Jaka woda do akwarium?

Zadaj pytanieKategoria: PoradyJaka woda do akwarium?
Olek zapytał 11 miesięcy temu

Zastanawiam się jaka woda do akwarium będzie najbardziej odpowiednia. Zakładam, że nie można po prostu wlać do pojemnika wody z kranu, ale nie wiem jak się to tego zabrać.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Wlewanie do akwarium wody z kranu nie jest złym pomysłem, jednak zdecydowanie nie poleca się robić tego na samym początku. Może to bowiem mieć bardzo przykre skutki i skutecznie zniweczyć marzenia o przepięknym zbiorniku. Dlatego pytanie o to, jaka woda do akwarium będzie najlepsza, jest jak najbardziej zasadne. 
Wiele zależy od tego, na jakie akwarium się decydujesz. Najbardziej popularne, szczególnie wśród początkujących są akwaria słodkowodne. W momencie ich zakładania trzeba koniecznie zwrócić uwagę na dwa czynniki: twardość wody oraz jej odczyn. 
W naszych kranach najczęściej płynie twarda woda. Tymczasem zarówno rybki, jak i rośliny akwariowe najlepiej rozwijają się w wodzie miękkiej. Na samym początku warto więc zaopatrzyć się w testy twardości wody oraz w dostępne w sklepach akwariowych preparaty, które służą do jej zmiękczania. Koniecznie zmierz także pH. Najlepsze będzie neutralne (7), jednak w ostateczności sprawdzi się także lekko zasadowe. 
Na koniec trzeba koniecznie pamiętać o uzdatnianiu wody. Ta, którą nalewamy z kranu, najczęściej zawiera chlor. Nawet śladowe ilości tego pierwiastka mogą być szkodliwe dla wodnej fauny i flory, dlatego przed wpuszczeniem do akwarium rybek i innych stworzeń trzeba koniecznie odstawić wodę przynajmniej na jedną dobę. Pamiętaj jednak, że jest to minimum – doświadczeni akwaryści zalecają uzdatnianie wody przez kilka dni, a nawet tygodni. 
Oczywiście w sklepach zoologicznych i akwariowych można kupić środki, które przyspieszają ten proces, jednak przygotowywanie wody jest często uznawane za jeden z najważniejszych kroków w początkach swojej przygody z akwarystyką. 
Pamiętaj także, że wodę trzeba koniecznie podmieniać raz na kilka tygodni. Jednak nie jej całość, a jedynie 25 – 50% w zależności od potrzeb.