Żaba szponiasta to gatunek płaza z rodziny grzbietorodowatych. Jest to jak większość żab, gatunek bezogonowy. Terraryści lubią go przede wszystkim dzięki niskim wymaganiom hodowlanym. Sprawdź, co wyróżnia tę żabę i o czym warto pamiętać, rozpoczynając jej hodowlę.
Żaba szponiasta – opis gatunku
Żaba szponiasta jest zaliczana do gatunków inwazyjnych. Żyje przede wszystkim w środowisku wodnym zbiorników w Afryce, zwłaszcza środkowej i południowej. Pomimo tego, że prowadzi wodny tryb życia, może także bytować w mule, o ile jest on odpowiednio wilgotny. To proces estywacji i jej sposób na przeżycie pory suchej, kiedy opadów jest zbyt mało, a płytkie zbiorniki wyparowują.
Rozmiar żaby szponiastej dochodzi do 15 cm, przy czym samice są większe od samców. Żaba ta znana jest z budowy tylnych kończyn, na których znajdują się po trzy charakterystyczne pazury prócz błon pławnych, a przednie kończyny mają trzy wewnętrzne palce. Ciało tego gatunku jest silnie spłaszczone. Żaba ta występuje w wersji naturalnej, oliwkowozielonej, a także spotyka się sztuczną, albinotyczną odmianę – białą z czerwonymi oczami. Jej skóra pokryta jest szkodliwą substancją, która może wywoływać podrażnienia.
Wykorzystanie żaby szponiastej
Warto wiedzieć, że żaba szponiasta została wykorzystana jako… test ciążowy! W laboratoriach służyła do sprawdzania, czy kobieta jest w ciąży. W tym celu w jej ciało wstrzykiwano odrobiny moczu. Jeśli występowała w nim gonadotropina, czyli hormon wytwarzany przy wczesnej ciąży, żaba szponiasta sama jajeczkowała.
Xenopus laevis jako płaz hodowlany
Żaba szponiasta jest ceniona przez hodowców przede wszystkim z uwagi na niskie wymagania. To gatunek typowo wodny. Potrzebuje akwarium o dużym dnie, optymalnie 50×100 cm dla stada dwóch czy trzech osobników. Warto pamiętać, że poziom wody nie może być nazbyt wysoki, najlepiej między 30 a 40 cm. Wyższy utrudnia bowiem oddychanie – żaby szponiaste oddychają powietrzem atmosferycznym. Prócz tego akwarium musi być zarośnięte, bez źródła silnego światła.
Warunki wodne
Optymalna temperatura wody to ok. 22 stopni, przy czym nie powinna przekraczać 24 stopni, bo to wpływa na odporność żaby szponiastej. Odczyn pH powinien być wyższy niż 6,5, a dodatkowo woda musi być uzdatniana z uwagi na obecność w kranówce rozmaitych metali. Dla zachowania odpowiedniej wymiany gazowej dobrym pomysłem jest montaż filtra, który będzie poruszał taflą wody, ale nie spowoduje jej nadmiernego ruchu. Żaba szponiasta żyje bowiem głównie w wodzie stojącej.
Towarzystwo w zbiorniku
Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od karlików szponiastych, żaby szponiaste nie nadają się do hodowli razem z rybami. Mogą nie tylko je uszkodzić, ale również zarazić się od nich rozmaitymi chorobami. Optymalne jest towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku, jednak nie więcej niż trzech na 100 litrów.
Rozmnażanie żaby szponiastej
Gatunek ten łatwo rozmnaża się w niewoli. Osiąga dojrzałość w drugim roku życia. Znosi duże jaja, z których w większości wykluwają się przejrzyste kijanki. Przeżywalność w osobnym zbiorniku jest duża.
Żaba szponiasta – żywienie
Żaba szponiasta to gatunek mięsożerny. Pokarm stanowią:
- larwy;
- dżdżownice, tzw. dendrobeny;
- filety z chudego mięsa ryb;
- ochotki;
- rureczniki;
- granulaty z witaminami.
Nie należy podawać mięsa kręgowców, jako że nie jest ono trawione przez żabę szponiastą. Karmienie młodych osobników powinno być częstsze. Dorosłe platany jedzą do 3 razy w tygodniu, głównie wieczorami, ale wytrzymają też dłuższe okresy bez pożywienia.
Żaba szponiasta to fascynujący gatunek wodnego płaza. Jej hodowla jest łatwa i nietrudno kupić ją w sklepach. Kosztuje kilkanaście złotych. O wiele wyższy jest koszt organizacji odpowiednich warunków hodowli tej żaby, dlatego należy dobrze przemyśleć wzięcie jej pod opiekę.