Koń hanowerski – niemiecko-brytyjska odmiana – zasłynął jako rasa elegancka i sportowa. Początkowo jego przedstawiciele byli idealni, by wykorzystać ich w ciężkich pracach i w bitwach – przez kawalerię. Obecnie są niezastąpieni w różnego rodzaju jeździeckich dyscyplinach sportowych.
Koń hanowerski – historia rasy
Rodowód tej odmiany jest bardzo ciekawy. Zwierzęta tej rasy powstały na północy Niemiec, gdy po roku 1714 Hanower stał się częścią Imperium Brytyjskiego poprzez zaślubiny królowej angielskiej z księciem regentem Jerzym II. To wydarzenie sprawiło, że hanowerska hodowla koni została urozmaicona poprzez krzyżowanie ich z rumakami pełnej krwi angielskiej. W ten sposób dość szybko powstała hodowla wyprzedzająca inne, które dopiero zaczynały uszlachetnianie pełnej krwi. Tymczasem te gorącokrwiste okazy były wówczas na etapie ustalenia i stabilizacji cech dziedzicznych.
Ogiery hanowerskie bardzo często wykorzystywano w rozmaitych hodowlach do krzyżowania z końmi, by uszlachetnić inne rasy. Jedna z najbardziej znanych stadnin tej rasy znajduje się w Celle. Początkowo hodowano tam konie kawaleryjskie i robocze. Od spopularyzowania motoryzacji, szczególnie po II wojnie światowej, zwierzęta te stały się jedną z najpopularniejszych ras koni wykorzystywanych w nowoczesnym jeździectwie sportowym.
Charakterystyka rasy hanowerskiej
Wzorzec rasowy konia hanowerskiego:
- wysokość w kłębie od 162 do 175 centymetrów;
- średniej wielkości głowa z wysokim czołem i dużymi oczami;
- łopatki ukośne;
- kłąb wysoki i bardzo mocno zaznaczony;
- tułów atletyczny, kłoda szeroka i głęboki;
- muskularna klatka piersiowa;
- grzbiet stosunkowo długi, płaski, kanciasty i umięśniony;
- zad umięśniony i zakończony wysoko osadzonym ogonem;
- kończyny masywne z wyraźnie zarysowanymi stawami;
- kopyta silne i symetryczne, duże mocne oraz dobrze ukształtowane;
- bardzo silne lędźwie.
Koń hanowerski – umaszczenie
Hanowerski koń występuje we wszystkich barwach, ale muszą one być jednolite. Zazwyczaj są to jednak konie kasztanowate lub gniade. Czasem zdarza się koń hanowerski kary z odznakami w kolorze białym, znajdującymi się na głowie i nogach.
Koń hanowerski – zdrowie i długość życia
Długość życia konia hanowerskiego może wynosić nawet do 25–30 lat. Aby osiągnąć taki wiek swojego zwierzęcia, hodowca musi o niego niezwykle dbać. Zazwyczaj rasa ta nie ma problemów zdrowotnych, ale hanowery mogą mieć pewną wadę genetyczną. Szczegółowa selekcja sprawia, że odmiana ta jest bardzo zdrowa.
Hodowca chcący zarejestrować zwierzę jako hanowera, musi wykonać mu szereg badań zatwierdzonych przez stowarzyszenie hodowlane. Dzięki takiej drobiazgowości konie te, jeśli już chorują, to cierpią na osteochondritis dissecans (OCD). Przypadłość ta negatywnie wpływa na stawy rosnących zwierząt.
Koń hanowerski – pielęgnacja
Pielęgnacja konia hanowerskiego przypomina rutynową pielęgnację każdej innej rasy. Jest dość wymagająca, więc na posiadanie i opiekę nad zwierzęciem potrzeba dużo wolnego czasu. Hanowery startujące w zawodach takich jak ujeżdżenie czy skoki, muszą być odpowiednio pielęgnowane po każdym treningu. Dzięki temu unikną chorób skóry, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i wydajność zwierzęcia, a także wyeliminować go z turnieju.
Konia należy więc codziennie szczotkować specjalnym zgrzebłem do ciała, aby oczyścić sierść z drobnych cząstek brudu i wzmocnić więź z opiekunem. Hanowera należy raz w tygodniu umyć. Silniejszy brud i tłuszcz ze skóry powinno usuwać się za pomocą specjalnej szczotki, która ma również inne zastosowanie – pobudza przepływ krwi u zwierzęcia.
