Walijski kuc górski, będący bardzo starą rasą, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w kraju swego pochodzenia. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że jest to zwierzę niezwykle przyjazne, zrównoważone i inteligentne. Pomimo tego, że jego rozmiar jest niewielki, to kucyk naprawdę odważny, wytrwały i wszechstronny. Co jeszcze musisz wiedzieć na temat walijskiego kuca górskiego? Sprawdź koniecznie!

Walijski kuc górski – historia rasy

Walijski kuc górski jest rasą bardzo starą, która ma za sobą co najmniej 1000 lat historii. Ze względu na jej wspaniałe usposobienie, dużą wytrzymałość i łatwość uczenia się wykorzystywana była na przestrzeni wieków do wielu różnych zadań. Kuc ten pracował między innymi w charakterze konia jucznego, pocztowego, kawaleryjskiego, a w czasach wojny wykorzystywano go m.in. do transportu broni.

Walijski kuc górki – budowa

Kuce walijskie podzielone są na sekcje A, B, C i D. Wszystkie mają podobny wygląd i charakter. Walijski kuc górski należy do sekcji A i jest najmniejszym z walijskich kuców o proporcjonalnej, atletycznej budowie. Mierzy zaledwie od 110 do 120 cm. Jego niewielka, zgrabna głowa cechuje się dużymi oczami o łagodnym wyrazie, szerokim czołem i małymi uszami. Ma krótki grzbiet, pochyłe ramiona i mocny zad z wysoko osadzonym ogonem. Jego kończyny są silne i proste. Charakterystyczne dla tej rasy są szybka akcja nóg i efektowny ruch.

Umaszczenie walijskiego kuca górskiego

Walijski kuc górski może występować we wszystkich rodzajach umaszczenia podstawowego, często wyróżnia się maścią siwą. Niedopuszczalne są dwie maści (srokata i tarantowata – podobnie jak w pozostałych sekcjach).

Zdrowie i długość życia

Kuce żyją przeciętnie 25–35 lat, zatem nieco dłużej niż duże konie. Walijski kuc górski, ze względu na warunki, w jakich rozwijał się przez setki lat i do jakich musiał się przystosować, aby przeżyć, jest stworzeniem bardzo wytrzymałym i odpornym, cieszącym się dobrym zdrowiem.

Pielęgnacja walijskiego kuca górskiego

Pielęgnacja ma na celu zapewnienie nie tylko pięknego wyglądu, lecz także zdrowia. Dlatego istotne jest, aby poddawać kuca regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Niekwestionowaną zaletą systematycznej pielęgnacji jest również to, że wspólnie spędzony czas z kucem pozwala budować wspaniałą relację i zaufanie zwierzęcia do swojego opiekuna.

Charakter walijskiego kuca górskiego

Walijski kuc górski to wyjątkowo łagodny, przyjazny i zrównoważony kucyk. Odznacza się wysokim poziomem inteligencji, łatwością nabywania nowych umiejętności, cierpliwością i chęcią współpracy. Z tego względu jest uwielbiany zarówno przez dzieci i dorosłych.

Walijski kuc górski – użytkowość

Ten kuc, podobnie jak pozostałe kuce walijskie, wykorzystywany był m.in. jako koń juczny, do pracy w kopalni czy jako koń pocztowy. Obecnie wykorzystuje się do pracy z dziećmi (jest spokojnym i cierpliwym wierzchowcem), do polowań, ujeżdżania czy podczas konkursów powożenia.

Hodowla walijskiego kuca górskiego

Kuce walijskie, w tym walijski kuc górski, są dość często spotykane w Polsce. Bez trudu można znaleźć wiele ciekawych ofert. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup konia tej rasy, dobrze poznaj hodowlę, sprawdź opinie o niej, porównaj z innymi i przede wszystkim wnikliwie porozmawiaj z hodowcą. Nie bój się zadawania trudnych pytań. Nie decyduj się na zakup w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Cena walijskiego kuca górskiego

Ceny za walijskiego kuca górskiego kształtują się przeciętnie na poziomie 15 000–20 000 zł. Najlepsi przedstawiciele rasy mogą kosztować znacznie więcej. Oferty zagraniczne oznaczają niejednokrotnie kwotę powyżej 20000 a nawet 30000 euro! Cena za kuca tej rasy uzależniona jest m.in. od płci, wieku, przeznaczenia, renomy hodowli, osiągnięć.

Podsumowanie

Walijski kuc górski jest wspaniałym zwierzęciem. Cechuje go wyjątkowa łagodność, przyjazne usposobienie i zrównoważony charakter. Jednocześnie jest to kuc wszechstronny, silny i wytrzymały, który doskonale odnajdzie się w każdej powierzonej mu roli.

Fot. główne: Welsh Mountain Pony at Bwlch-y-Ddeufaen by Jeff Buck via Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.