Gdy zaczynasz przygodę z akwarystyką, konieczny jest zakup podstawowego sprzętu. Natleniacz do akwarium jest nieco rzadziej wymienianym, ale niezbędnym narzędziem. Bez niego trudno o stworzenie optymalnych warunków do życia nie tylko rybom i skorupiakom, lecz także roślinom. Jaki natleniacz wybrać? Co będzie lepsze – zewnętrzny czy wewnętrzny filtr z napowietrzaczem? Zanim poznasz odpowiedzi na te pytania, sprawdź, jak działają napowietrzacze akwariowe i jakie są ich rodzaje. Przeczytaj nasz krótki poradnik!

Napowietrzacz do akwarium – na czym polega napowietrzanie wody?

Czy wiesz, jak pozytywne skutki niesie za sobą proces, który opisujemy? Napowietrzanie wody:

  • natlenia wodę, a więc dostarcza tlen żyjącym w akwarium organizmom
  • miesza wodę, co sprawia że jej większa ilość styka się z powietrzem. 
  • powoduje, że tlen lepiej przenika do wody, a tym samym pomaga usuwać z niej wiele szkodliwych gazów. 

Dlaczego należy napowietrzyć wodę?

W ostatnich latach coraz więcej doświadczonych akwarystów rezygnuje z urządzeń natleniających, szczególnie w zbiornikach pełnych roślin. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, napowietrzacz do akwarium może ci się bardzo przydać, ze względu na wymienione wcześniej efekty. 

Czym się kierować, szukając odpowiedniego sprzętu do napowietrzania? Musisz pamiętać, że:

  • niektóre ryby potrzebują mocniejszego mieszania wody;
  • te, które w naturze żyją w stojących wodach, mogą jednak tego nie tolerować. 

Rodzaj napowietrzacza powinien być więc dobrany indywidualnie do potrzeb twoich akwariowych podopiecznych.

Napowietrzacze wody do akwarium – rodzaje

W sklepach akwarystycznych znajdziesz różne rodzaje napowietrzaczy. Odpowiedni model warto dobierać do wielkości zbiornika i dopasować do stworzeń, które w nim żyją. Opisujemy krótko kilka popularnych typów urządzeń. 

  1. Brzęczyk do akwarium – proste narzędzie zbudowane z zaworu i bębenka z gumową membraną. Bębenek wypycha powietrze do zaworu a następnie jest ono przenoszone do wody za pomocą rurki. To skuteczny, ale głośny sprzęt. 
  2. Pompa powietrza do akwarium – to bardziej nowoczesne rozwiązanie. Pompka działa o wiele ciszej niż brzęczyk, jednak jest od niego zdecydowanie droższa. 
  3. Napowietrzacz z filtrem wewnętrznym – pobiera powietrze znad wody wprost do akwarium.
  4. Napowietrzacz z filtrem zewnętrznym – popularnie zwany deszczownicą. Możesz wybrać model z efektem falowania lub taki, który kieruje wodę w dół akwarium. Deszczownica sprawdzi się na przykład w akwarium aksolotli.

Napowietrzacz to nie jedno urządzenie, ale grupa różnego typu sprzętów służących temu samemu celowi – napowietrzaniu akwarium. Zanim wybierzesz ten odpowiedni, sprawdź, jaki model będzie najbardziej pasował do twojego zbiornika i jego obsady.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.