Kiedy do twojego domu trafia mała, słodka kuleczka przypominająca nieco małego misia, spodziewasz się wielu godzin zabaw oraz dużej porcji nauki. Już pierwsze dni jasno dają do zrozumienia, że koegzystencja ze szczeniakiem to także bardzo duża dawka gryzienia. Małe pieski gryzą wszystko – od swojego posłania aż po twoje łydki. Jest to naturalny odruch, którego nie da się do końca wyeliminować. Jak najwcześniej należy jednak dać psu jasny sygnał, że gryzienie człowieka jest niedopuszczalne. Sprawdź, jak to zrobić.
Pies gryzie – kontrola siły gryzienia
Szczeniaki najczęściej przenoszą się do nowego domu w momencie ukończenia ósmego tygodnia życia. Do tego czasu powinny pozostawać z matką i rodzeństwem. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym czasie odbywa się proces socjalizacji pierwotnej. Pieski uczą się wielu ważnych zachowań, między innymi właśnie kontroli siły swoich ugryzień. Fachowo nazywa się to inhibicją gryzienia.
Małe pieski bawią się ze swoim rodzeństwem, używając przy tym zębów. Do pewnego momentu jest to akceptowalne, jednak w momencie, kiedy jeden szczeniak zbyt mocno gryzie drugiego lub gdy emocje zaczynają wymykać się spod kontroli, do akcji wkracza suka, która rozdziela swoje dzieci. W ten sposób małe psy uczą się rozpoznawać granice bólowe i wiedzą na jak wiele mogą sobie pozwolić w kontakcie z inną istotą.
Jeżeli do twojego domu trafia psia sierota lub szczeniak, który został za wcześnie odebrany matce, może mieć problem z inhibicją gryzienia i w zabawie gryźć bardzo mocno. Niestety, nawet psiak, który był z mamą przez dwa miesiące, będzie wyraźnie pokazywał, do czego służą jego ostre jak szpileczki zęby. Każdy szczeniak gryzie, jednak należy utrzymywać to zjawisko pod kontrolą.
Dlaczego szczeniak gryzie?
Nadmiar emocji
Wielu opiekunów zastanawia się, jak oduczyć psa gryzienia rzeczy. Zwierzak bowiem pod naszą nieobecność niszczy wyposażenie domu. Gryzie przede wszystkim te przedmioty, które mają na sobie nasz zapach. Bynajmniej nie jest to kwestia złośliwości, zwierzęta nie odczuwają bowiem takich emocji. Dlaczego więc tak się dzieje?
Pod nieobecność człowieka zwierzak często odczuwa nadmiar emocji i nie potrafi się wyciszyć. Przekłada się to na gryzienie mebli czy butów opiekuna. Jeżeli zwierzak nie nauczy się wyciszenia, takie zachowanie może się utrwalić i przerodzić w lęk separacyjny.
Wymiana zębów
Szczeniaki, podobnie jak ludzkie dzieci, w pewnym momencie wymieniają zęby. Najczęściej dzieje się to pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. W tym okresie mogą wystąpić dolegliwości takie jak swędzenie dziąseł czy nawet różnego rodzaju stany zapalne w tym obszarze. Gryzienie przynosi ulgę, dlatego warto w tym okresie zapewnić szczeniakowi dostęp do gryzaków. Pozwoli to oszczędzić meble i inne przedmioty.
Odkrywanie świata
Gryzienie jest dla szczeniaka bardzo ważnym elementem poznawania otaczającej go rzeczywistości. Właśnie dlatego małe pieski próbują podgryzać niemal wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczka. Jest to zachowanie, którego nie warto i nie powinno się całkowicie eliminować. Niestety, ofiarą psich ząbków często padają także nasze ręce, stopy czy łydki.
Jest to bolesne, ponieważ szczeniaki mają wyjątkowo ostre zęby. Warto jednak zaznaczyć, że gryzienie człowieka (niezależnie od wieku ani pozycji) powinno być traktowane jako granica, której pies nie powinien przekraczać. Jeżeli w odpowiednim czasie go tego nie nauczysz, takie zachowanie może się utrwalić i z czasem będzie o wiele trudniejsze do oduczenia.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia ludzi i rzeczy?
Wielu nowych właścicieli szczeniaka zastanawia się, kiedy pies przestaje gryźć. Tymczasem w tej kwestii wiele zależy od wychowania i od działań opiekuna.
Twoim najważniejszym zadaniem będzie wyraźne pokazanie zwierzęciu, że gryzienie rąk, nawet podczas najbardziej szalonej zabawy, jest absolutnie niedopuszczalne. Aby ułatwić sobie zadanie, zaopatrz się w dużą liczbę szarpaków i gryzaków. Obecnie w sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór tego typu gadżetów. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się kilka zabawek, aby za każdym razem, kiedy rozpoczyna się zabawa, mieć je w zanadrzu.
Jak oduczyć szczeniaka lub dorosłego psa gryzienia rąk?
Co zrobić, żeby pies nie gryzł? Najlepiej zastosować elementy szkolenia metodami pozytywnymi. Najważniejszą kwestią jest to, aby za każdym razem, kiedy szczeniak zaczyna gryźć ręce, przerywać zabawę.
Nie złość się i nie krzycz na szczeniaka. W żadnym wypadku nie używaj także przemocy fizycznej. Takie działania mijają się z celem i na pewno nie przyniosą pożądanych skutków. Zgodnie z teorią wzmocnienia negatywnego należy po prostu zaprzestać zabawy w momencie, kiedy wystąpi niepożądane zachowanie.
Konsekwencja i powtarzalność takich zachowań to klucz do sukcesu. Musisz pamiętać, żeby przerywać zabawę i odchodzić za każdym razem, kiedy pies zbyt mocno ugryzie cię w rękę. To naturalny i skuteczny sposób na pozbycie się pożądanych zachowań ze strony psa.
Jak oduczyć psa gryzienia? Nauka odpoczynku
Gryzienie przedmiotów i mebli będących wyposażeniem domu to bardzo duży problem. Nikt przecież nie chce, aby jego kanapa była obiektem ustawicznych ataków małych ząbków. Małe pieski najczęściej gryzą rzeczy z nadmiaru emocji, dlatego jak najwcześniej warto rozpocząć naukę wyciszenia i odpoczynku.
Dobrym pomysłem będzie spacer z psem albo intensywna zabawa tuż przed opuszczeniem domu przez opiekuna. Zaleca się odbywanie najdłuższego spaceru w ciągu dnia właśnie o poranku. Niewątpliwie ma to wiele zalet – nie tylko wynikających z wyciszenia psa.
Behawioryści doradzają także jak najwcześniejszą naukę korzystania z klatki kennelowej. Wprowadzenie klatki jako miejsca, w którym pies może poczuć się bezpiecznie i spędzać w niej spokojny czas podczas nieobecności opiekuna w domu może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Jak oduczyć psa gryzienia – podsumowanie
Gryzienie jest dla psa naturalnym odruchem, podczas którego wydzielają się endorfiny. Nie można całkowicie go wyeliminować, należy jednak stawiać granice i nie dopuszczać do niszczenia rzeczy i gryzienia człowieka.
Najważniejsza jest konsekwencja i spokój. Warto także zapewnić szczeniakowi zabawki – szczególnie różnego rodzaju gryzaki. Ułatwi to przekierowanie naturalnych zachowań na neutralne i przeznaczone do tego przedmioty.