Sklepy zoologiczne oferują na sprzedaż początkującym akwarystom niemal wszystko. W ich asortymencie znajdziemy zarówno szklane, proste akwaria różnej wielkości, jak również takie w kształcie kuli. Akwarium kula jednak nie cieszy się dobrą opinią wśród zapalonych miłośników akwarystyki. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zacząć przygodę z akwarium!
Jak urządzić akwarium?
Może się wydawać, że wystarczy nasypać żwirku, wlać wodę i wpuścić rybki. Jest to jednak bardziej skomplikowane. Każde akwarium to mały, prawdziwy ekosystem. Aby funkcjonowało dobrze, niezbędne są w tym celu:
- filtr;
- grzałka;
- odpowiednie podłoże;
- żywe rośliny i oświetlenie, które pomoże im prawidłowo rosnąć.
Zanim ruszysz do sklepu, dowiedz się jak najwięcej o pottrzebach rybek, które planujesz hodować. Zupełnie inne wymagania co do temperatury wody lub wystroju mają molinezje, danio czy bojowniki. Należy wziąć to pod uwagę. Założenie akwarium wymaga wiedzy!
Czy akwarium kula nadaje się do hodowli ryb?
Choć kula wygląda bardzo estetycznie, nie jest uznawana przez doświadczonych akwarystów za dobre rozwiązanie. Przede wszystkim niemożliwe jest zapewnienie w niej odpowiednich warunków do życia zwierzętom. Akwarium kula ma najczęściej niewielki litraż. Zamontowanie w niej filtra czy grzałki jest często niemożliwe.
Przestrzeń do pływania po urządzeniu takiego zbiornika staje się bardzo mała. Jego okrągły kształt uniemożliwia naturalny ruch, zmuszając zwierzę do pływania w kółko. Działa jak soczewka, zniekształcając obraz. Wszystko to zaburza prawidłowy rozwój ryb i bardzo niekorzystnie wpływa na ich zdrowie.
Jaka ryba do kuli?
Prawidłowa odpowiedź brzmi – żadna! Z pewnością nie popularny welon. Tzw. złote rybki rosną spore i wymagają dużego zbiornika z dobrą filtracją. Akwarium kula najczęściej liczy od około 2 do 10 litrów. Jest więc zdecydowanie za małe. Pracownicy sklepów zoologicznych najczęściej polecają do trzymania w szklanych kulach bojownika. Nawet on jednak wymaga przynajmniej trzydziestolitrowego lokum. Trzeba pamiętać, że ze względu na niewielki litraż i kształt żadna ryba, a tym bardziej ich grupa, nie będzie się czuła dobrze w kuli.
Jaki litraż akwarium wybrać?
Nawet małe gatunki rybek potrzebują akwarium o pojemności minimum 25–30 litrów. Nie warto więc kupować mniejszego, chcąc hodować zdrowe i szczęśliwe ryby.
Doświadczeni akwaryści uważają, że najlepiej na początek kupić duże akwarium. Nie tylko ze względu na większą przestrzeń dla mieszkańców lub ewentualne elementy dekoracyjne. W wielkim akwarium jest znacznie łatwiej utrzymać równowagę biologiczną, co często sprawia kłopot początkującym. Jej brak w zbiorniku powoduje, że ryby zaczynają chorować i padać. Mniej więcej stulitrowe akwarium będzie dobrym wyborem na początek.
Wybór mieszkańców, czyli obsada akwarium
Różne gatunki ryb akwariowych żyją w innych ekosystemach. Nie zawsze można to pogodzić. Wybierając mieszkańców akwarium, zdecyduj się na konkretne gatunki, których wymagania są podobne. Wybieraj takie, które nie będą wobec siebie agresywne.Na przykład dobrym towarzystwem dla neonków będą kiryski. Zdecydowanie unikaj jednak łączenia ich ze skalarami, mimo podobnych wymagań. Zwróć też uwagę na wielkość akwarium. Neonki czy kiryski odnajdą się w pięćdziesięciolitrowym, skalary wymagają przynajmniej dwukrotnie więcej miejsca.
Pierwsze akwarium: przykład obsady
Jest wiele gatunków ryb, które z powodzeniem mogą być hodowane przez początkujących akwarystów. Oto przykładowa obsada – lista rybek, które dogadają się w jednym, około stulitrowym zbiorniku:
- bystrzyk amandy;
- gupik endlera;
- neon czerwony;
- żałobniczka
- otosek przyujściowy lub zbrojnik pospolity;
- kirysek spiżowy lub szmaragdowy.
Nietrudno będzie stworzyć im odpowiednie warunki, ponieważ wszystkie mają dosyć podobne wymagania. Pamiętaj, że im większy litraż akwarium, tym więcej możesz trzymać mieszkańców i łatwiej o utrzymanie równowagi biologicznej.
Dojrzewanie zbiornika
Od założenia akwarium do wpuszczenia rybek musi minąć trochę czasu. Proces ten trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. W świeżo założonym zbiorniku brakuje korzystnych bakterii. Rozkładają one substancje szkodliwe dla wodnych zwierząt. Istnieje niebezpieczeństwo, że zbyt szybko wpuszczone ryby najprawdopodobniej pochorują się i w najgorszym razie padną. Cały trud na nic, więc lepiej więc tak nie rób!
Akwarium kula: co można z nim zrobić?
Co, jeśli już kupiłeś już kulę? Akwarium kula nie nadaje się dla ryb, lecz nie musisz się jej pozbywać. Doskonale sprawdzi się do stworzenia w niej roślinnych dekoracji. Oto, co może w niej rosnąć:
- oplątwy;
- eszeweria;
- haworsja;
- opuncja;
- niektóre gatunki paproci i miniaturowych storczyków.
Nada się również do stworzenia w niej modnej kompozycji zwanej lasem w szkle. W sieci znajdziesz wiele inspiracji na blogach oraz filmikach kręconych przez pasjonatów botaniki.
Dla ryb akwariowych zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zwykłe, prostokątne akwarium wielkości adekwatnej do wymagań jego lokatorów. Akwarium kula świetnie sprawdzi się jako piękna dekoracja, ale zdecydowanie lepiej hodować w nim rośliny, niż jakiekolwiek żywe stworzenia.