Zwierzęta w miejscu pracy – kwestia prawna

Przyjście do pracy z pupilem? Coraz więcej pracodawców wyraża na to zgodę. Wynika to z faktu, że polskie prawo nie zabrania przyprowadzania do pracy zwierząt. Możliwość pojawienia się w miejscu pracy z pupilem zależy więc od trzech głównych czynników: charakteru pracy, woli pracodawcy oraz zdania współpracowników. Niektóre zawody wykluczają możliwość przyprowadzenia domowego zwierzęcia, lecz są i takie, w przypadku których jest to jak najbardziej możliwe.

Coraz więcej pracodawców decyduje się na pozwolenie swoim pracownikom na przyjście do pracy wraz ze swoim pupilem. Jest zielone światło, jednak czy warto to robić? Dużo zależy od usposobienia naszego zwierzaka. Nie każdy przyzwyczajony jest do przebywania w miejscach, gdzie panują określony normy, a i nie każdy znosi obecność w jednym miejscu przez wiele godzin. Przed podjęciem decyzji o wzięciu ze sobą psa lub kota należy dobrze tę decyzję przemyśleć.

Zwierzęta w miejscu pracy – o czym pamiętać?

Obecność zwierząt w miejscu pracy to przedsięwzięcie, do którego warto się przygotować. Pracodawca, która planuje uczynić swoją firmę przyjazną zwierzętom powinien zacząć cały proces od spotkania z pracownikami. Szczera rozmowa pozwoli ustalić, czy wśród nich są osoby zainteresowane takim pomysłem oraz, czy ktoś zgłasza sprzeciw.

Jeżeli ogólna zgoda zostanie wyrażona, można przejść do przystosowywania miejsca pracy do obecności zwierząt. W tym celu należy stworzyć dla nich dodatkowe miejsce oraz zabezpieczyć sprzęty, które są narażone na uszkodzenia. W swoich planach trzeba uwzględnić także osoby, którym obecność pupili może przeszkadzać. Warto zadbać o stworzenie dla nich komfortowych warunków pracy.

Nie można również lekceważyć kwestii relacji pomiędzy samymi zwierzętami. Przed spotkaniem ich w konkretnym miejscu pracy warto zorganizować wcześniejszą integrację, która pokaże, czy potrafią one wspólnie współegzystować. W tym zadaniu pomóc może specjalista, który oceni zachowanie poszczególnych zwierząt i pomoże je dostosować.

Pomysłem, który warto zrealizować jest wprowadzenie kart zwierząt. Zawierać one powinny podstawowe informacje o pupilu, a także listę aktualnych badań. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo samych zwierząt, jak i pracowników. Warto także sporządzić listę zasad i norm, o których przestrzeganie powinien dbać właściciel. Musi on liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności za poniesione przez zwierzę szkody.

Zwierzęta w miejscu pracy – zalety

Możliwość przyjścia ze swoim pupilem do miejsca pracy posiada wiele zalet. Badania udowodniły, że obecność zwierząt wpływa na mniejszą produkcję kortyzolu, który jest bezpośrednią przyczyną stresu. Inną udowodnionym plusem jest pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, a więc także na poprawienie pracy serca.

Na tym jednak zalety się nie kończą. Obecność zwierząt poprawia także relacje pomiędzy pracownikami, bowiem stanowią one pretekst do prowadzenie rozmów na bardziej prywatne tematy. Interakcja ze zwierzętami pobudza kreatywność i zwiększa chęć do działania. Obecność pupila wpływa także na samopoczucie właściciela, który czuje się jak w domu. Możliwość przyprowadzenia zwierząt do pracy wpływa także pozytywnie na wizerunek pracodawcy. Możesz poszukać takich ogłoszeń jak praca w Jarocinie na Gowork.pl

Zwierzęta w miejscu pracy – wady

Nietrudno znaleźć również przeciwników przyprowadzania zwierząt do miejsca pracy. Warto zapoznać się także z ich perspektywą. Głównym argumentem „przeciw” jest brak możliwości skupienia się w trakcie pracy. Obecność zwierząt może działać rozpraszająco zarówno na właściciela, jak i jego współpracowników. Zwierzęta mogą również przyczynić się do powstawania szkód – zniszczenia urządzeń, mebli lub innych elementów wyposażenia.

Miejsce pracy gromadzi zazwyczaj dużo ludzi, co zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś spośród nich cierpiał będzie na alergię. Przypadłość ta jest dosyć powszechna i bywa bardzo dokuczająca. Niektórzy pracownicy mogą także czuć się w obecności zwierząt niekomfortowo ze względu na posiadane fobie. Warto wspomnieć również o niejasnej sytuacji prawnej, która nie precyzuje jak postępować, kiedy pracownik zostanie zraniony w miejscu pracy przez zwierzę.

Zwierzęta w miejscu pracy – jakie jest zdanie pracowników?

Dla wielu osób możliwość przyprowadzenia zwierzęcia do miejsca pracy jest bardzo ważna. W takiej sytuacji wskazane jest poruszenie tego tematu już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zwierzęta w pracy to temat, który mocno dzieli Polaków. W przeciwieństwie do niektórych krajów, w Polsce przyprowadzanie do pracy pupila to wciąż pewna nowość.

„Za” i „przeciw” w tym temacie rozkłada się mniej więcej po połowie. Bardziej otwarci na takie rozwiązanie wydają się być ludzie młodzi. Nieco mniej pozytywnie nastawieni do tego pomysłu są starsi pracownicy. Jest to kwestia, która zawsze będzie do pewnego stopnia dzieliła społeczeństwo. Warto jednak otwarcie rozmawiać z pracodawcami na ten temat, wprost komunikować swoje potrzeby i być otwartym na wypracowywanie kompromisów.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.