Trzymanie w domu jeża to marzenie wielu osób. Łapanie iglastych mieszkańców lasu po to, aby umieścić ich w terrarium, nie wydaje się jednak najlepszym pomysłem. Na szczęście w hodowlach można obecnie kupić afrykańskiego jeża pigmejskiego, który został wyhodowany właśnie po to, aby towarzyszyć człowiekowi. Tak jak każdy zwierzak, potrzebuje jednak odpowiednich warunków do życia i właściwej diety. Co to oznacza w praktyce? Poznaj tego niewielkiego jeża i sprawdź, jakie są jego wymagania!
Jeż pigmejski – charakterystyka gatunku
Jeż pigmejski, czyli w istocie afrojeż białobrzuchy (Atelerix albiventris), jest nieco mniejszy od jeża europejskiego. Zamieszkuje sawanny i stepy centralnej Afryki.
Warto jednak zaznaczyć, że także w domowych terrariach w Polsce często pojawiają się krzyżówki jeży pigmejskich z algierskimi. Te niewielkie ssaki z rodziny jeżowatych zachowały większość swoich naturalnych cech. Udomowienie i socjalizacja w hodowli sprawiły jednak, że nie mają żadnego problemu, by żyć z człowiekiem.
Klatka czy terrarium dla jeża pigmejskiego?
Zanim przygarniesz pupila koniecznie odpowiedz sobie na podstawowe pytanie. Klatka dla jeża czy terrarium? Doświadczeni hodowcy odradzają tę pierwszą opcję. Pamiętaj, że jeż domowy jest zwierzęciem, które wymaga odpowiedniej temperatury. Zapobieganie jej spadkom w klatkach jest praktycznie niemożliwe.
Jeżeli planujesz zakup jeża koniecznie zaopatrz się więc w terrarium. Odpowiednie wymiary to 120 x 40 x 35. Warto stosować zasadę, że im większe lokum, tym lepiej. Wypuszczanie jeża na regularne wybiegi może być problematyczne, a te zwierzaki potrzebują ruchu.
Kołowrotek dla jeża
Kołowrotek jest podstawowym wyposażeniem każdego terrarium dla jeża domowego! Podobnie jak chomiki, jeże są zwierzętami aktywnymi nocą, które podczas żerowania przemierzają dosyć duże dystanse. Wybierz duży kołowrotek, w którym zwierzę będzie miało możliwość biegać w pozycji wyprostowanej.
Ogrzewanie w terrarium jeża pigmejskiego
Jeżeli nie masz pewności, że temperatura w twoim domu nigdy nie spadnie poniżej 22 stopni Celsjusza, w terrarium będziesz potrzebował grzałki (najlepiej z termostatem).
Jakie podłoże do terrarium dla jeża pigmejskiego?
Planując wyposażenie jeżowego lokum, na pewno zastanawiasz się nad tym, jakie podłoże warto zastosować. Niektórzy decydują się na odpylone trociny, które z reguły sprawdzają się dosyć dobrze. Ciekawym rozwiązaniem (stosowanym także w klatkach świnek morskich) jest zestaw składający się z podkładu higienicznego i kocyka. Oczywiście w terrarium nie może też zabraknąć kuwety wypełnionej żwirkiem.
Białe jeże – razem, czy osobno?
Świadomi opiekunowie małych zwierząt wiedzą, że jednym z najistotniejszych zagadnień, jakie trzeba przemyśleć przed ich przygarnięciem, jest kwestia stadności. Kawia domowa czy szynszyla to zwierzę stadne, które cierpi w samotności. Z kolei chomik jest bezwzględnym samotnikiem.
Czy jeż pigmejski lubi jakiekolwiek towarzystwo? Te małe jeże to zwierzęta terytorialne, które powinno mieszkać samodzielnie. Pamiętaj, że jedno terrarium powinien zamieszkiwać jeden jeż.
Białe jeże – jeż afrykański. Ile żyje i na co choruje zwierzę?
Jeżeli pigmejskie są żywymi stworzeniami, dlatego nie można wykluczyć u nich urazów i chorób. Zanim więc przygarniesz swojego wymarzonego jeżyka, koniecznie upewnij się, że w twojej okolicy przyjmuje lekarz weterynarii, który zna się na zwierzętach egzotycznych.
To bardzo ważna kwestia. Większość weterynarzy obsługujących na co dzień psy i koty nie ma zasobów (zarówno sprzętu, jak i wiedzy), które pomogłyby im uratować twojego jeża, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Choroby jeża domowego
Najczęstsze problemy zdrowotne dotykające jeży domowych to:
- choroby skóry;
- pasożyty;
- infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych;
- nowotwory;
- zatrucia;
- urazy mechaniczne.
Ile żyje jeż w domu?
Jeśli chodzi o to, ile żyje jeż pigmejski, wiele zależy od:
- warunków, w jakich zwierzę bytuje;
- diety;
- puli genetycznej.
Niektóre jeżyki dożywają nawet szóstego roku życia. To jednak górna granica, która rzadko zostaje przekroczona. Niestety, wiele jeży pigmejskich odchodzi przedwcześnie z powodu chorób (przede wszystkim nowotworów) i niedostatku opieki weterynaryjnej.
Co je jeż hodowlany?
Kwestia diety jest niezwykle ważna w przypadku tak małych przyjaciół. Jakość diety jeża domowego będzie miała przełożenie na jego kondycję i długość życia.
