Palomino – rasa czy umaszczenie? Kontrowersje wokół tego tematu krążą od lat. Niemniej jednak stowarzyszenie miłośników Palomino w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii rejestruje konie tej maści (pod warunkiem, że spełniają pewne kryteria) i lobbują za klasyfikacją ich jako rasa. Pochodzenie tych koni nie jest do końca znane, ale nie można odmówić im odciśnięcia piętna w historii kultury, bowiem często są bohaterami wielu znamienitych dzieł sztuki. Czemu zawdzięczają tę popularność?

Palomino – historia rasy

Umaszczenie palomino, nazywane też izabelowatym, było bardzo lubiane jeszcze w czasach starożytnych. W średniowieczu hodowlę koni o maści palomino bardzo mocno popularyzowała królowa Izabela Portugalska (to od jej imienia powstała alternatywna nazwa). Królowa podarowała kilka ze swoich koni Cortezowi, który płynął do Ameryki. Natomiast mężczyzna, będąc już na miejscu, przekazał jednego Juanowi de Palomino. Prawdopodobnie wiele z nich uciekło i zaczęło zakładać dzikie stada. Nietypowym kolorem koni zainteresowali się kowboje, którzy zaczęli je wyłapywać i hodować, aż w końcu zyskały sławę jako „złote konie zachodu”. W 1932 r. założono księgę stadną palomino.

Palomino – budowa

Mają różnorodny wygląd i nieco zmienną, ale zawsze bardzo silną budowę. Wymagana jest mała głowa z mocnymi szczękami i prawidłowa szyja, a także spadziste łopatki, wyprostowany grzbiet oraz muskularny zad. Ważne są duże oczy w kolorze kruczoczarnym, brązowym lub orzechowym. Grzywa i ogon są dosyć jasne, włosy są w kolorach białym, srebrnymi kości słoniowej. Wysokość w kłębie wynosi od 145 do 165 cm.

Palomino – umaszczenie

Krótko mówiąc, umaszczenie jest złote. Uszczegółowiając, barwą powinno przypominać świeżo wybitą, złotą monetę, ewentualnie dopuszczalna jest rozbieżność o nie więcej niż trzy tony. Co do grzywy i ogona, powinny mieć kolor biały, srebrzysty albo kremowy. Ponadto dopuszcza się również odmiany na głowie oraz dolnych partiach nóg – nie mogą przekraczać linii wyznaczonej przez staw skokowy.

Umaszczenie izabelowate cechuje jasna, blada, złotawa barwa. Nie jest ona jednoznaczna, dlatego wyróżnia się trzy odcienie:

  1. Palomino – najpopularniejszy. Sierść w kolorze od jasnożółtego do ziemno złocistego. Grzywa i ogon zazwyczaj o wiele jaśniejsze, czasami wręcz białe.
  2. Masłowaty – sierść jasnożółta. Natomiast ogon i grzywa osiągają jeszcze jaśniejszy odcień.
  3. Złoto izabelowaty – sierść, ogon i grzywa w podobnym, złoto żółtym odcieniu.

Palomino – zdrowie i długość życia

Średnią długość życia koni Palomino szacuje się na około 30 lat. Aby sierść, grzywa i ogon palomino były lśniące i zadbane, nie można zapominać o regularnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednich narzędzi, takich jak zgrzebło, szczotka czy grzebień. Ponadto nie można zapominać o czyszczeniu kopyt.

Palomino – charakter

To niezwykle inteligentne i oddane człowiekowi zwierzęta. Niektóre źródła podają, że jest jednym z najbardziej przywiązujących się do swoich opiekunów. Ponadto nie wykazuje ducha rywalizacji, ale może stać się najlepszym towarzyszem dla dzieci i dorosłych.

Palomino – użytkowość

Do czego wykorzystuje się konia palomino? Jako szybki, zwinny wytrzymały osobnik jest doskonałym wierzchowcem do jazdy konnej, na rodeo lub na długie wycieczki.

Palomino – hodowla

Kuce i konie palomino mogą zostać zarejestrowane jako rasa według linii rodziców w narodowych rejestrach. Nie istnieje jednak księga stadna poza tą prowadzoną przez związek hodowców. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie zawiązało się oficjalne i pełnoprawne stowarzyszenie palomino, w którym nadzoruje się populacje i rejestruje konie tej rasy.

Wbrew pozorom procedura klasyfikacji nie obejmuje wyłącznie maści, ale również wcześniej określone wymagania w kontekście budowy i typu. Ma to na celu ukształtowanie konkretnej rasy o niezmiennych cechach. Rejestry amerykańskie wykazują, że przynajmniej jeden z rodziców konia musi być palomino, a drugi arabem, Quarter Horse’em lub folblutem.

Palomino – cena

Konie palomino cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kupujących, dlatego można znaleźć wiele ofert kupna i sprzedaży tych koni. Ich ceny mają ogromną rozpiętość cenową, ponieważ kilkunastoletniego osobnika można kupić już za około 30 tys. zł, ale można też nabyć championa za prawie 200 tys zł.

Palomino to populacja koni o charakterystycznej maści. Wokół rasy jest wiele kontrowersji, czy aby na pewno jest to rasa, czy raczej populacja. Dlatego te sformułowania w stosunku do koni palomino często używane są zamiennie.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.