Kumak dalekowschodni, jak sama nazwa wskazuje, naturalnie zamieszkuje Daleki Wschód. Można go spotkać na Półwyspie Koreańskim, a także w niektórych rejonach Chin i Rosji. Wszędzie uznawany jest za gatunek pospolity. Nie grozi mu wyginięcie – zalicza się go do grupy „LC”, czyli zwierząt najmniejszej troski. Ta mała żaba jest niezwykle popularna wśród akwaterrarystów. Głównie z powodu niewielkich rozmiarów, atrakcyjnego wyglądu, a także łatwej hodowli.
Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) – pochodzenie i wygląd
Kumak dalekowschodni to płaz bezogonowy, którego dorosłe osobniki nie przekraczają 6 cm, zwykle jednak nie osiągając więcej, niż 5 cm. Jak na zwierzęta o tak małych rozmiarach, należą do okazów niezwykle długowiecznych – mogą żyć nawet do 30 lat, choć oczywiście średnio dożywają 15 lat.
Kumaki zwykle żyją w wolno płynących rzekach, ewentualnie niewielkich sadzawkach lub jeziorkach. Co ważne, muszą być one gęsto porośnięte roślinnością. Najlepiej niezamieszkiwaną przez inne płazy bezogonowe. Kumaki są prawie cały czas w ruchu, co oczywiście jest szczególnie cenione przez hodowców.
Wygląd i cechy szczególne
Kumaki dalekowschodnie mają grzbietowo-brzusznie spłaszczone ciało i szeroko rozstawione nogi. Zielono-czarna skóra pozwala im na dobre maskowanie się pośród roślinności wodnej. Brodawki żab są zakończone porami i kolcami rogowymi, co wpływa na szorstkość skóry. Strona brzuszna kumaków ma charakterystyczny, jaskrawy odcień (od pomarańczowo-czarnego do czerwono-czarnego) i jest prawie całkowicie gładka. W przypadku zagrożenia zwierzę obraca się do góry brzuchem, próbując w ten sposób odstraszyć przeciwnika jaskrawym ubarwieniem.
Końce palców kumaków również mają jaskrawą barwę. Oczy umieszczone są na wierzchniej stronie głowy. Mają typowe sercowate lub trójkątne źrenice z wierzchołkami skierowanymi ku dołowi.
Hodowla akwaterrarystyczna – żywienie, rozmnażanie, łączenie
Aby móc hodować kumaki dalekowschodnie, nie potrzeba dużego doświadczenia i większego nakładu środków. Żabki mają niewielkie wymagania i pięknie wyglądają nawet w mniejszych akwariach, dlatego są często wybierane przez terrarystów. Kluczem jest zapewnienie kumakom dostępu do zbiornika wodnego, który będzie miał elementy wystające ponad powierzchnię wody – kamienie lub korzenie. Kumaki bowiem większość życia spędzają w wodzie, ale muszą mieć dostęp do części lądowej.
Żywienie
Kumak dalekowschodni to niezwykle żarłoczny gatunek płaza. Zwierzęta są w stanie zjeść tak duże kęsy, jakie tylko będą w stanie zmieścić im się do pyska. Podstawą ich żywienia powinny być drobne bezkręgowce:
- koniki polne;
- małe pająki;
- dżdżownice;
- ochotki;
- muchy;
- świerszcze.
Lepiej nie podawać kumakom dalekowschodnim mączników, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą doprowadzić do otłuszczenia. Podobnie nie zaleca się karmienia larwami much. Co jednak ciekawe, raz na jakiś czas można wzbogacić pokarm surowymi mięsem, małymi rybkami, a nawet mysimi noworodkami. Kumaki dalekowschodnie potrafią pobierać pokarm z pęsety, jeśli je tego nauczysz. Musi być on jednak zawsze żywy.
Rozmnażanie
W okresie godowym samce kumaka dalekowschodniego głośno kumkają, aby zwabić samicę. Gdy pojawi się gotowa do rozrodu osobniczka, samiec chwyta ją przednimi kończynami na wysokości pachwin. Efektem tego jest od 40 do 100 jaj, które samica składa na roślinach, kamieniach lub korzeniach. W tym czasie samiec je zapładnia. Po około 5–10 dniach wylęgają się czarne kijanki (mają do 6 mm). Pierwsze dni spędzają przytwierdzone do zbiornika lub elementów jego wystroju. Po 8–12 tygodniach larwy, gdy mają 4 cm, przeobrażają się w kumaki (mają wówczas około 2 cm). Wtedy niezbędna jest część lądowa, ponieważ kumakom rozwijają się płuca.
Łączenie
Kumaki dalekowschodnie wydzielają szkodliwe substancje, dlatego nie zaleca się łączenia z innymi gatunkami, które prowadzą zbliżony tryb życia. W jednym zbiorniku mogą być jedynie zwierzęta, które nie będą miały kontaktu z kumakami. Nie można również zapomnieć, że żaba może… zjeść swojego kolegę z akwarium. Jeśli tylko ten zmieści jej się do pyska.
Hodowla kumaka dalekowschodniego nie należy to trudnych, choć oczywiście potrzebne są odpowiednia wiedza oraz należycie przygotowane akwarium. Ważna jest jego wielkość, a także zastosowane podłoże. Karmienie, choć opiera się o owady, również powinno być prowadzone zgodnie z zaleceniami. Możesz hodować kumaki w swoim domu i daje to wiele satysfakcji, ale koniecznie pamiętaj o przygotowaniu merytorycznym do tego zadania.
Źródła zdjęcia: Steven G. Johnson via Wikipedia, CC BY-SA 4.0