Kuc dartmoor hill to rasa, której początki sięgają już czasów średniowiecznych. Jest ona bardzo chętnie hodowana ze względu na wspaniałe usposobienie. Można go spotkać nie tylko w szkółkach jeździeckich, ale także w ośrodkach hipoterapii i gospodarstwach agroturystycznych. Poznaj jego historię, wygląd i charakter, a gwarantujemy, że od razu się w nim zakochasz!
Kuc dartmoor – pochodzenie i historia rasy
Pierwsze wzmianki na temat rasy pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza. Kuc ten wywodzi się z południowo-zachodniej Anglii, a dokładniej z hrabstwa Devon. Już od XI wieku, lub nawet wieków wcześniejszych, zwierzęta te żyły na wolności na wrzosowiskach i torfowiskach, które obecnie objęte są ochroną w ramach Parku Narodowego Dartmoor. W XIX wieku wykorzystywano je jako kuce juczne i zaprzęgowe w miejscowych kamieniołomach, gdzie ich zadaniem było transportowanie pozyskiwanego granitu. Do teraz spotkać można wolnożyjące, półdzikie kuce, jednak ich liczba znacznie zmalała – z 30 tysięcy w połowie XX wieku, do około 1300 obecnie.
Budowa kuca dartmoor
Dartmoor pony jest niewielkim zwierzęciem, które osiąga około 122 do 127 cm wysokości w kłębie. Jego cechy charakterystyczne to smukła głowa i długa szyja z bujną grzywką i grzywą. Równie bujnie i okazale prezentuje się ogon. Łopatki są strome, a kłoda (tułów) doskonale umięśniona i wąska. Zad jest zaokrąglony, czyli wysklepiony. Kuce dartmoor odznaczają się głęboką, szeroką klatką piersiową oraz krótkimi kończynami. Ich kopyta są małe, ale bardzo wytrzymałe i odporne na ścieranie.
Umaszczenie kuca dartmoor
Kucyki te występują przede wszystkim w umaszczeniu karym (całkowicie czarnym), gniadym i ciemnogniadym (sierść brązowa, natomiast dolne części kończyn, ogon i grzywa są czarne). Zdecydowanie rzadziej cechują się maścią siwą (przewaga bieli), kasztanowatą (szeroka paleta brązów, kończyny, ogon i grzywa tej samej barwy lub jaśniejsze) i dereszowatą. Nie występują w umaszczeniu srokatym, czyli innymi słowy łaciatym.
Zdrowie i długość życia
Kuc dartmoor to rasa stosunkowo zdrowa, która nie jest obciążona poważnymi chorobami genetycznymi. Kuce żyją nieco dłużej niż duże konie, około 25–35 lat, choć oczywiście są znane przypadki znacznie starszych zarówno kuców, jak i koni.
Pielęgnacja kucyka
Pielęgnacja tego kuca nie jest trudna ani czasochłonna. Istotne jest to, aby była regularna. Najlepiej codziennie czyścić go specjalnymi szczotkami, aby systematycznie usuwać zanieczyszczenia. Ważne jest także rozczesywanie ogona i grzywy w celu uniknięcia ich kołtunienia. Starannie wypielęgnowana sierść będzie nie tylko piękna, ale zdrowa. W trakcie czynności pielęgnacyjnych należy dokładnie obejrzeć kucyka pod kątem urazów różnego rodzaju. Koniecznie jest regularne czyszczenie kopyt, które pozwoli uniknąć uszkodzeń i infekcji.
Kuc dartmoor – charakter
Kuc dartmoor jest zwierzęciem niezwykle łagodnym, przyjaznym i posłusznym. Jeśli trener sięga po właściwe metody, jest stanowczy, ale wyrozumiały i sprawiedliwy zarazem, kuc chętnie podejmuje współpracę i szybko nabywa nowe umiejętności.
Użytkowość kuca dartmoor
Kuc ten dawniej wykorzystywany był jako koń zaprzęgowy. Obecnie ceniony jest jako kuc do jazdy wierzchem i wspaniały terapeuta oraz kompan dziecięcych zabaw. Z racji tego, że jest zrównoważony i cierpliwy, z powodzeniem może służyć do nauki jazdy dla młodszych dzieci.
Cena kuca dartmoor
Kuc dartmoor, w porównaniu z innymi końmi i kucami, jest stosunkowo niedrogi. Można go nabyć już za kwotę około 6000 zł. Średnia cena kształtuje się na poziomie około 10000 zł. Zależy ona od wielu czynników – m.in. wieku kuca, renomy hodowli kuców, przeznaczenia. Pamiętaj, że aby koń został wpisany do księgi stadnej Dartmoor Hill, kuc musi urodzić się na tamtejszych wrzosowiskach.
Ciekawostki o kucach dartmoor
W miejscowości Moretonhampstead – położonej w hrabstwie Devon na skraju Parku Narodowego Dartmoor – znajduje się rzeźba dwóch kuców dartmoor.
Podsumowanie
Kuc dartmoor jest rasą zdrową, odporną i wytrzymałą. To wyjątkowe zwierzę o łagodnym usposobieniu i sympatycznym wyglądzie. Jest cierpliwy, inteligentny i posłuszny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi. Nie sposób go nie polubić!