Zwolnienie lekarskie z powodu chorego dziecka czy innego członka rodziny to norma. Jak sprawa ma się w przypadku pupila?
Na kogo przysługuje L4?
Tradycyjnie zwolnienie lekarskie można otrzymać z powodu:
- choroby własnej;
- opieki nad dzieckiem;
- opieki nad członkiem rodziny.
W sytuacjach obejmujących konieczność opiekowania się członkami rodziny należy uzasadnić konieczność zwolnienia lekarskiego. Nadrzędną zasadą jest niemożność opieki nad chorym przez inną zdolną do tego osobę, która np. przebywa w tym czasie w pod jednym dachem z małoletnim. W takich sytuacjach ważne jest też szybkie uzyskanie właściwych leków. Służy do tego np. e-recepta online.
Zwolnienie lekarskie na chorego zwierzaka – czy to możliwe?
Wielu opiekunów swoich pupili jednoznacznie zaznacza, że ich zwierzęta są traktowane na równi z członkami rodziny. Jednak Kodeks pracy nie przewiduje uzasadnienia dla zwolnień lekarskich z powodu choroby zwierzaka. W takich sytuacjach nie otrzymasz więc L4. Konieczne będzie radzenie sobie w inny sposób, by otoczyć psa lub kota odpowiednią opieką.
Co zrobić, gdy zwierzę choruje?
Ustaliliśmy już, że zwolnienie lekarskie z powodu choroby pupila nie będzie możliwe do uzyskania. Jednak nie oznacza to, że pozostaje ci się poddać. Kodeks pracy oficjalnie nie przyznaje świadczeń pracowniczych w przypadku opieki nad zwierzęciem domowym. Jednak wielu pracodawców jest empatycznych i rozumie, że nagłe sytuacje mogą dotyczyć nie tylko człowieka, ale też zwierzęcia. Dlatego w przypadku choroby pupila możesz negocjować z szefem na temat uzyskania wolnego w pracy.
Jak uzyskać wolne na chorobę zwierzaka?
Jednym z podstawowych sposobów jest wnioskowanie o urlop wypoczynkowy. Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje 26 lub 20 dni urlopu w ciągu każdego roku. Zwykle wnioskowanie o płatny urlop odbywa się z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli chodzi o dłuższą nieobecność w zakładzie pracy. Możesz jednak szczerze porozmawiać z pracodawcą na temat udzielenia urlopu wypoczynkowego na czas jednego lub dwóch dni, by zająć się swoim zwierzakiem. Będzie to wyraz dobrej woli szefa i co ważne, często się zdarza, że przystaje on na takie rozwiązanie.
Inną formą wsparcia w takich sytuacjach jest urlop bezpłatny. Kodeks pracy nie precyzuje na jak długi okres czasu przysługuje pracownikowi taka forma wolnego od wykonywania obowiązków służbowych. Oczywiście pracodawca chętnie udzieli takiego urlopu bezpłatnego swojemu pracownikowi. Musisz się jednak liczyć z tym, że nie otrzymasz za ten czas wynagrodzenia. Taka forma uzyskania dnia lub kilku dni wolnego na chore zwierzę również jest możliwa. Warto z niej skorzystać. A jeśli w takiej sytuacji potrzebujesz nagłej konsultacji lekarskiej pomocą okaże się lekarz online 24h.
Czy jest szansa w przyszłości na L4 na chore zwierzę ?
Niedawne rozstrzygnięcia sądów w krajach europejskich wskazują, że prawa zwierząt są coraz mocniej respektowane. Przekłada się to również na traktowanie pracowników, którzy posiadają takich pupili w swoich domach. Oczywiście gdy w gospodarstwie domowym są inni członkowie rodziny zdolni do opieki nad zwierzęciem, sprawa jest jasna i nie wymaga interwencji. Jednak w przypadku osób samotnych otoczenie opieką chorego zwierzęcia jest koniecznością. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach stosunek władz do zwierząt domowych w jeszcze większym stopniu ulegnie poprawie, co będzie skutkowało możliwością wzięcia L4 na chorego psa lub kota.
Zwolnienie lekarskie na chorego kota lub psa – podsumowanie
Obecnie nie ma możliwości ubiegania się o zwolnienie lekarskie z powodu choroby zwierzaka domowego. Nie zmienia to faktu, że istnieją inne sposoby uzyskania dnia lub kilku dni wolnego z pracy, by otoczyć pupila opieką. Warto z nich skorzystać, zwłaszcza w momencie braku alternatywy w postaci pomocy ze strony domowników.