Ugryzienie przez kleszcza może wiązać się z chorobami, które poważnie zagrażają życiu: boreliozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Co stosować na komary i kleszcze u dorosłych, by w pełni cieszyć się latem?

Repelenty dla dorosłych – co to?

Repelenty to środki chemiczne, a także specjalne urządzenia, które emitują dźwięki lub światło odstraszające owady. Repelenty w formie substancji chemicznych to:

  • żele,
  • aerozole,
  • mleczka,
  • plastry,
  • kremy,
  • płyny.

Najskuteczniejsze środki na komary i kleszcze u dorosłych

Najskuteczniejsza substancja chemiczna, która odstrasza owady, znana jest pod nazwą DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid). Znany jest już od czasu II wojny światowej. Do tej pory nie wynaleziono skuteczniejszej substancji przeciw owadom. Choć działają skutecznie, należy uważać podczas ich stosowania. Mogą być toksyczne dla ludzi. Nie powinno się ich spożywać ani rozpylać w zamkniętym pomieszczeniu.

Dostępne na rynku repelenty DEET różnią się stężeniami, dlatego też czas działania jest inny w przypadku każdego z nich. Najwyższe stężenie zalecane jest w klimacie tropikalnym (50%), najniższe zaś – dla dzieci, które skończyły 2 lata (9,5%). W naszym klimacie odpowiednie stężenie odstrasza owady przez około 9 godzin. 

Repelenty z ikarydyną

Ikarydyna to najlepsza alternatywa repelentów DEET. Jest niewiele mniej skuteczna, a jednocześnie ryzyko alergii czy podrażnień jest niższe. Należy pamiętać, że łączenie obu preparatów: DEET i tych a ikarydyną jest niebezpieczne, ponieważ razem tworzą toksyczną mieszankę.

Najczęściej spotykane stężenie ikarydyny to 20-25%. Przy takim stężeniu w naszym klimacie zapewnia ona ochronę do 8 godzin. Warto wiedzieć, że niektóre preparaty odstraszające kleszcze i komary działają skuteczniej na komary. Ochrona przed kleszczami może być krótsza. 

Repelenty z IR3535

IR3535 to substancja znana jako Insect Repellent 3535, która jest estrem. Jej działanie jest słabsze niż DEET i ikarydyny. Może działać drażniąco na oczy. Nie powoduje jednak alergii oraz podrażnień. Odstrasza nie tylko komary i kleszcze, ale także mrówki, pszczoły, osy i muchy domowe. Repelenty zawierające IR3535 zapewniają ochronę przez owadami przez około 6 godzin. 

Naturalna ochrona przed komarami i kleszczami – olejki eteryczne

Nie od dziś wiadomo, że olejki eteryczne mają wiele dobroczynnych właściwości. Jedną z nich jest właśnie ochrona przez owadami. Olejki eteryczne to substancje lotne, które pochodzą z roślin. Który olejek eteryczny wybrać, by skutecznie zabezpieczyć się przed ugryzieniami komarów i kleszczy? Najlepszym wyborem są:

  • olejek miętowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek cyntronellowy,
  • olejek bazyliowy,
  • olejek eukaliptusowy.

Olejki eteryczne mogą powodować podrażnienia skóry oraz alergie. Dlatego też są stosowane tylko w niskich stężeniach i są słabsze w działaniu. Nie dorównują preparatom zawierającym chociażby DEET. Działają maksymalnie 2 godziny.

Urządzenia imitujące ultradźwięki – czy działają skutecznie?

Popularne są także urządzenia imitujące ultradźwięki. Jednakże nie udowodniono, by ich działanie było skuteczne. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontroli Komarów takie urządzenia nie odstraszają owadów. Prowadzą oni 10 niezależnych badań, które trwają ponad 15 lat i do tej pory nie zauważyli, by urządzenia imitujące ultradźwięki były skuteczne. 

Co stosować na komary i kleszcze – inne sposoby

W domach można także korzystać z roślin doniczkowych, które są znane z właściwości odstraszających owady. Są to chociażby bazylia, lawenda czy mięta. Odstraszają one owady, ponieważ zawierają w sobie olejki eteryczne, o których wspominaliśmy już wcześniej.

By komary nie dostały się do domu czy mieszkania, warto zamontować w oknach moskitiery. Należy jednak pamiętać o regularnej kontroli szczelności moskitiery, by żaden owad nie wleciał do środkach. Dzięki moskitierom okna w domu mogą być otwarte całą dobę bez strachu przed ugryzieniem przez komara. 

Na zewnątrz warto pamiętać o odpowiednim ubraniu, które ochroni przed owadami: długie spodnie, wysokie buty oraz bluzka z długim rękawem. Kleszcze przebywają w niskich krzakach i w trawie. Dlatego też powinniśmy skutecznie zabezpieczać głównie nogi. 

Wybierając środek przeciw owadom, zwróćmy uwagę na jego stężenie. To od niego zależy czas działania. W klimacie tropikalnych należy postawić na wysokie stężenia DEET lub ikarydyny. Pamiętajmy także o odpowiednim ubraniu!

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kleszcze_(paj%C4%99czaki)

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/co-stosowac-na-komary-i-kleszcze-u-doroslych-poznaj-sposoby-na-komary-i-kleszcze-dla-doroslych

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.