Akwaria dla bojownika są produktem często oferowanym w sklepach akwarystycznych. Warto jednak wiedzieć, że dla ryby tej sprawdzi się też standardowy zbiornik, o ile będzie spełniał konkretne wymagania. Te piękne, acz niedoceniane ryby stanowią doskonałą ozdobę akwarium słodkowodnego. Nie muszą też, wbrew obiegowej opinii, mieszkać same. Sprawdź, jak powinna prezentować się aranżacja akwarium dla bojownika.
Bojownik w akwarium – pochodzenie
Aby wiedzieć, jakie akwaria dla bojownika będą optymalne, warto zyskać wiedzę na temat samego gatunku. Bojowniki należą do ryb labiryntowych z rodziny guramiowatych. W warunkach naturalnych spotkasz je w wodach niektórych krajów azjatyckich, jak Tajlandia czy Wietnam. Możesz ich jednak nie rozpoznać, bo w naturze bojownik jest mniej wybarwiony i ma nieco mniejsze płetwy. Te cechy są efektem hodowli.
Akwaria dla bojownika – wymagania ryby
Zanim zdecydujesz się na akwarium z bojownikiem, każdy entuzjasta akwarystyki powinien wiedzieć, jakie są jego potrzeby. Oto wymagania bojowników, jeśli chodzi o parametry wody i warunki.
Temperatura wody w akwarium bojownika
Optymalna temperatura, przy której bojownik w akwarium czuje się komfortowo, to minimum 22°C. Najlepiej, gdy temperatura oscyluje wokół mniej więcej 25°C. Zapobiega to licznym chorobom, w tym na przykład ospie rybiej.
Niemniej istotne jest to, aby w akwarium dla bojownika znajdowała się pokrywa. Niweluje ona różnicę między temperaturą wody a powietrza. To ważne, bo zbyt niska temperatura będzie sprawiała, że ryba w ostateczności zachoruje. Bojownik należy do ryb labiryntowych, a więc ma tak zwany labirynt – specjalnie skonstruowany narząd błędnikowy. Oznacza to, że ryba wypływa ponad powierzchnię, aby zasięgnąć tlenu. Jeśli powietrze będzie znacząco chłodniejsze, może się zwyczajnie przeziębić. Dodatkowo, akwaria dla bojownika muszą być zabezpieczone też przed próbami wyskoczenia ryb.
Filtr i grzałka – czy są konieczne w akwariach dla bojownika?
Z uwagi na optymalną temperaturę hodowli akwarium z bojownikiem powinno być wyposażone w grzałkę z termostatem. Utrzymuje ona stałą temperaturę. Lepiej zrezygnować z grzejących źródeł światła, aby ryba się nie poparzyła i nie uszkodziła narządu błędnikowego. Światło w akwariach dla bojownika nie musi być bardzo intensywne, chyba że pojawia się w nich duża obsada roślinna. Wówczas warto dostosować ten parametr do potrzeb gatunkowych flory.
Filtr jest elementem wyposażenia, który jest niezbędny w akwarium dla bojownika, podobnie jak w każdym innym zbiorniku, w którym znajdują się ryby. Pozwala on oczyszczać wodę z toksyn. Nawet, jeśli zdecydujesz się na małe akwaria dla bojownika, wybierz takie, w których możliwy jest montaż filtra. Pamiętaj, że im mniejszy zbiornik, tym większe ryzyko zatrucia, bo woda szybciej nasyca się niekorzystnymi substancjami.
Jaką wielkość akwarium wybrać?
W zasadzie kształt akwarium bojownika nie ma tak dużego znaczenia sam w sobie. Istotne jest jednak to, aby zbiornik pozwalał na wygodne czyszczenie oraz zamontowanie niezbędnego sprzętu. Z tego powodu wszystkie pojemniki w kształcie kuli nie są wskazane, bo mogą być zwyczajnie mało funkcjonalne. Dodatkowo, według badań naukowych takie akwaria dla bojownika czy innego gatunku ryb wpływa na poczucie oszołomienia. Twój pupil nie będzie czuł się w nim komfortowo.
