Koń pociągowy nigdy nie miał łatwego życia. Obecnie ze względu na duży postęp technologiczny, rozwój maszyn i rolnictwa, wykorzystywany jest znacznie mniej intensywnie niż dawniej. Nadal jednak można spotkać konie pociągowe, np. w kieracie i zaprzęgu, które ciężko pracują na rzecz człowieka.
To w głównej mierze konie zimnokrwiste, choć nie jest to regułą, gdyż wiele ras koni gorącokrwistych także spełniało się i nadal spełnia w tej roli od wieków. Poznaj wyjątkowe rasy koni pociągowych, które zachwycają swoim wyglądem, charakterem i wszechstronnością!
Koń pociągowy – poznaj cechy ras zimnokrwistych
Konie zimnej krwi to wspaniałe rasy istniejące i służące ludziom już od wieków. To one umożliwiały oraz w dużej mierze ułatwiały i usprawniały pracę człowieka, zanim nastąpił istotny rozwój w przemyśle, rolnictwie i leśnictwie. Konie te oczywiście nie są zwierzętami o obniżonej temperaturze ciała. Nic bardziej mylnego! Nazwa ta ma związek z charakterem koni.
Są one bowiem bardzo opanowane, łagodne, posłuszne, spokojne i potrafią zachować przysłowiową zimną krew. Ich przeciwieństwem są konie gorącokrwiste, które są zazwyczaj niezwykle żywiołowe i bywają porywiste, dlatego wymagają doświadczonych opiekunów.
Zimnokrwisty koń pociągowy – wygląd
Konie zimnokrwiste są w większości zwierzętami bardzo ciężkimi (ich waga dochodzi niejednokrotnie do 1 000 kg), silnymi i wytrzymałymi. Cechują się wyjątkowo masywną budową i dużą masą mięśniową. Ich przodkiem jest nieistniejąca już rasa konia leśnego pochodzącego z Europy Północnej.
Udało mu się przetrwać epokę lodowcową, a następnie doszło do jego udomowienia około 3 000 lat temu. Był to koń masywnej budowy, charakteryzujący się bardzo grubą sierścią (która pozwalała mu żyć w trudnych warunkach tamtych czasów) i spowolnionym chodem.
Obecne omawiane konie są nieco lżejsze i bywają dość szybkie. Biorą nawet udział w sportach konnych, takich jak m.in. skoki przez przeszkody, ujeżdżanie czy biegi (choć tylko niektóre rasy).
Ciężki koń pociągowy – przegląd ras
Zdecydowana większość ras zimnej krwi służyła i służy jako konie zaprzęgowe, pociągowe i juczne. Oto niektóre z najciekawszych i najpiękniejszych.
- comtois – piękny koń o głównie kasztanowatym umaszczeniu pochodzący z pogranicza Szwajcarii i Francji. Jest zwierzęciem wszechstronnym, ale wykorzystywanym przede wszystkim do prac polowych i zaprzęgu. Doskonale radzi sobie w trudnych warunkach;
- ducht draft – koń o imponującym, masywnym wyglądzie pochodzący z Holandii. Jego historia rozpoczyna się dopiero po pierwszej wojnie światowej. Nie boi się ciężkiej pracy, żaden trudny teren nie jest dla niego wyzwaniem. To zwierzę cierpliwe, spokojne i zrównoważone;
- koń ardeński – jest jedną z najstarszych ras na świecie. To zwierzę bardzo silne, opanowane, posłuszne i absolutnie niestrudzone. Jest genialnym koniem roboczym, który wykorzystywany jest zarówno do pracy w lesie (przy zrywce drewna) i gospodarstwie;
- koń belgijski – inne jego nazwy to koń flandryjski lub brabancki. Belgijski koń pociągowy to najstarszy koń zimnej krwi na świecie. Jest wyjątkowo łagodny i przyjazny, a jego wspaniały wygląd i charakter sprawiają, że często uszlachetniane są nim inne rasy;
- koń fryzyjski – to bardzo dobrze znana i podziwiana na całym świecie rasa koni, które występują wyłącznie w umaszczeniu karym, czyli jednolicie czarnym. Ich cechą charakterystyczną jest również naturalnie falowane włosie na grzywie i ogonie. Choć kojarzą się raczej z końmi bardzo dostojnymi, eleganckimi, biorącymi udział w defiladach i paradach, to w istocie doskonałe, silne i wytrwałe konie robocze;
- shire – wspaniałe konie pochodzące z Wielkiej Brytanii. Do teraz wykorzystywane są jako zwierzęta pociągowe do pracy w polu i transportu. Są świetnymi wierzchowcami i końmi pokazowymi. Cechują się łagodnym usposobieniem i cierpliwością.
Konie pociągowe dziś
Współcześnie konie te również spełniają się w swojej pierwotnej roli, choć w znacznie mniejszym zakresie niż dawniej. Wykorzystywane są m.in. tam, gdzie ingerencja ciężkimi maszynami nazbyt naruszałaby środowisko naturalne (np. przy zrywce drzew).
Przede wszystkim jednak doskonale sprawdzają się w rekreacji, głównie jako wierzchowce, na wystawach i pokazach, pracują z dziećmi (z racji wyjątkowo spokojnego, łagodnego charakteru i wrodzonej cierpliwości).
Ciekawostki
- Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje koń pociągowy. To oczywiście uzależnione jest m.in. od jego rasy, wieku, umiejętności. Najtańsze oferty zaczynają się jednak od 7 000 zł. Górna granica wynosi natomiast około 40 000 zł. To jednak nic w porównaniu z dotychczas największą ceną za konia, wpisaną nawet do Księgi Rekordów Guinnessa, która wyniosła… 70 milionów dolarów!
- Jaki jest największy koń pociągowy? Rekordy należą przede wszystkim do wyżej wymienionych ras shire i koni belgijskich.
Podsumowanie
Konie zimnej krwi, wykorzystywane jako zwierzęta pociągowe, zaprzęgowe i do innych ciężkich prac, rewelacyjnie sprawdzają się już o wielu wieków. To konie bardzo wszechstronne, nastawione na współpracę z człowiekiem, silne i wytrwałe, gotowe do wielu poświęceń.