Chyba każdy z nas ma takich znajomych, którzy bez skrępowania przewożą swoje czworonogi w samochodowych transporterach. Zazdrościsz im posłuszeństwa tych zwierzaków? Nie martw się! Ty też możesz przewozić psa lub kota bezpiecznie i bez szkody dla kogokolwiek. Musisz tylko poznać kilka poniższych wskazówek.
Jazda autem ze zwierzęciem – co na to policja?
Sęk w tym, że w zasadzie niewiele. Dlaczego? Jazda ze zwierzęciem jest dopuszczalna, a kierowcy grozi mandat tylko w jednej sytuacji – gdy zachowanie pupila stwarza zagrożenie dla innych. W szerszym rozumieniu kierujący pojazdem ma prawo umieścić psa w transporterze, na smyczy przypiętej do pasów lub w imitacji kojca na tylnej kanapie. W skrajnych przypadkach nic się nie stanie, czyli nie dostaniesz mandatu, jeśli ulubieniec będzie spokojnie siedział na kolanach u pasażerów z tyłu.
Z drugiej strony brak precyzyjnych ustaleń kodeksu drogowego może okazać się pretekstem do wypisania mandatu, gdy zwierzę nie jest transportowane w specjalnym kojcu. Wniosek? Lepiej zaopatrzyć się w dodatkowe miejsce dla zwierzaka.
Jak bezpiecznie jeździć z psem i kotem – zacznij od przyzwyczajenia
Absolutnie kluczowa sprawa, jeśli chodzi o spokojną podróż bez przykrych niespodzianek. Już od małego pupil powinien być przyzwyczajany do podróży. Najlepiej będzie oswajać go też z transporterem dopasowanym do jego rozmiarów. Bardzo dobrą metodą jest zachęcenie ulubionym smakołykiem do samodzielnego wejścia do kojca samochodowego.
Pies lub kot powinni czuć się w transporterze swobodnie, na początku podczas postoju. Dopiero potem można przejść do krótkich przejażdżek, żeby zwierzę mogło się do nich przyzwyczajać. Szerzej kwestię oswajania z autem rozwinięto tutaj.
Podróże ze zwierzętami i obowiązkowe postoje
Zwykle to psy są bardziej wrażliwe na jazdę w jednostajnej pozycji. Dlatego jadąc z psem, powinieneś robić cykliczne przystanki na spacer i uzupełnienie płynów. Tak jak tobie przydaje się „rozprostowanie kości” co jakiś czas, tak samo chce tego zwierzę. Szczególnie gdy mowa o dorosłych osobnikach.
Samo kręcenie się po transporterze nie wystarczy. Pies będzie chciał wyjść, dlatego taki przystanek powinieneś organizować co 2 godziny. Nieco inaczej jest z kotem, który lubi drzemać i spędzenie kilku godzin w aucie nie będzie dla niego niczym nadzwyczajnym.
Jak wybrać odpowiedni środek transportu dla zwierzaka – transportery
Eksperci radzą, by podczas podróży pupil miał wystarczająco dużo miejsca na to, by się wyprostować i zmienić pozycję siedzenia lub leżenia. Dlatego najpraktyczniejsze wyjście to umieszczenie transportera w bagażniku pojazdu.
Będzie to bardzo dobre miejsce do jazdy ze względu na ograniczoną możliwość obserwowania szybko zmieniającej się scenerii. Pies i kot będą mogli również bezpiecznie odpoczywać i nie zakłócać podróży pasażerom oraz kierowcy. W pewnych sytuacjach jednak wyposażenie auta w transporter będzie niepraktyczne lub zupełnie niemożliwe. Co wtedy zrobić?
Przewożenie zwierząt w pojazdach komunikacji miejskiej
Przewożąc psa lub kota w autobusie miejskim, należy pamiętać o bezpieczeństwie pupila i innych pasażerów. Zwykle cały transport publiczny w danym mieście ma podobny regulamin, dlatego pewne zasady dotyczące zwierząt są wspólne. Dla pewności warto przed planowaną podróżą zapoznać się ze wskazówkami opublikowanymi przez przewoźnika. Przyjmuje się jednak, że zwierzę powinno znajdować się w transporterze lub być trzymane na bardzo krótkiej smyczy. Psy dodatkowo muszą mieć kaganiec.
Najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie transportera, który trzeba położyć na kolanach. Dopuszczalne jest również postawienie go w miejscu tuż obok nóg, ale nie może on zagradzać przejścia ani wpływać na komfort innych pasażerów. Wielu przewoźników nie zgadza się na ustawianie transportera ze zwierzęciem bezpośrednio na fotelu autobusowym. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków podróż zwierzaka będzie bezpłatna – warto jednak to sprawdzić wcześniej w regulaminie.
Wycieczka ze zwierzęciem pociągiem i samolotem
Gdy wybierasz się w daleką podróż pociągiem ze swoim pupilem, zawsze sprawdź wcześniej zasady panujące u danego przewoźnika. Może się zdarzyć, że transport zwierzęcia będzie wymagał specjalnego transportera lub zakupienia biletu. W skrajnych przypadkach nie zabierzesz go w podróż ze względu na rygorystyczny regulamin.
W przypadku linii lotniczych sprawa może być nieco inna. Często zasady związane z transportem zwierząt zależą od polityki krajów, do których się wybierasz. Dlatego dowiedz się, czy do miejsca, do którego lecisz, możesz zabrać pupila. Zawsze umieszczaj go w transporterze. Cena biletu za niego jest ustalana na podstawie wielkości i wagi.
Inne sposoby na bezpieczną podróż z pupilem
Czasami podróż jest na tyle krótka, że zamiast samochodu wybierasz rower. To wcale nie zmusza cię do zrezygnowania z transportu zwierzęcia. Jeśli twój ulubieniec jest niewielkich rozmiarów, bardzo dobrym pomysłem będzie umieszczenie go w specjalnym koszyku montowanym na kierownicy. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne zamknięcia uniemożliwiające wypadnięcie. Większe zwierzęta możesz przewozić w przyczepce rowerowej. Zapewnią pełen komfort pupilowi, który będzie mógł cieszyć się podróżą z tobą. Taką przyczepkę montujesz do tylnej osi roweru, podobnie jak tę dla dzieci.
Bezpieczna podróż ze zwierzętami – podsumowanie
Pamiętaj, że w trakcie jazdy nie ma miejsca na zabawę. Twoje zwierzę musi być bezpieczne i nie może mieć możliwości nagłego przemieszczenia się.