Koń pociągowy nigdy nie miał łatwego życia. Obecnie ze względu na duży postęp technologiczny, rozwój maszyn i rolnictwa, wykorzystywany jest znacznie mniej intensywnie niż dawniej. Nadal jednak można spotkać konie pociągowe, np. w kieracie i zaprzęgu, które ciężko pracują na rzecz człowieka.

To w głównej mierze konie zimnokrwiste, choć nie jest to regułą, gdyż wiele ras koni gorącokrwistych także spełniało się i nadal spełnia w tej roli od wieków. Poznaj wyjątkowe rasy koni pociągowych, które zachwycają swoim wyglądem, charakterem i wszechstronnością!

Koń pociągowy – poznaj cechy ras zimnokrwistych 

Konie zimnej krwi to wspaniałe rasy istniejące i służące ludziom już od wieków. To one umożliwiały oraz w dużej mierze ułatwiały i usprawniały pracę człowieka, zanim nastąpił istotny rozwój w przemyśle, rolnictwie i leśnictwie. Konie te oczywiście nie są zwierzętami o obniżonej temperaturze ciała. Nic bardziej mylnego! Nazwa ta ma związek z charakterem koni.

Są one bowiem bardzo opanowane, łagodne, posłuszne, spokojne i potrafią zachować przysłowiową zimną krew. Ich przeciwieństwem są konie gorącokrwiste, które są zazwyczaj niezwykle żywiołowe i bywają porywiste, dlatego wymagają doświadczonych opiekunów. 

Zimnokrwisty koń pociągowy – wygląd

Konie zimnokrwiste są w większości zwierzętami bardzo ciężkimi (ich waga dochodzi niejednokrotnie do 1 000 kg), silnymi i wytrzymałymi. Cechują się wyjątkowo masywną budową i dużą masą mięśniową. Ich przodkiem jest nieistniejąca już rasa konia leśnego pochodzącego z Europy Północnej.

Udało mu się przetrwać epokę lodowcową, a następnie doszło do jego udomowienia około 3 000 lat temu. Był to koń masywnej budowy, charakteryzujący się bardzo grubą sierścią (która pozwalała mu żyć w trudnych warunkach tamtych czasów) i spowolnionym chodem.

Obecne omawiane konie są nieco lżejsze i bywają dość szybkie. Biorą nawet udział w sportach konnych, takich jak m.in. skoki przez przeszkody, ujeżdżanie czy biegi (choć tylko niektóre rasy). 

Ciężki koń pociągowy – przegląd ras

Zdecydowana większość ras zimnej krwi służyła i służy jako konie zaprzęgowe, pociągowe i juczne. Oto niektóre z najciekawszych i najpiękniejszych.

  • comtois – piękny koń o głównie kasztanowatym umaszczeniu pochodzący z pogranicza Szwajcarii i Francji. Jest zwierzęciem wszechstronnym, ale wykorzystywanym przede wszystkim do prac polowych i zaprzęgu. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach;
  • ducht draft – koń o imponującym, masywnym wyglądzie pochodzący z Holandii. Jego historia rozpoczyna się dopiero po pierwszej wojnie światowej. Nie boi się ciężkiej pracy, żaden trudny teren nie jest dla niego wyzwaniem. To zwierzę cierpliwe, spokojne i zrównoważone;
  • koń ardeński – jest jedną z najstarszych ras na świecie. To zwierzę bardzo silne, opanowane, posłuszne i absolutnie niestrudzone. Jest genialnym koniem roboczym, który wykorzystywany jest zarówno do pracy w lesie (przy zrywce drewna) i gospodarstwie;
  • koń belgijski – inne jego nazwy to koń flandryjski lub brabancki. Belgijski koń pociągowy to najstarszy koń zimnej krwi na świecie. Jest wyjątkowo łagodny i przyjazny, a jego wspaniały wygląd i charakter sprawiają, że często uszlachetniane są nim inne rasy;
  • koń fryzyjski – to bardzo dobrze znana i podziwiana na całym świecie rasa koni, które występują wyłącznie w umaszczeniu karym, czyli jednolicie czarnym. Ich cechą charakterystyczną jest również naturalnie falowane włosie na grzywie i ogonie. Choć kojarzą się raczej z końmi bardzo dostojnymi, eleganckimi, biorącymi udział w defiladach i paradach, to w istocie doskonałe, silne i wytrwałe konie robocze;
  • shire – wspaniałe konie pochodzące z Wielkiej Brytanii. Do teraz wykorzystywane są jako zwierzęta pociągowe do pracy w polu i transportu. Są świetnymi wierzchowcami i końmi pokazowymi. Cechują się łagodnym usposobieniem i cierpliwością. 

Konie pociągowe dziś

Współcześnie konie te również spełniają się w swojej pierwotnej roli, choć w znacznie mniejszym zakresie niż dawniej. Wykorzystywane są m.in. tam, gdzie ingerencja ciężkimi maszynami nazbyt naruszałaby środowisko naturalne (np. przy zrywce drzew).

Przede wszystkim jednak doskonale sprawdzają się w rekreacji, głównie jako wierzchowce, na wystawach i pokazach, pracują z dziećmi (z racji wyjątkowo spokojnego, łagodnego charakteru i wrodzonej cierpliwości). 

Ciekawostki

  1. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje koń pociągowy. To oczywiście uzależnione jest m.in. od jego rasy, wieku, umiejętności. Najtańsze oferty zaczynają się jednak od 7 000 zł. Górna granica wynosi natomiast około 40 000 zł. To jednak nic w porównaniu z dotychczas największą ceną za konia, wpisaną nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, która wyniosła… 70 milionów dolarów!
  2. Jaki jest największy koń pociągowy? Rekordy należą przede wszystkim do wyżej wymienionych ras shire i koni belgijskich. 

Podsumowanie

Konie zimnej krwi, wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, zaprzęgowe i do innych ciężkich prac, rewelacyjnie sprawdzają się już o wielu wieków. To konie bardzo wszechstronne, nastawione na współpracę z człowiekiem, silne i wytrwałe, gotowe do wielu poświęceń. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.