Koń trakeński jest połączeniem silnego kuca pruskiego z gorącokrwistymi, szybkimi końmi pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Ta mieszanka sprawiła, że powstała nowa rasa konia – obecnie jedna z najpopularniejszych odmian sportowych. Czym charakteryzują się te konie? Jaka jest ich historia? Jak je hodować? Przeczytaj!

Koń trakeński – historia rasy

W czasach Zakonu Krzyżackiego krzyżowano ze sobą konie żmudzkie ze szczepami koni orientalnych. W ten sposób zaczęła się tworzyć swoista rasa, której kształt w 1732 roku nadał król pruski Fryderyk Wilhelm I. Władca założył wówczas Królewską Stadninę Trakenów w Trakenach, skąd pochodzi nazwa tej rasy. Dopiero w 1786 roku naczelny koniuszy króla wyodrębnił trakeny jako nową rasę.

Pod koniec XIX wieku w Europie powstały pierwsze wystawy hodowlane

Prusowie postanowili wówczas udoskonalić trakeny, więc poddali je krzyżówkom uszlachetniającym z ogierami pełnej krwi angielskiej. W ten sposób udało się połączyć cechy koni zimnokrwistych z ognistokrwistymi. Rasa trakeńska prawie całkowicie wyginęła, kiedy 16 października 1944 roku z powodu II wojny światowej ewakuowano stadninę w Trakenach z terenów dawnych Prus Wschodnich na zachód. Tę podróż przeżyła nieliczna grupa koni trakeńskich. Wiele koni utopiło się w Zalewie Wiślanym, dużo osobników zostało przejętych przez Rosjan, a spora część nie dotarła na miejsce z innych powodów. Pod koniec czerwca 1945 roku stadnina Ratzeburg w Holsztynie przyjęła pozostałe przy życiu zwierzęta (około 1100 koni), gdzie kontynuuje się ich hodowlę do bieżącego stulecia.

Konie trakeńskie dziś

Obecnie są popularne jako konie sportowe i należą do czołówki ras końskich wykorzystywanych w ten sposób. Rasa trakeńska jest odradzana również na terenie Polski, dzięki czemu z roku na rok, zdobywa coraz większą renomę.

Koń trakeński – budowa

  • wysokość w kłębie wynosi od 160 do 175 centymetrów;
  • głowa długa z dużymi oczami i dobrze ukształtowaną szyją;
  • łopatki długie i skośne;
  • kłąb średnio długi, lecz dobrze zarysowany i wysoki;
  • klatka piersiowa szeroka z wysokimi, wyraźnymi ramionami;
  • silny grzbiet średniej wielkości;
  • zad lekko opadający i dobrze umięśniony;
  • mocne kończyny, o mocnej kości, mimo że suche i delikatne;

Koń trakeński – umaszczenie

Rasa trakeńska charakteryzuje się wieloma barwami. Zazwyczaj występuje umaszczenie kare, gniade, kasztanowate, niekiedy również siwe. Co ciekawe trakeny srokacze są uznawane za prawowitych przedstawicieli swojej rasy, przeciwieństwie do większości ras szlachetnych.

Koń trakeński – zdrowie i długość życia

Mimo tego, że zazwyczaj nie wykazują nieprawidłowości behawioralnych, u koni trakeńskich występuje kilka zaburzeń genetycznych. Są to: abiotrofia móżdżku, zespół ciężkiego złożonego niedoboru odporności i LFS. Dotykają głównie źrebiąt i zazwyczaj kończą się dla nich śmiercią. Wszystkie powyższe zaburzenia można zidentyfikować za pomocą testów DNA. Poza wymienionymi przypadłościami konie trakeńskie są raczej zdrowe i wytrzymałe.

Koń trakeński – pielęgnacja

Konie rasy trakeńskiej potrzebują regularnej i uważnej pielęgnacji. Dokładne mycie i wyczesywanie pomaga w utrzymaniu lśniącej, zdrowej sierści. Jak u każdego konia ważna jest również regularna pielęgnacja kopyt. Tego typu zabiegi nie tylko pozytywnie wpływają na dobrostan zwierzęcia, ale również zacieśniają więź z opiekunem.

Koń trakeński – charakter

Chociaż konie trakeńskie są inteligentne, przyjazne, spokojne i szybko się uczą, przejawiają również dużą wrażliwość, a co za tym idzie również płochliwość. Trudności wynikają ze szlacheckości konia, ale można je przełamać, o ile zwierzę pracuje pod opieką delikatnego i troskliwego opiekuna. Jeśli trenerowi uda się opanować wierzchowca, ten stanie się wobec niego uległy i chętnie wykona wszelkie polecenia.

Koń trakeński – użytkowość

Konie trakeńskie są wszechstronne, a więc nadają się do konkurencji WKKW. Można je wykorzystywać zarówno do wyścigów, jak i konkursów ujeżdżania. Odwaga sprawia, że są również świetne w skokach.

Koń trakeński – hodowla

Hodowcy koni trakeńskich są zrzeszeni pod patronatem niemieckiego Związku Trakeńskiego, który funkcjonuje w 10 krajach, w tym w Polsce. Na terenie naszego kraju działa kilka stadnin oferujących trakeny.

Koń trakeński – cena

Trakeny, podobnie jak większość koni, nie należą do najtańszych. Cena za osobnika wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę.

Podsumowanie

Wiesz, już czym charakteryzuje się koń trakeński. Rasa ta posiada wielu zwolenników. Trudno się dziwić, bowiem to piękne i wszechstronne zwierzęta. Najbardziej znanym koniem rasy trakeńskiej był ogier Perfectionist urodzony w 1899 roku, który został sprzedany Lordowi Wolwertonowi.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.