Szacuje się, że akwarium dla bojownika 10 l wystarczy dla pojedynczego samca. Jest to jednak wartość absolutnie minimalna i nie należy schodzić poniżej jej. Oczywiście, im większy zbiornik, tym lepiej. Akwaria dla bojownika mogą liczyć i kilkadziesiąt litrów. Jeśli masz w planie w ramach obsady trzymać samca i dwie samice, zdecyduj sie na minimalny litraż na poziomie 25 l. Jeszcze kozystniejsze będą większe akwaria dla bojownika, takie o pojemności nawet 50 l.
Małe akwaria dla bojownika – czy są odpowiednie?
Zastanawiasz się, jakie akwarium dla bojownika będzie dobrym kompromisem między ilością miejsca, którym dysponujesz, a potrzebami ryby? W takiej sytuacji warto stawiać na takie akwaria dla bojownika, które zapewnią zwierzęciu optymalne warunki. Pamiętaj, że praktyki widziane niekiedy w sklepach zoologicznych, gdy bojownik pływa w niewielkim kubeczku, są niewłaściwe i mało etyczne. W domu zadbaj o to, aby pojedynczy samiec miał przynajmniej 10 litrów wody do dyspozycji.
Aranżacja akwarium dla bojownika
Bojownik jest niezwykle ładną rybą, dlatego wiele osób chce wyeksponować jego walory. W efekcie ryba często pływa w zbiorniku, który jest właściwie… pusty! To nie oznacza, że są to dla niej najlepsze warunki. Akwaria dla bojownika muszą być wyposażone we wspominany wyżej sprzęt, czyli pokrywę ze źródłem niezbyt intensywnego światła, a także grzałkę oraz filtr. To jednak nie wszystko.
W przypadku samców sprawa jest nieco łatwiejsza. W jednym akwarium nie poleca się trzymać więcej niż jednego bojownika płci męskiej. Są to ryby silnie terytorialne, które będą walczyć o przestrzeń aż do utraty sił. Lepszym rozwiązaniem jest dobranie dla jednego samca dwóch samiczek.
W takim przypadku musisz jednak zainwestować również w dekoracje dające schronienie, a także gęstą roślinność. Dzięki temu samice nie będą stale napastowane przez samca, jak też zyskają przestrzeń do założenia gniazda. Dodatkowo, rośliny w akwariach dla bojownika oczyszczają wodę z amoniaku.
Czy bojownik może żyć w akwarium wielogatunkowym?
Choć bojownik to osobnik terytorialny, akwaria dla bojownika mogą gościć też ryby innych gatunków. Najlepiej, aby były to gatunki spokojne, mało agresywne, ale również niezbyt ruchliwe. Warto, by ich rozmiar był zbliżony do wielkości samych bojowników, co zapobiegnie atakom agresji i próbom zjedzenia się nawzajem.
Akwaria dla bojownika mogą gościć takie gatunki ryb jak:
- kiryski;
- piskorki;
- zbrojniki;
- razbory klinowe;
- gatunki sumowate.
Pamiętaj, aby w takiej sytuacji akwaria dla bojownika były odpowiednio duże oraz obsadzone liczną roślinnością na każdym z planów. Raczej zrezygnuj z ryb, które żyją tuż przy tafli wody albo są bardzo drobne.
Piękne, zachwycające wiele osób ryby często żyją w skrajnie nieodpowiednich warunkach. Jednakże dobrze przystosowane akwaria dla bojownika zapewniają przedstawicielom tego gatunku optymalne warunki do życia, zapobiegają rozwojowi chorób i nadmiernej agresji. Wiesz już, jakie akwarium dla bojownika wybrać, aby żył on długo w zdrowiu.
Chciałbym zauważyć że filtr nie jest konieczny w akwarium z bojownikiem o ile jest w nim odpowiednią równowaga biologiczna. Jeśli jednak zdecydujemy się na filtr, musi on być jak najsłabszy ponieważ bojownik żyje w wodzie stojącej, a ruch wody go stresuje co może doprowadzić do samookaleczenia.