Jak czyścić akwarium?

Zadaj pytanieKategoria: PoradyJak czyścić akwarium?
Adam zapytał 4 miesiące temu

Jak czyścić akwarium, żeby było to skuteczne? Mam dobry filtr, regularnie przecieram szyby, ale zbiornik ciągle jest brudny.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Kwestię tego, jak czyścić akwarium, należy podzielić na kilka etapów. Przygotowanie do procesu należy rozpocząć od nalania do oddzielnego pojemnika czystej wody; przed nalaniem jej do akwarium, należy odstawić ją na parę godzin, w celu odparowania chloru. 
Można także użyć do jego pozbycia się specjalnego preparatu do uzdatniania wody. 
Przed myciem należy odłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia znajdujące się w pobliżu akwarium. Ponadto, warto przygotować wiadro do odlania zabrudzonej wody, gąbki do wyczyszczenia dekoracji, odmulacz i czyścik do akwarium. 
Wszystkie akcesoria, dekoracje, korzenie, po wyjęciu ze zbiornika, należy delikatnie przecierać gąbką, usuwając z nich muł, glony i wszelkie inne zabrudzenia, a następnie opłukać pod kranem. Środki czyszczące nie powinny być konieczne, chyba że jakiś przedmiot jest wyjątkowo zabrudzony. Od czasu do czasu warto także dokładnie wyczyścić filtr akwariowy. 
Przy myciu szyb najlepiej stosować specjalny czyścik magnetyczny. Przy jego pomocy nie ma potrzeby zanurzania ręki w akwariowej wodzie. Następnie warto pozbyć się ze zbiornika mułu; w tym celu przydaje się odmulacz, który działa podobnie jak odkurzacz i pozwala pozbyć się brudu z dna. Przy wymianie wody należy pamiętać, aby nie wypompowywać jej więcej niż 20% – większa ilość jest wskazana tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach.