Jak oswoić szczura?

Zadaj pytanieKategoria: GryzonieJak oswoić szczura?
Karol zapytał 4 miesiące temu

Ostatnio adoptowałem do mojego szczurzego stadka nowego kolegę. Jednak w odróżnieniu od reszty ten konkretny jest bardzo płochliwy i nie daje się brać na ręce. Jak oswoić szczura, żeby był jak reszta stada?

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Najkrótszą odpowiedzią na pytanie o to, jak oswoić szczura, jest: należy robić to stopniowo. 
Niektóre szczury są trudniejsze w oswojeniu od innych. Może to wynikać z bardzo różnych przyczyn – być może do tej pory zwierzę nie było dobrze traktowane przez człowieka? Warto także uświadomić sobie, że strach przed zupełnie nowym opiekunem i otoczeniem jest zupełnie normalny. Nie ma nic dziwnego w tym, że w ciągu pierwszych dni, a nawet tygodni zwierzak niechętnie nawiązuje bliższy kontakt z człowiekiem. Potrzeba czasu, cierpliwości oraz dużej dawki łagodności, aby zjednać sobie nowego pupila. 
Przede wszystkim początkowo warto zapewnić szczurowi czas i przestrzeń, żeby mógł zapoznać się z nowym domem. Przed przyzwyczajaniem go do ludzkiej obecności, należy przeprowadzić łączenie z resztą szczurzego stada. Zwierzę będzie znacznie mniej zestresowane w grupie, niż przebywając w klatce zupełnie samo. 
Często polecaną metodą jest włożenie do klatki kawałka ubrania, które wcześniej miało się na sobie. W ten sposób szczur będzie miał okazję zapoznać się z zapachem nowego opiekuna. Po jakimś czasie można spróbować podnoszenia zwierzątka, a nawet noszenia go przy sobie w kieszeni.
Dobrym pomysłem jest także spędzanie czasu z nowym pupilem. Szczur powinien mieć zabezpieczony, ale i swobodny obszar (dywan, łóżko), po którym będzie mógł się poruszać i pomału oswajać się z bliską obecnością nowego opiekuna. 
Niezawodnym pomysłem jest również częstowanie szczura różnorodnymi przysmakami, najlepiej innymi od jego zwyczajowych pokarmów. Po jakimś czasie szczurek zacznie pozytywnie kojarzyć sobie obecność właściciela i dużo chętniej będzie spędzał z nim czas.