Quarter horse pochodzi z Ameryki Północnej, więc może być kojarzony z westernami i pracą z bydłem. Osoby orientujące się w hodowli koni doskonale zdają sobie sprawę, że quartery to urodzeni sprinterzy, sprawdzający się w zawodach sportowych. Są jednak również wykorzystywane do ujeżdżania, a także lekkich zaprzęgów. Poznaj je bliżej!
Quarter Horse – historia rasy
Konie rasy quarter powstały w wyniku mieszania genów krwi koni hiszpańskich, angielskich, ale również mustangów i appaloosa. Powstanie tej odmiany datuje się na XVII wiek, kiedy sprowadzono do Ameryki Północnej europejskie rasy, które zaczęły krzyżować się z amerykańskimi wierzchowcami. Wyróżnienie rasy nastąpiło jednak dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Pionierem w hodowli quarterów był Anglik William Anson, który zafascynował się szybkimi i inteligentnymi zwierzętami. Konie te zwane są również american quarter lub po prostu quarter.
Początkowo wykorzystywano je przy hodowli bydła, stając się koniem ranczerskim. Jeszcze w czasach kolonialnych odkryto, że budowa i predyspozycje fizyczne czynią z quarterów świetnych biegaczy. Swoją nazwę zawdzięcza popularnym wyścigom na ćwierć mili, organizowanym na ulicach amerykańskich osad i miasteczek. Odmiana ta nie ma sobie równych w zawodach „Quarter Mile Races”. Konie american quarter horse mają przewagę nawet nad końmi pełnej krwi angielskiej. Potrafią zadziwiająco szybko przyspieszać i prześcigać na odcinku jednej czwartej mili swoich oponentów.
Quarter horse – budowa
Oto kilka informacji na temat budowy rasy american quarter horse:
- wysokość w kłębie wynosi od 145 do 165 centymetrów wzrostu, ale zazwyczaj nie przekracza 160 centymetrów;
- głowa jest delikatna, klinowata, raczej krótka, o dużych, szeroko rozstawionych oczach i dość małych uszach;
- stosunkowo długa i giętka szyja stworzy z głową kąt 45 stopni;
- łopatki długie;
- kłąb szeroki i średnio zarysowany;
- klatka piersiowa głęboka i szeroka;
- grzbiet mocny;
- zad mocno umięśniony, długi i ścięty;
- ogon o niskim osadzeniu i skąpym owłosieniu;
- kończyny mocne, długie i szczupłe z krótkimi pęcinami;
- kopyta niewielkie, pozbawione szczoteczek.
Quarter horse – umaszczenie
Rasa ta występuje we wszystkich maściach podstawowych. Najczęściej spotyka się jednak raczej jednolite barwy izabelowate (palomino), gniade, kare. Dominują konie kasztanowata, najrzadziej pojawiają się quartery siwe.
Quarter horse – zdrowie i długość życia
Zazwyczaj konie rasy quarter horse żyją od 20 do 25 lat. Są raczej końmi zdrowymi, ale występuje u nich kilka problemów zdrowotnych. Mogą cierpieć na hiperkaliemiczne porażenie okresowe, powodujące niekontrolowane drgania mięśni, osłabienie ich lub nawet paraliż. Inną dolegliwością jest miopatia ze spichrzaniem polisacharydów, doprowadzająca do uszkodzeń tkanki mięśniowej, wywołującą sztywność mięśni oraz ból.
Trzecią chorobą jest hipertermia złośliwa – stan wywołujący ponadprzeciętną aktywność metaboliczną, co może skutkować wysoką temperaturą, przyspieszonym tętnem lub szybkim oddychaniem. Nieproporcjonalny stosunek masy do klatki piersiowej powoduje, że rasa ta jest podatna na szereg problemów zdrowotnych. Jeśli quarter horse jest przepracowany lub przeciążony, mogą rozwinąć się u niego chroniczne kulawizny.
Quarter horse – pielęgnacja
Konie te wymagają standardowej, codziennej pielęgnacji ze strony opiekuna, która pomaga w utrzymaniu zdrowej sierści i czystej skóry. Przed jazdą należy wyszczotkować nogi, pysk, popręg i okolice siodła, aby upewnić się, że quarter horse czuje się komfortowo. Pielęgnować zwierzę trzeba również po jeździe, by pomóc w prawidłowym rozprowadzaniu wydzielin skórnych, szczególnie latem. Ogon konia należy regularnie wyczesywać, by był bardziej rozłożysty i sprawniejszy w odganianiu much.
Quarter horse – charakter
Odmiana ta cechuje się niezwykłą inteligencją oraz tak zwanym „wyczuciem bydła”. Quarter horse jest spokojny, a więc idealnie sprawdza się jako koń dla dzieci. Chętnie się uczy, łatwo nawiązuje kontakty i jest bardzo przyjemny w obejściu, jeśli zostanie wyszkolony. Charakteryzują się również dużą zwrotnością. Rzadko są jednak narowiste.
Quarter horse – użytkowość
Powyższe cechy sprawiają, że quartery znalazły zastosowanie nie tylko w hodowli krów i sportach, takich, jak wyścigi, sprinty. Startują też w konkurencjach technicznych – reiningu i trailu, konkurencjach z bydłem i rodeo. Nadaje się też do jazdy rekreacyjnej.
Quarter horse – hodowla
W 1940 roku powstała organizacja hodowców American Quarter Horse Association z siedzibą w Amarillo w Teksasie, która ma gwarantować kontrolę w prowadzeniu tej odmiany. Chociaż konie te nie są najpopularniejsze w Polsce, to od 2006 roku istnieje oficjalna filia amerykańskiej organizacji – Polish Quarter Horse Association.
Quarter horse – cena
American quarter horse nie jest wyjątkiem na rynku. Cena za tego konia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odpowiednio wytresowane konie można kupić nawet za przeszło 100 tysięcy złotych.
Quarter horse – ciekawostki
Konie rasy quarter horse są najliczniejszą odmianą na świecie. Zarejestrowano ponad 4,6 milionów osobników. Tę odmianę bardzo często można spotkać na pokazach rodeo oraz zobaczyć oglądając filmy o kowbojach.
Quarter horse to koń urodzony, by zwyciężać w wyścigach, ale nadaje się również do rekreacji i pracy z dziećmi. Muskularna i szybka rasa o spokojnym charakterze sprawia, że zyskuje popularność u rozmaitych miłośników koni ze względu na to, jak wszechstronnie można ją wykorzystać.