Dobry i mocny filtr zewnętrzny do akwarium jest sprzętem, którego nie może zabraknąć w żadnym domowym zbiorniku akwarysty. To głównie za jego sprawą środowisko we wnętrzu zachowuje prawidłowe parametry. To natomiast zapewnia komfortowe warunki rybkom i roślinom. Dowiedz się, do czego służy filtr akwariowy zewnętrzny oraz jakie są jego rodzaje. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego wybór odpowiedniej pompy jest tak istotny!
Filtr zewnętrzny do akwarium i jego rola
Czysta woda w akwarium to jeden z czynników gwarantujących prawidłowy rozwój i komfort ryb. W naturalnym środowisku „oczyszczanie” z mułu, odchodów i resztek pokarmu dokonuje się samoistnie. W domowych warunkach nie występują prądy wodne, a zbiornik jest zbyt mały, by dało się zachować odpowiedni poziom czystości. Należy ten proces niejako „wspomóc”. Aby tego dokonać, potrzebny będzie zakup mocnego filtra zewnętrznego do akwarium.
Czym może grozić brak filtra zewnętrznego do akwarium?
Każdy organizm, który zamieszkuje akwarium, pozostawia po sobie nieczystości – jest to zupełnie naturalny i normalny proces. Jednak bez pomocy odpowiedniego filtra akwarium może za bardzo się zabrudzić, ale nie tylko. Po pewnym czasie zacznie też wydzielać nieprzyjemny zapach – najczęściej spowodowany nagromadzeniem amoniaku wydalanego przez ryby. Swoją rolę w nawarstwianiu się zabrudzeń odgrywają też:
- niedojedzony pokarm;
- rozkładające się rośliny;
- czynniki pochodzące spoza akwarium (jak np. kurz) i wiele innych.
Woda staje się mętna, dając nieestetyczne wrażenie, a ponadto utrudniając funkcjonowanie rybkom. Silny filtr zewnętrzny do akwarium ma za zadanie pomóc w regularnym pozbywaniu się części brudu.
Jakie są filtry do akwarium poza zewnętrznymi?
Filtry dzielą się na mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Ponadto, wyróżnia się także podział na filtry wewnętrzne oraz filtry do akwarium zewnętrzne – te z kolei także mają swoje podkategorie. Poniżej zapoznasz się z rodzajami filtrów zewnętrznych, czyli takich, które montowane są poza akwarium. Dzielą się one na:
- filtry kubełkowe;
- filtry kaskadowe.
Rodzaje zewnętrznych filtrów do akwarium
Filtry kubełkowe
Filtr zewnętrzny do akwarium kubełkowy uważany jest za jeden z najlepszych sprzętów. Jakie mają zalety?
- umieszcza się je poza zbiornikiem, więc dostęp do nich jest ułatwiony;
- można je wyczyścić bez większych problemów;
- większość z nich ma wysoką wydajność;
- nie zajmują miejsca w akwarium, dzięki czemu nie filtr przeszkadza znajdującym się w zbiorniku organizmom.
Czy filtry zewnętrzne kubełkowe mają same zalety?
Najnowocześniejsze modele filtrów kubełkowych mają oddzielne komory na inne materiały filtracyjne, np. wkłady do filtra biologicznego, gąbkę czy węgiel aktywny.
Niektórzy zwracają jednak uwagę na fakt, że filtry zewnętrzne do akwarium kubełkowe pobierają znacznie więcej energii niż inne urządzenia filtrujące wodę. Ich koszt także jest nieco wyższy. Nie odstrasza to jednak coraz większej grupy osób, które kupują taki sprzęt.
Filtry kaskadowe
Filtry kaskadowe to kolejny typ filtrów zewnętrznych do akwarium. Jak je zamontować? Umieszcza się je na tylnej lub bocznej szybie zbiornika. Filtr pobiera wodę z akwarium przez rurkę, a następnie nalewa ją z powrotem. Jest przystosowany do filtrowania zarówno mechanicznego, jak i biologicznego. Do zalet filtrów kaskadowych należy:
- dość niski koszt zakupu;
- niewielki pobór energii.
W tym przypadku masz do dyspozycji sporo miejsca, gdzie można umieścić wkłady, a ponadto filtry nie zajmują przestrzeni w akwarium. Niestety, bardzo często akwaryści mają problem z zamontowaniem filtra kaskadowego na pokrywie w swoim domowym zbiorniku. Oprócz tego jest to sprzęt dosyć głośny.
Zakup pompy zewnętrznej do akwarium
Czy pompa zewnętrzna do akwarium się opłaca? Zakup właściwego filtra zewnętrznego powinieneś przemyśleć. Pod uwagę należy brać zwłaszcza takie kwestie, jak:
- wydajność sprzętu;
- poziom głośności;
- cenę.
Nie bez znaczenia będą również rozmiary akwarium oraz to, jakie hodujesz w nim stworzenia i ile ich jest. Im większy zbiornik i więcej rybek, tym mocniejszy i wydajniejszy powinien być filtr zewnętrzny do akwarium. Otoczenie będzie czyste, woda przejrzysta, a stworzenia mieszkające wewnątrz – zadowolone.
Na koniec warto wspomnieć, że zewnętrzne filtry mają różne parametry. Filtr zewnętrzny do akwarium 300 l nie musi być zawsze lepszy od filtra do akwarium 112 litrów, jeśli nie jest ono zbyt duże. Najwięcej zależy od wielkości zbiornika i potrzeb, jakie mają twoje rybki. Pamiętaj, aby optymalnie wybrać taką zewnętrzną pompę. Wówczas nie przepłacisz, a pływające zwierzaki będą mogły cieszyć się z przejrzystej wody.