Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stosuje kosmetyki, które były testowane na zwierzętach. Warto dowiedzieć się, co to dokładnie oznacza i zacząć zwracać uwagę na to, jakie produkty się kupuje!
Testowanie kosmetyków na zwierzętach – na czym polega?
Wiele razy słyszałeś, że jakieś kosmetyki są testowane na zwierzętach, ale nie wiesz, na czym to dokładnie polega? Istnieją różne metody testowania. Jedną z nich jest badanie danej substancji na gałkach ocznych żywego zwierzaka, który jest w tym czasie unieruchomiony i nie ma możliwości reakcji (nawet przez kilkanaście dni). Inną metodą jest podawanie substancji na skórę i sprawdzanie, jak ona zareaguje. Jeśli następnym razem będziesz zastanawiał się nad tym, jak odbudować zniszczone włosy i jaki kosmetyk będzie pomocny, to przed jego zakupem sprawdź, czy nie był on testowany na zwierzętach.
Co oznacza, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach?
Chciałbyś wiedzieć, co dokładnie oznacza, że jakiś kosmetyk nie był testowany na zwierzętach? Taki produkt charakteryzuje się tym, że podczas jego produkcji:
- nie zostały przeprowadzone żadne testy na zwierzętach;
- nie zostały użyte żadne składniki, które były testowane na zwierzętach;
- testy na zwierzętach nie zostały zlecone innym firmom.
Warto tutaj dodać, że w Unii Europejskiej testowanie na zwierzętach jest już od kilkunastu lat zabronione. Od 2004 roku nie wolno testować gotowych produktów kosmetycznych, a od 2009 poszczególnych składników. Za nieprzestrzeganie tego zakazu nakładane są kary.
Dlaczego warto wybierać kosmetyki, które nie były testowane na zwierzętach?
Głównym powodem, dla którego warto kupować tylko kosmetyki nietestowane na zwierzętach, jest oczywiście troska o te stworzenia. Unikając zakupu takiego produktu, nie przyczynia się do śmierci niewinnych żyjątek. Zaletą tych preparatów jest także to, że dostępne są one w przystępnych cenach i łatwo je dostać w każdym sklepie czy drogerii.
Po czym rozpoznać, że dany kosmetyk nie był testowany na zwierzętach?
Informacje o tym, czy produkt był testowany na zwierzętach, znajdziesz na opakowaniu lub etykiecie danego preparatu. Jednak nie zawsze będzie to oznaczenie: cruelty-free. Najłatwiej będzie poszukać danych o certyfikatach:
- PETA – międzynarodowa organizacja, jej symbolem jest króliczek;
- Viva – polska fundacja działająca na rzecz praw zwierząt, jej oznaczeniem jest: V dla Wegetarian i Wegan.
Jeśli twoją uwagę przykuła odżywka do włosów albo jakiś inny kosmetyk zagranicznego producenta, to warto sprawdzić, jakie oznaczenia przyznawane są w danym kraju produktom, które nie są testowane na zwierzętach.
Testowanie produktów na zwierzętach – jakie alternatywy?
Testowanie kosmetyków na zwierzętach nie jest jedynym rozwiązaniem. Istnieje wiele alternatywnych metod dotyczących sprawdzenia bezpieczeństwa poszczególnych kosmetyków, które nie wiążą się z wyrządzeniem krzywdy zwierzętom. Można tu wyróżnić między innymi:
- testowanie różnych substancji na tkankach martwych już stworzeń (badanie może dotyczyć na przykład drażniących właściwości produktów);
- testy in vitro (na namnożonych komórkach przeprowadza się bezpieczne testy);
- metoda komputerowa in silico (zaawansowana symulacja komputerowa oceniająca wpływ produktów na organizm człowieka – szacuje ryzyko).
Czy kosmetyki wegańskie to kosmetyki nietestowane na zwierzętach?
Niestety, nie każdy wegański kosmetyk oznacza, że nie był on testowany na zwierzętach. Te produkty czasami zawierają składniki odzwierzęce, takie jak na przykład wosk pszczeli czy też śluz ślimaka.
Teraz już wiesz, dlaczego warto wybierać kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Idąc na zakupy kosmetyczne, zwracaj uwagę na etykiety kupowanych produktów.