniku. Prawidłowe sadzenie powinno odbywać się przy niewielkiej ilości wody w akwarium. Zatem musisz już mieć przygotowane akwarium i podłoże. Zadbaj także o prawidłową temperaturę wody, wymagają tego zarówno rybki, jak i rośliny. Przyjęło się, że optymalna temperatura wynosi 21 stopni. Kolejną ważną zasadą podczas sadzenia jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami – zarówno niskimi, jak i wysokimi. Będą się one rozrastać, potrzebują więc miejsca. Wystarczy kilka centymetrów, np. w przypadku gatunków rozrastających się w górę np. roślin łodygowych wystarczą 2 cm odstępu. Jak wygląda sadzenie roślin w akwarium krok po kroku?
Niezbędne narzędzia
Przed przystąpieniem do pracy nad aranżacją akwarium należy przygotować niezbędne narzędzia ułatwiające pracę. Na pewno przydadzą się nożyczki, dzięki którym rozetniesz koszyczek, skrócisz korzenie oraz usuniesz nadpsute liście. Podczas sadzenia warto wykorzystać pęsetę ułatwiającą chwytanie poszczególnych sadzonek i umieszczanie ich w podłożu. Aby zabezpieczyć rośliny przed osłabieniem czy zamieraniem wybierz odpowiedni nawóz do podłoża. Sprawi on, że roślinny świat rozrośnie się bujnie i będzie prawdziwą ozdobą akwarium. Jeśli wciąż nie masz pewności, jak sadzić gatunki niskie, wysokie czy rośliny pływające, obejrzyj film instruktażowy, dzięki któremu łatwiej będzie ci zabrać się do pracy.
Jak sadzić rośliny w akwarium? Instrukcja krok po kroku
Sadzenie wodnych roślinek nie powinno przysporzyć problemów osobom, które mają już doświadczenie w przesadzaniu domowych roślin. Proces przebiega praktycznie tak samo. W podłożu akwariowym wykop niewielką dziurkę i za pomocą pęsety umieszczamy w niej roślinę (oczywiście korzeniem do domu). Następnie wystarczy przysypać korzenie i zaczekać, czy roślina się przyjmie. W przypadku elementów wyposażenia akwarium, takich jak na przykład mech, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalną linkę, którą można kupić w sklepach zoologicznych albo na giełdach akwarystycznych. Teraz już wiesz, jak posadzić rośliny w akwarium i przymocować je do dekoracji.
Jakie rośliny do akwarium wybrać?
Aranżacja akwarium wymaga nieco specjalistycznej wiedzy. W sklepach zoologicznych jest duży wybór roślin, które mogą sprawić, że miejsce dla twoich rybek zyska niesamowity wygląd. Wybierając je, nie kieruj się jedynie ich wyglądem i urokiem, ważne są wymagania poszczególnych gatunków oraz to, jakie rybki planujesz hodować. Niektóre rośliny i ryby po prostu się nie lubią, np. brzanki mogą zniszczyć rośliny o delikatnych liściach (wgłębka wodna, kabomba). Szukając tych odpowiednich, przestrzegaj kilku prostych zasad:
- uprawa roślin pierwszoplanowych wymaga najwięcej doświadczenia, dlatego na początku warto wybrać te najmniej wymagające jak zwartka drobna lub biała;
- rośliny pierwszoplanowe najlepiej sadzić w pewnej odległości od szyby akwarium, by dać korzeniom przestrzeń do rozwoju; doświadczeni akwaryści mogą wybrać niskie rośliny jak ponikło maleńkie czy hemiantus niski;
- rośliny sadzone w części środkowej akwarium są ekspansywne i potrzebują więcej przestrzeni, dlatego sadź je w odstępach; przykładem gatunku drugiego planu jest blyksa japońska, wąkrotka japońska;
- z tyłu akwarium sadzimy rośliny wysokie, które są dość łatwe w uprawie, pomagają stworzyć efektywną kompozycję, a dodatkowo maskują elementy wyposażenia jak np. filtry; można je sadzić pojedynczo lub w kępkach (nurzaniec, moczarka kanadyjska, żabienica amazońska, rogatek sztywny);
- rośliny pływające tworzą niezwykły klimat w akwarium, a do tego oczyszczają wodę; wymagają nieco więcej wiedzy na temat uprawy (rzęsa wodna, salwinia);
- epifity najczęściej sadzi się na kamieniach, nie na podłożu; ich przykładem są anubiasy niskie, wątrobowce, mikrozorium, bolbitis.
Rola i znaczenie roślin akwariowych
Jaką funkcję pełni roślinność w akwarium? Przede wszystkim dzięki doborowi odpowiednich roślin możesz stworzyć rybom warunki do życia jak najbardziej przypominające ich naturalne środowisko. Rośliny dają schronienie, a także tworzą miejsce do rozmnażania. Inną niezwykle ważną funkcją roślin akwariowych jest dostarczanie tlenu – biorą udział w fotosyntezie, wychwytując dwutlenek węgla i zmieniając w tlen. Absorbują z wody związki azotowe i fosfor, pomagają w samooczyszczaniu, hamują rozwój glonów. Warto pamiętać, że podwodna flora jest często pokarmem dla wielu gatunków ryb. Odpowiedni i przemyślany dobór różnorodnych roślin pozwoli stworzyć efektowną kompozycję. Takie akwarium to prawdziwa ozdoba domu.
Rośliny sadzimy zwykle intuicyjnie, co może być błędem – zdarza się nawet, że uniemożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu. Każdy okaz może mieć różne wymagania, dlatego wybór roślin musi być dobrze przemyślany. Ważny jest rodzaj podłoża, parametry wody, oświetlenie, rodzaj nawozu. Jeśli chcesz, aby podwodny świat pięknie się prezentował i zdrowo rozwijał, zastosuj się do naszych wskazówek.