Osoby zaczynające swoją przygodę z akwarystyką bardzo często zastanawiają się, jaka woda do akwarium sprawdzi się najlepiej. Pojawiają się pytania, czy można używać wody z kranu, mineralnej lub niegazowanej. Z tekstu dowiesz się, czy woda destylowana nadaje się do zbiornika z rybami. Podpowiemy także, jakie kroki należy poczynić, aby osiągnąć pożądane parametry.

Jaka woda do akwarium sprawdzi się najlepiej?

Odpowiedź jest prosta. Należy użyć takiej, która spełnia określone wymogi gatunkowe rybek przez ciebie wybranych. To od jej jakości zależało będzie zdrowie i samopoczucie ryb akwariowych. W jaki sposób zatem sprawdzić, jaka woda do akwarium będzie dobra?

Temperatura wody w akwarium

Jeśli wybrałeś już gatunki ryb do swojego akwarium, powinieneś zapewnić im wodę o temperaturze odpowiedniej do zdrowego ich rozwoju. Nie wystarczy po prostu zapełnić zbiornik cieczą, powinieneś uprzednio podgrzać ją do wymaganej wartości. Większość wodnych stworzeń najlepiej czuje się w temperaturze od 20 do 24 stopni, jednak zdarzają się wyjątki. Powinieneś zawczasu zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem, która pomoże utrzymać określoną temperaturę na danym poziomie.

Odczyn – zadbaj o odpowiednie pH wody

Odczyn wody to nic innego jak poziom stężenia jonów wodorowych pH. Warto na początku swojej przygody z akwarystyką zapamiętać, że wartości pH poniżej 7 charakteryzują odczyn zasadowy, powyżej 7 kwaśny, a równy 7 to obojętny. W zbiorniku hodowlanym najlepiej utrzymać wartości między 6 a 8, a idealnie byłoby uzyskanie odczynu obojętnego, ponieważ jest najlepiej tolerowany przez większość rybek.

Poziom pH możesz sprawdzić za pomocą miernika, który kupisz w każdym sklepie akwarystycznym. Jeśli jest za niski lub zbyt wysoki, będziesz musiał szybko zareagować, stosując specjalne preparaty. One także powinny być dostępne w większości sklepów zoologicznych.

Twardość wody – na jakim powinna być poziomie?

Do podlewania większości roślin wystarczy twarda bądź średnio twarda woda, jednak ryby wymagają wody miękkiej, dlatego nie może to być woda bezpośrednio z kranu czy butelki. Twardość wody możesz zmierzyć specjalnymi testerami, które dostępne są w hobbystycznych sklepach akwarystycznych. Chcąc zmiękczyć ciecz, należy do zbiornika dodać wody destylowanej, przefiltrować twardą wodę przez torf lub zastosować specjalistyczne preparaty.

Jeśli w wyniku testu dowiedziałeś się, że woda jest zbyt miękka, pod żadnym pozorem nie wolno dolewać nieprzefiltrowanej kranówki, ponieważ może to nawet doprowadzić do śmierci ryb. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zwiększenie twardości poprzez dodanie wody twardej, wcześniej przefiltrowanej przez materiał z wapniem lub z pomocą odpowiednich preparatów. Na ogólną twardość główny wpływ ma zawartość magnezu i wapnia.

Zasobność w tlen i czystość wody

Znasz już podstawowe parametry i wiesz, jaka woda do akwarium będzie najlepsza. Nie można jednak zapomnieć o dwóch nie mniej ważnych elementach. Zasobność wody w tlen jest bardzo istotna, a zwiększyć ją można jedynie poprzez posadzenie dodatkowych roślin, które pełnią nie tylko rolę ozdobną. Żeby mogły rosnąć i się rozwijać, ważne jest odpowiednie oświetlenie akwarium i regularne wymiany wody. Do oczyszczania zbiornika idealnie nadają się specjalne filtry z pompą.

Czy można do akwarium wlewać wodę z kranu?

Odpowiedzmy sobie raz na zawsze na powracające pytanie o kranówkę. Wlanie jej do akwarium wydawać by się mogło najłatwiejszym rozwiązaniem. Mimo że wraz z upływem lat jej jakość znacznie się poprawiła, to nadal nie powinieneś jej wykorzystywać do zapełnienia zbiornika z rybkami. Zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, jak na przykład chlor, i posiada niestabilne parametry. Z tekstu dowiedziałeś się już, jaka woda do akwarium jest odpowiednia.

W jaki sposób uzdatnić wodę?

Nim napełnisz akwarium, woda powinna zostać poddana obróbce chemicznej. Zarówno przed wpuszczeniem zwierząt do zbiornika, jak i przy każdej wymianie. Możesz do tego wykorzystać wodę z kranu, ale powinna ona odstać minimum 24 godziny w osobnym naczyniu. Po tym czasie chlor odparuje, a ciężkie metale opadną na dno. Warto zaopatrzyć się w specjalny uzdatniacz i żywe kultury bakterii. Pomoże to przyspieszyć cały proces zapewnienia odpowiednich warunków dla ryb i roślin.

W sieci krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Doświadczony akwarysta wie, że nie należy zapełniać zbiornika tylko i wyłącznie wodą destylowaną, służy ona jedynie do obniżania soli wapnia. Nie powinno się też używać do tego kranówki, ponieważ może to zabić całą populację w akwarium. Dokładnie zapoznaj się z wymaganymi parametrami wody i dowiedz się, jak powinno wyglądać przygotowanie wody, nim wpuścisz do niej rybki.

Akwarystyka to piękne i wciągające hobby wymaga od ciebie jednak sporo pracy i wysiłku, żeby utrzymać rybki w zdrowiu. Dbaj o nie, zapewniając odpowiednio zbilansowany i dobrej jakości pokarm, zapewnij wystarczającą ilość kryjówek i roślinności. Musisz też zawsze wiedzieć, jaka woda do akwarium jest odpowiednia w przypadku obsady twojego zbiornika. Zapewni to odpowiedni komfort życia i dobre zdrowie twoim zwierzętom.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.