Obrazek jeża, który niesie na plecach jabłko, zna każde dziecko. Niestety, ten często powielany obraz przyczynił się do przekonania, że mamy tu do czynienia ze zwierzęciem roślinożernym. Nic bardziej mylnego! W naturze jeż żywi się przede wszystkim insektami.
Żywienie jeża domowego
Jeżeli chcesz zapewnić swojemu pupilowi jak najlepsze żywienie, zdecyduj się na dobrej jakości karmę dla kotów. Oczywiście, mowa tu o karmach bezzbożowych, w których składzie znajduje się mięso, a nie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Niektórzy hodowcy i doświadczeni opiekunowie w ogóle rezygnują z żywienia jeży karmą. Zamiast tego podają owady – przede wszystkim mączniki. Taka dieta jest polecana, wymaga jednak solidnego zgłębienia tematu.
Dietę jeża pigmejskiego możesz wzbogacać o:
- larwy mącznika;
- żywe lub mrożone owady (bardziej wartościowe są te karmione owocami i warzywami);
- jajka;
- gotowane lub surowe mięso.
Jeż domowy – tryb życia
Jeżyki pigmejskie są wyjątkowo urocze, dlatego często wybiera się je na zwierzątka dla dzieci. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Wyjmowanie takiego zwierzaka z terrarium nie zawsze jest prostym zadaniem, wymaga dużo cierpliwości i zbudowania zaufania, które będzie podstawą do jego oswojenia.
Dlaczego jeż pigmejski nie będzie kompanem dla dzieci?
Jest jeszcze jedna kwestia, o której powinien pamiętać każdy rodzic planujący zakup jeża dla swojego dziecka. To tryb życia. Jeż pigmejski jest zwierzęciem nocnym. Oznacza to, że większość dnia po prostu przesypia. Każdy jeżyk ma inną godzinę pobudki, ale zazwyczaj przypada ona na okres między 21 a 23. Jak widzisz, jest to czas, w którym dzieciaki zazwyczaj kładą się spać. Radość z obserwacji małego przyjaciela nie stanie się więc ich udziałem. Bardzo istotne jest to, aby nie budzić jeża na siłę! Zaburzenie naturalnego rytmu dobowego generuje stres, który będzie miał niezwykle poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzaka.
Jeż pigmejski – cena i hodowla
Ile zapłacisz za jeża domowego? Oczywiście, jedna i konkretna odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa do udzielenia. Wszystko bowiem zależy od tego, skąd planujesz wziąć swojego zwierzaka.
Czy kupować jeża domowego w sklepie zoologicznym?
W ostatnich latach jeże pigmejskie coraz częściej pojawiają się w sklepach zoologicznych, także tych sieciowych. Wówczas cena wynosi od 200 do 300 złotych. Warto jednak zastanowić się przed zakupem zwierzęcia w takim miejscu. Nie masz możliwości zweryfikowania tego, skąd pochodzi jeż. Zazwyczaj zwierzęta rozmnażane są w tak zwanych hurtowniach a następnie transportowane do sklepów (w niekoniecznie dobrych warunkach).
Gdzie kupić jeża pigmejskiego?
Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno jeżyka pigmejskiego od doświadczonego hodowcy. Wówczas cena będzie znacznie wyższa i może wynieść nawet od 600 do 700 złotych. Na zwierzętach jednak nie warto oszczędzać. Ceny usług weterynaryjnych dla tak zwanych „egzotyków” zdecydowanie nie należą do niskich. Leczenie taniego „jeżyka z zoologa” szybko uświadomi ci, że oszczędności były jedynie pozorne.
Jeż pigmejski – rozmnażanie
Jeże pigmejskie, tak jak wszystkie zwierzęta domowe, powinny być rozmnażane wyłącznie w hodowlach. Właśnie dlatego na naszej stronie nie znajdziesz porad dotyczących rui, okresu godowego i odchowywania młodych.
Osoby, które decydują się na prowadzenie hodowli, wiedzę na ten temat czerpią ze źródeł naukowych i doświadczenia innych hodowców. Próby rozmnażania jeży bez wiedzy, „na próbę” często kończą się tragicznie dla młodych i matki.
Dla kogo jest jeż pigmejski?
Hodowanie jeża w domu często przyrównywane jest do terrarystyki. Zwierzaki tego gatunku potrafią oswoić się z człowiekiem, jednak kontakt z nimi jest bardzo specyficzny, przede wszystkim ze względu na nocny tryb życia.
Kto będzie dobrym opiekunem takiego jeża?
Na jeża pigmejskiego powinny zdecydować się osoby świadome tego, jakie konsekwencje niesie za sobą opieka nad zwierzęciem egzotycznym. Jeżyk wymaga nie tylko karmienia i sprzątania, lecz także opieki weterynaryjnej, którą może zapewnić tylko specjalista.
Fascynuje cię obserwacja cyklu życiowego tak wyjątkowego zwierzęcia, a wymagania stawiasz przede wszystkim przed sobą, a nie przed nim? Z pewnością poradzisz sobie w roli opiekuna.
Jeż pigmejski coraz częściej trzymany jest w domach w charakterze zwierzaka domowego. Nie ma w tym nic złego, o ile opiekunowie są w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki – bezpieczne i dobrze wyposażone terrarium oraz dobrej jakości żywienie.
Zanim zdecydujesz się na zakup swojego jeżyka, koniecznie przemyśl swoją decyzję. Pamiętaj, że jest to zwierzę o specyficznych wymaganiach, które będzie mieszkało w twoim domu nawet przez kilka lat.