Słoń jaki jest, każdy widzi. Wielkie rozmiary, trąba i duże uszy to charakterystyczne cechy tego zwierzęcia. Jeden z gatunków, czyli słoń afrykański jest uważany za największego ssaka na naszej planecie. Waży aż osiem ton! Co jedzą słonie afrykańskie i indyjskie? Czy rośliny to jedyne pożywienie, jakie sobie upodobały? W jaki sposób słonie radzą sobie w miejscach, gdzie traw nie ma zbyt wiele? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając nasz tekst!
Podstawowe informacje na temat słoni – to musisz wiedzieć!
Zanim przejdziemy do głównego tematu, opiszemy pokrótce samo zwierzę. Zarówno samiec jak i samica słonia osiąga 3,20 m wysokości i waży około 6 ton. Mowa o odmianie afrykańskiej, gdyż azjatyckie odpowiedniki są nieco mniejsze. Bardzo ciekawą częścią ciała słoni są ich uszy. Mają dość grubą podstawę, która zwęża się na końcach. Wiele naczyń krwionośnych na ich powierzchni odpowiada za uwalnianie ciepła z ciała. Z pewnością w zoo widziałeś słonia, który bije się w te części ciała. Ssak robi to, aby się ochłodzić i uwolnić wewnętrzne ciepło.
Co jedzą słonie? To wierni roślinożercy!
Odpowiedź na pytanie, co jedzą słonie, nie należy do najtrudniejszych. Są oczywiście roślinożerne. Spożywają wyłącznie naturalnie rosnące rośliny i krzewy. Na przestrzeni lat ssaki przystosowały swoje ciała do spożywania właśnie takiego pokarmu. Płaskie zęby pozwalają słoniom mielić liście. Nie bez znaczenia są także ich kły ułatwiające zrywanie kory z drzewa. Co ciekawe, słoń co jakiś czas wymienia swoje zęby. Oprócz pokarmu potrzebuje także nawodnienia. Ssaki te piją bardzo dużo. Stale nawadniają organizm, a część gatunków wodą ochładza ciało.
Słoń afrykański – jak wygląda jego pokarm?
Na samym starcie należy zaznaczyć, że afrykańska odmiana ssaka z trąba zamieszkuje przede wszystkim tereny leśne. W Afryce na próżno szukać wielkich trawiastych obszarów. Co jedzą stada słoni zamieszkujące Czarny Ląd? Zjadają głównie liście drzew i krzewów. Na tym jednak nie koniec. Dorosły osobnik jest w stanie zjeść nawet całe drzewo! Z kolei młode słonie gustują w samych liściach i gałęziach. Ich przysmakiem są także:
- korzenie;
- owoce;
- kora drzew.
Gdzie żyją słonie? Co jedzą słonie indyjskie?
Jak zapewne wiesz, słonie żyją również w Azji Południowej. W przeciwieństwie do Afryki, na tych obszarach nie brakuje wszelkich łąk i pastwisk. To właśnie tam najwięcej czasu spędzają na „ucztach”. W nieco bardziej suchych miejscach nie stronią również od ciernistych krzewów. Czy to, co jedzą słonie z Czarnego Lądu, lubią także ich azjatyccy kuzyni? Zdecydowanie tak! Podobnie jak gatunek afrykański, żywią się także gałązkami, korą, owocami, trawą i korzeniami.
To, co jedzą słonie, nie jest może szczególnie wymyślne, ale pozwala im zyskać energię i osiągać pokaźne rozmiary. Nie zjadają bowiem niczego innego poza roślinnością. Jak widać, na takiej „wegetariańskiej” diecie można uzyskać naprawdę potężną masę i niemało energii. Sposób odżywiania się słonia afrykańskiego i odmiany żyjącej w Azji różni się ze względu na panujące okoliczności. Można jednak powiedzieć, że nadal wspólnym mianownikiem jest upodobanie sobie roślin, czyli np. gałązek, traw i korzeni.