Jakich zapachów nie lubią psy?

Zadaj pytanieKategoria: PiesJakich zapachów nie lubią psy?
Ania zapytał 5 miesięcy temu

Jakich zapachów nie lubią psy? Przygotowuję się do adopcji szczeniaka i chciałabym, żeby w domu nie było nic, co będzie dla niego źródłem dyskomfortu.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Odpowiedź na pytanie, jakich zapachów nie lubią psy, jest naprawdę trudna, ponieważ wiele czworonogów reaguje bardzo ostro na bardzo różne wonie. Wiele ras słynie ze szczególnie wyostrzonego węchu, jednak prawda jest taka, że każdy pies ma do dyspozycji od 200 do nawet 300 milionów komórek węchowych. To kilkadziesiąt razy więcej niż my! Te czworonogi są w stanie doskonale zlokalizować źródło każdego zapachu, który sprawia im dyskomfort i skutecznie go omijać. 
Istnieje lista kilku zapachów, które szczególnie negatywnie działają na większość psów. Z tych, które szczególnie często mogą pojawiać się w naszych domach, na uwagę zasługują cytrusy i ocet. Szczególnie ten ostatni często wykorzystywany jest do sprzątania. To ekologiczne i skuteczne rozwiązanie, które jednak wyjątkowo kiepsko działa na nozdrza naszych zwierzaków. Zapach octu stosunkowo szybko paruje, jednak pies będzie w stanie wyczuć go jeszcze długo po tym, gdy my zapomnimy, że w ogóle był.
Psy nie przepadają także za większością olejków eterycznych, które ludzie lubią dodawać do kąpieli, czy kominków zapachowych. W dużym natężeniu te zapachy mogą być dla psa drażniące. Dodatkowo można jeszcze wspomnieć o aromatach, takich jak:

  • alkohol,
  • papryczka chilli,
  • lawenda,
  • naftalina,
  • amoniak,

Zdecydowanie nie działają one korzystanie na psie nozdrza.