Zarówno koty, jak i psy są obecnie traktowane jako pełnoprawni członkowie rodzin. To wspaniała zmiana, zwłaszcza w porównaniu z podejściem do zwierząt jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niemniej jednak polskie prawo, choć chroniące zwierzęta przed okrutnym traktowaniem, nie umożliwia opiekunom pozostania w domu podczas choroby pupila. W takiej sytuacji nie przysługuje zwolnienie lekarskie ani opieka.
Kiedy można otrzymać zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem otrzymywanym w sytuacji, gdy ze względu na chorobę nie ma możliwości wykonywania obowiązków w pracy. Wolny czas pozwala na regenerację organizmu i w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalny zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.
Wystawiony przez lekarza dokument jest w pełni wiążący. Zawarte są w nim informacje na temat rodzaju choroby, specyfiki zwolnienia oraz przewidywanej daty zakończenia okres niezdolności do pracy.
W trakcie trwania zwolnienia należy stosować się do zaleceń medycznych. Nie można go przerwać, ani skrócić. Należy także pamiętać, że postępowanie pracownika na zwolnieniu może zostać skontrolowane.
Czy można dostać L4 na członka rodziny?
Zwolnienie lekarskie najczęściej stosowane jest podczas własnej choroby. Niemniej jednak czasowe zwolnienie z pracy przysługuje również w czasie choroby najbliższego członka rodziny.
Najpopularniejszą formą zwolnienia przyznawanego na inną osobę, jest opieka na dziecko. W tym czasie rodzic nie może wykonywać obowiązków zawodowych i ma możliwość w pełni zadbać o pielęgnację chorego dziecka.
Tego rodzaju zwolnienie może przysługiwać również na innych członków rodziny. Warto pamiętać, że za najbliższych członków rodziny uznaje się nie tylko małżonka oraz rodziców, ale także dziadków, a nawet teściów. Co ważne, takie zaświadczenie możesz uzyskać zdalnie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, których praca pozwala na dużą mobilność.
Zwolnienie lekarskie na psa lub kota – co na to polskie prawo?
Zwolnienie lekarskie przysługuje podczas choroby własnej, dziecka bądź innego najbliższego członka rodziny. Wiele osób podobnie traktuje swoje zwierzęta. W czasie ich choroby niejednokrotnie wymagają równie czasochłonnej opieki co ludzie.
Niestety polskie prawo w żaden sposób nie zabezpiecza opiekunów zwierząt. Lekarz weterynarz nie ma możliwości wystawienia zwolnienia, a lekarz bądź lekarz dentysta nie mogą wystawić zwolnienia ze względu na chorobę zwierzęcia.
Wiele osób zastanawia się, jak załatwić L4 na kota lub psa. Nie jest to możliwe i w takich sytuacjach lepiej wybrać urlop bądź urlop bezpłatny.
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i każdej innej specjalizacji, jeśli prowadzi leczenie. Dodatkowo L4 ma prawo wystawić lekarz dentysta oraz psychiatra. Teoretyczne prawo posiada także osoba będąca starszym felczerem bądź felczerem prowadzącym leczenie.
Urlop opiekuńczy na kota – jak uzyskać wolne na czas choroby kota?
Urlop na żądanie można otrzymać w przypadku choroby dziecka, lecz nie kota. W tym przypadku każde nagłe opuszczenie pracy jest utrudnione. W przypadku zawodów na pełen etat, w dodatku w wyznaczonych godzinach, opieka nad chorym zwierzęciem jest utrudniona.
Niestety takiego zapisu, który rzeczywiście zapewniałby prawo do zwolnienia podczas choroby kota, nie ma również w innych krajach europejskich.
Czy pracodawca może dać pracownikowi opiekę na kota?
Wielu pracodawców, zarówno w małych jak i dużych firmach, umożliwia pracownikom pozostanie w domu na czas choroby kota. Nie jest to obligatoryjne ani regulowane prawem, lecz warto mieć świadomość takiej możliwości.