Historia wyścigów
Wyścigi rydwanów były jedną z dyscyplin występujących w starożytnych igrzyskach olimpijskich. Popularność zyskały również w czasach nowożytnych. Za pierwszy kraj, który skomercjalizował ten sport, uważa się Anglię. Rozwinął się tam do tego stopnia, że konie zaczęli dosiadać zawodowi jeźdźcy walczący o nagrody pieniężne oraz uznanie sportowe. Sport ten stał się niezwykle prestiżowy ze względu na astronomiczne nagrody oraz wartości koni. Pięcioletnia dzierżawa jednego ze słynnych koni Ribot wynosiła kwotę 2 milionów dolarów. Kolejnym etapem było wprowadzenie totalizatora. Uważa się, że to właśnie w Anglii odbyła się pierwsza gonitwa, w której otwarty został pierwszy zakład bukmacherski. Dyscypliny jeździeckie do nowoczesnej olimpiady zostały przywołane w 1912 roku. W Polsce pierwsze oficjalne wyścigi odbywały się w latach XIX wieku. W 1841 roku powołano pierwszą organizację dotyczącą wyścigów konnych. Gonitwy odbywały się między innymi na terenie Pól Mokotowskich czy Służewca.
Współczesne wyścigi
W dzisiejszych czasach wyścigi mają charakter globalny o wymiarach regionalnym i lokalnym. Dyscyplina ta uprawiana jest na całym świecie. Jeźdźcy rywalizują między sobą na specjalnych torach nazywanych hipodromami. Konie startują z boksów, wygrywa natomiast ten, który pierwszy łbem przekroczy linię mety. Przed każdym wyścigiem dżokeje są ważeni wraz z siodłem. Do siodła dodaję się odpowiednią ilość kilogramów tak, aby każdy koń ścigał się z tym samym ciężarem. Wyjątkiem są specjalne zakłady, kiedy to konie umyślnie zostają dociążone względem ich pozycji rankingowej. Współcześnie można wyróżnić kilka typów wyścigów.
Należą do nich między innymi:
- zależne od rodzaju konia – krwi angielskiej, krwi arabskiej, konkretnych ras, półkrwi szlachetnej,
- zależne od kategorii – płaskie, płotowe, z przeszkodami,
- zależne od nawierzchni toru – darń, piasek, materiały syntetyczne,
- zależne od pokonywanego dystansu – sprinterskie, długo dystansowe,
- zależne od sposobu poruszania się – kłus, galop.
W naszym kraju zasady organizowania zawodów uregulowane zostały w ustawie z 2001 roku o wyścigach konnych. Ponadto zawarto w niej także informacje na temat zdobywania licencji na trenowanie, dosiadanie koni oraz sędziowanie wyścigów. Zawody podporządkowane są bezpośrednio Ministrowi Rolnictwa. W Polsce dostępne są trzy główne tory wyścigowe. Pierwszy z nich znajduję się w Warszawie na Służewcu. Drugi ulokowany jest we Wrocławiu na osiedlu Partynice. Kolejny to Hipodrom Sopot umiejscowiony nad Morzem Bałtyckim w dzielnicy Karlikowo.
Zakłady bukmacherskie
Nieodłączną czynnością z wyścigami są zakłady bukmacherskie. Za ciekawostkę można dodać, że w czasach PRL wszystkie zakłady bukmacherskie z wyjątkiem obstawiania gonitw konnych były zakazane. Rozróżnić można kilka typów zakładów.
Do najpopularniejszych należą:
- zakład zwyczajny – polegający na wytypowaniu zwycięzcy,
- zakład porządkowy – dotyczy obstawienia, kto zajmie pierwsze i drugie miejsce bez określenia kolejności wygranych,
- zakład dwójka – obstawienie pierwszego i drugiego miejsca,
- zakład trójka – obstawienie kolejności wygranych na podium,
- zakład czwórka – obstawienie kolejności miejsc od pierwszego do czwartego miejsca.
Zakłady mogą dotyczyć także kilku wyścigów będące kombinacją zakładów jednogonitwowych.
Interesują Cię wyścigi konne? Betfan to legalny polski bukmacher, który daje możliwość obstawiania wyścigów.
W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione i wiąże się z konsekwencjami narażenia się na kary pieniężne i odpowiedzialność karną. Zakłady można obstawiać wyłącznie u operatorów posiadających zezwolenie Ministerstwa Finansów. Hazard uzależnia i nie należy czynić z niego sposobu na życie.
Betfan to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę BetFan sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.betfan.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia DNIA 29 PAŹDZIERNIKA 2018 R. NR PS4.6831.3.2018