Konie to zwierzęta uwielbiane przez wiele osób. Są piękne, majestatyczne i użyteczne. Koń jest jednym z najpowszechniej szanowanych w naszym kręgu kulturowym stworzeń. Nie brakuje miłośników jazdy konnej, a także osób, które na co dzień opiekują się końmi. Tacy ludzie z pewnością mają wiedzę i bez problemu odpowiedzą na pytanie o to, co jedzą konie, ale nie brakuje tych, którzy chcą poznać bliżej dietę potężnych zwierząt. Jeśli jesteś jedną z takich osób, przejdź do lektury naszego artykułu. Sprawdź, co powinien jeść koń, aby był zdrowy i czuł się jak najlepiej!
Co jedzą konie?
Co jedzą konie? Siano
Siano stanowi podstawę diety koni. Właściciele zwierząt szukają go u sprawdzonych dostawców. Metoda suszenia, gleba, klimat, gatunek traw – to wszystko ma znaczenie przy odpowiednim karmieniu koni. Samodzielne zebranie i przygotowywanie siana jest oczywiście możliwe. Musisz jednak mieć pewność, że dostarczane posiłki są pełnowartościowe i nie wywołają u zwierzęcia np. zatrucia lub wzdęcia.
Co jedzą konie? Owies i jęczmień
Jednak siano to nie wszystko, co jedzą konie, ponieważ przepadają również za zbożem. Dlaczego owies i jęczmień to istotne składniki jadłospisu tych zwierząt?
Owies to źródło:
- białka;
- fosforu;
- witaminy B1.
Jego obecność w paszy jest koniom niezbędna do prawidłowego rozwoju. Jęczmień zaś dostarcza energii. Jest zbożem bardzo treściwym, dlatego często podaje się go zwierzętom, które szczególnie ciężko pracują. Pamiętaj jednak, że jest bardzo tuczący, dlatego nie powinieneś przesadzać z jego ilością w końskiej diecie.
Aby obydwa zboża zachowały odpowiednią dawkę składników odżywczych, powinny zostać zebrane w odpowiednim momencie. Jęczmień niekiedy czasem się też obróbce termicznej.
Co jedzą konie? Warzywa i owoce, czyli nie tylko marchewka
Zwierzęta, o których mowa, lubią również owoce i warzywa. Tym, co jedzą konie, są nie tylko marchewki.
Oprócz nich warto włączyć do końskiego jadłospisu np.
- jabłka;
- gruszki;
- maliny;
- buraki;
- seler;
- dynię.
Co jedzą konie? Zielonki
Zielonki to zielone rośliny pastewne. Konie jedzą liście, kwiaty i łodygi poszczególnych gatunków. Do najczęściej polecanych i chętnie jedzonych przez te zwierzęta należą m.in.:
- koniczyna (biała i czerwona);
- trawa łąkowa;
- kukurydza.
Zielonki zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów. Szukając ich na pastwiskach musisz jednak uważać. Obok tych zdrowych i polecanych występują rośliny szkodliwe dla koni, np. jaskry lub szczaw. Warto również upewnić się, że pastwisko nie zostało spryskane pestycydami. Ich zjedzenie może bardzo poważnie zaszkodzić zwierzęciu.
Co powinny jeść źrebaki?
Zastanawiasz się, co jedzą konie, zanim osiągną dojrzałość? Dieta źrebaków nie różni się od żywienia większości małych ssaków. Ich pierwszym pokarmem jest mleko matki, dlatego musisz dbać, aby klacz miała wartościowe pożywienie. Do tego, co zwykle, możesz jej dodać pszenne otręby. Wpływają one zarówno na wytwarzanie mleka, jak i zawartość składników odżywczych, które są niezbędne dla źrebaka.
Kiedy dietę źrebaka można wzbogacić?
Po pewnym czasie można zauważyć, że mały konik zaczyna podjadać pokarm, którym żywi się jego matka. Gdy zwierzak skończy dwa miesiące, możesz mu podawać specjalną paszę dla źrebiąt. Konik będzie mógł jeść również zielonkę, siano i owies. Podawanie warzyw (szczególnie marchwi) także okaże się dobrym pomysłem.
Tym, co jedzą konie, są najczęściej siano, zboża, warzywa i owoce, a także zielone rośliny pastewne. Jadłospis złożony z takich posiłków powinien być odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Jego elementy po pewnym czasie warto wprowadzać również do diety źrebaka.