Chcesz kupić konia fiordzkiego? Cena za przedstawiciela tej rasy nie jest wysoka, dlatego każdy, kto planuje rozpocząć hodowlę, może to zrobić bez znacznego nadszarpnięcia domowego budżetu. Koń fiordzki to wyjątkowe, wszechstronne zwierzę, które doskonale radzi sobie w wielu powierzonych mu zadaniach – od terapii dzieci po zaprzęg i wyścigi. Poznaj i pokochaj tę rasę!
Koń fiordzki – historia rasy
Koń fiordzki, inaczej nazywany fiordem, fiordingiem lub koniem norweskim, pochodzi z Norwegii, gdzie wykorzystywany był m.in. przez wikingów. Ci skandynawscy wojownicy wykorzystywali fiordy zarówno jako konie do ciągnięcia pługa, jak również jako zwierzęta bojowe. Jest to tzw. rasa prymitywna, czyli bardzo zbliżona do pierwotnego konia. Koń fiordzki prawdopodobnie jest przodkiem kuca islandzkiego.
Budowa konia fiordzkiego
Wśród informacji na temat konia fiordzkiego cena jest istotna, ale najpierw warto poznać podstawowe dane na jego temat. Koń ten tak naprawdę jest kucem, ponieważ osiąga wysokość w kłębie od 130 do 148 cm. Jego waga waha się w granicach 400–550 kg. Duża głowa fiorda jest osadzona na krótkiej, silnej i stosunkowo grubej szyi. Szpiczasto zakończone uszy są niewielkie. Łopatki są strome, kłoda o łagodnym, zaokrąglonym kształcie przechodzi w pochyły, mały zad. Krótkie i mocne nogi zakończone są delikatnymi szczotkami pęcinowymi i bardzo odpornymi na ścieranie kopytami.
Szata i umaszczenie konia fiordzkiego
Koń fiordzki występuje wyłącznie w umaszczeniu bułanym. Najczęściej sierść jest piaskowożółta. Charakterystyczną cechą fiordów jest ciemniejsza pręga grzbietowa, która ciągnie się od ogona do grzywy oraz jasna grzywa z ciemnym pasmem włosów wewnątrz. Zazwyczaj przycina się ją do kształtu półksiężyca. Kończyny (przede wszystkim stawy nadgarstkowe i kolanowe) również są ciemniejsze, często pręgowane.
Zdrowie i długość życia konia fiordzkiego
Kuce są bardzo zdrowymi, odpornymi na typowe końskie choroby i żywiołowymi zwierzętami. Cechy te odziedziczyły po swoich przodkach, którzy niejednokrotnie zmuszeni byli do życia w bardzo trudnych warunkach i – chcąc przeżyć – musieli się do nich przystosować. Jeśli chodzi o konia fiordzkiego cena zakupu to nie wszystko, ponieważ należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, która wiąże się z pewnymi kosztami (nie są one duże).
Pielęgnacja fiorda
Wymagana jest bowiem standardowa pielęgnacja, która polega przede wszystkim na dokładnym czyszczeniu sierści, kopyt, myciu nozdrzy, oczu, uszu oraz regularnym rozczesywaniu ogona i grzywy. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie konia pod kątem ewentualnych urazów, którego można dokonać skrupulatnie właśnie w czasie pielęgnacji. Kąpiel konia powinna odbywać się wyłącznie w razie konieczności, przy bezwietrznej pogodzie, w temperaturze nie niższej niż 22 stopnie Celsjusza.
Charakter konia fiordzkiego
Koń fiordzki cechuje się bardzo łagodnym, spokojnym usposobieniem. Jest posłuszny i nastawiony na współpracę z człowiekiem. Odznacza się cierpliwością i przyjaznym charakterem.
Koń fiordzki – użytkowość
Dawniej fiordy wykorzystywane były jako konie bojowe, juczne i do prac polowych, ponieważ są one zwierzętami bardzo wytrzymałymi, a przy tym stosunkowo niewymagającymi. Obecnie spełniają się przede wszystkim w hipoterapii, ale biorą też udział w skokach, ujeżdżeniu, zaprzęgu i wyścigach. Ponadto, często można je oglądać w WKKW, czyli we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, który jest olimpijską konkurencją jeździectwa.
Hodowla konia fiordzkiego
W Polsce fiordy spotykane są przede wszystkim u osób prywatnych. Hodowle specjalizujące się w tej rasie znajdują się m.in. w Norwegii, Niemczech oraz Danii.
Koń fiordzki – cena
Czas na odpowiedź, która na pewno cię interesuje. Ile kosztuje koń fiordzki? Cena za konia tak wspaniałej, wszechstronnej rasy nie wydaje się wygórowana. Rozpoczyna się już od około 10 000 zł, choć oczywiście można spotkać oferty opiewające na kwotę nawet 30 000 zł. Cena uzależniona jest od wielu czynników, m.in. wieku konia, pochodzenia, osiągnięć, przeznaczenia, renomy hodowli.
Podsumowanie
Koń fiordzki to wyjątkowo wytrzymałe, odporne na choroby zwierzę, które odznacza się wspaniałym charakterem i niecodziennym wyglądem. Jest łagodny, posłuszny i zrównoważony. Świetnie sprawdzi się w charakterze pierwszego konia.