Koń hanowerski – charakter
W wyniku selekcji ukształtowano konia o cechach bardzo pożądanych wśród współczesnych sportowców. Koń hanowerski jest bowiem poczciwy, dzielny, zrównoważony, pojętny. Nadaje się więc idealnie na wybitnego czempiona i jest znakomity do celów ujeżdżeniowych. Jest to więc zwierzę o doskonałym charakterze, a przez to cenione przez hodowców. Dzięki swojemu charakterowi pozbawionemu nerwowości i upartości, jest uważany za jedną z najlepszych europejskich ras gorącokrwistych.
Koń hanowerski – użytkowość
Mimo że początkowo rasa należała do koni roboczych i kawaleryjskich, obecnie odnosi sukcesy w zawodach sportowych. Cechy charakteru i budowa ciała konia hanowerskiego sprawiają, że idealnie nadaje się do skoków. Jest to efekt wieloletniej selekcji, którą wdrażano już od czasów hodowli Jerzego II.
Koń hanowerski – hodowla
Chociaż zazwyczaj największą uwagę zwraca się na ogiery, to klacze są najważniejszym elementem hodowli. Związek Hanowerski zwraca na samice szczególną uwagę, bo właśnie dzięki nim rodzą się nowe pokolenia tej niezwykłej rasy, które spełniają wszelkie wymagania hodowców. Najbardziej prestiżową stadniną hanowerów na świecie jest Stado Ogierów w Celle – niemieckim mieście, znajdującym się w Dolnej Saksonii. Konie hanowerskie zostały tam stworzone dla króla Anglii, a następnie kontynuowano ich hodowlę również w celu krzyżowania koni uszlachetniających pełną krew. Obecnie zarejestrowanych jest około 16 tysięcy hanowerów.
Koń hanowerski – cena
W przypadku konia hanowerskiego cena zależy od wielu czynników. Nie są to jednak konie tanie. Zwierzę z rodowodem można znaleźć za kwotę o wartości 30 tysięcy złotych, ale stawki za przedstawiciela tej rasy często przekraczają nawet 100 tysięcy złotych. Istnieją też tańsze oferty, ale najprawdopodobniej są to zwierzęta bez rodowodu.
Koń hanowerski – ciekawostki
Z rasą tą wiąże się kilka ciekawostek. Krzyżowanie koni uszlachetniających sprawiło, że utworzono zupełnie nową rasę koni westfalskich. Jak wskazuje nazwa, występują one głównie w Westfalii. Do ulepszania hanowerów użyto innej, o wiele starszej rasy – koni holsztyńskich.
Jak rozpoznać ogiera hanowerskiego ze stadniny w Celle? Znakuje się go symbolem w kształcie litery „H”. Co roku samce z tej słynnej hodowli kryją ponad 5 tysięcy klaczy. Wśród koni hanowerskich istniało wielu końskich celebrytów, którzy osiągali niezwykłe sukcesy. W tym gronie znajduje się Brentina, Salinero czy Elvis. Rasa ta zapisała się też w historii świata. Jednego z hanowerów namalował niderlandzki artysta Otto Erelman. Natomiast Jerzy II miał dosiadać konia hanowerskiego w bitwie pod Oudenaarde. Niestety wierzchowiec zginął w walce.
Koń hanowerski to gorącokrwista rasa z północnych Niemiec pochodząca wprost z byłego królestwa Hanoweru. Odmiana o harmonijnej budowie ciała niegdyś wykorzystywana w walkach i ciężkiej pracy. Obecnie jest jedna główna dziedzina sportowa, uprawiana przez konie hanowerskie – skoki. Jest to elegancka rasa o niezwykle pożądanym przez jeźdźców charakterze, cechująca się zdrowiem. Wszystko dzięki wymagającej selekcji hodowców, dbających o to, by hanowery nadal były jedną z najbardziej udanych europejskich ras końskich. Zwierze to wymaga jednak dużo uwagi i środków finansowych. Stąd też dość wysoka cena, przekraczająca kilkadziesiąt tysięcy złotych.