Czy wiesz, że odnalezione w słynnych francuskich jaskiniach malowidła naskalne, datowane na co najmniej kilkanaście tysięcy lat, przedstawiają konie bardzo podobne do współczesnych koni camargue? Poznaj jeszcze więcej faktów i ciekawostek na temat rasy. Zapraszamy do lektury!

Koń camargue – historia rasy

Historia camargue nie jest dobrze znana, ponieważ jest to rasa bardzo stara. Niektórzy badacze oceniają nawet, że może być jedną z najstarszych ras koni na świecie. Większość znawców przyjmuje, że są to rdzenne konie z terenów delty rzeki Rodan na południu Francji. Malowidła naskalne w słynnych jaskiniach, m.in. Lascaux, liczące prawdopodobnie około 15000 lat, przedstawiają zwierzęta, które przypominają z wyglądu konie camargue. Sugeruje to, że współczesne camargue mogą być potomkami pradawnej rasy. Przez wieki rasa była krzyżowana z innymi, m.in. z końmi mongolskimi, berberyjskimi i arabskimi.

Budowa konia camargue

Konie camargue od przeszło tysiąca lat żyją półdziko w izolacji. Inne rasy w tym czasie nie miały z nimi kontaktu, dlatego jest to jedna z niewielu ras w Europie, które zachowały swoje pierwotne cechy. Camargue to koń niedużych rozmiarów. Osiąga około 145 cm wysokości w kłębie. Jego głowa ma profil prosty lub garbonosy. Osadzona jest na prostej, umięśnionej szyi. Łopatki są strome. Kłoda jest doskonale umięśniona, zwarta i krótka, z kolei zad ścięty. Klatkę piersiową koń ten ma głęboką i szeroką, a kończyny mocne, krótkie, bez szczotek pęcinowych.

Umaszczenie koni camargue

Koń camargue występuje wyłącznie w umaszczeniu siwym. Jest to w istocie biała sierść, na której może występować domieszka włosów brunatnych, rudych bądź czarnych.

Zdrowie i długość życia

Konie camargue są zwierzętami bardzo zdrowymi, odpornymi zarówno na typowo końskie przypadłości, jak i nawet bardzo niesprzyjające warunki pogodowe. Wytrzymałość tę wykształciły przez wieki życia w trudnym terenie.

Koń camargue – pielęgnacja

W tym aspekcie nie ma różnic względem pielęgnacji innych koni hodowlanych. Nie sposób jednak przeprowadzić jej w przypadku koni półdzikich, które większość czasu spędzają na otwartym terenie.

Charakter konia camargue

Koń camargue to zwierzę bardzo posłuszne, łagodne i ufne. Konie te świetnie się prowadzą, uczą nowych umiejętności i odnajdują w powierzonych im zadaniach.

Koń camargue – użytkowość

Konie półdzikie współpracują z francuskimi pasterzami bydła. Spełniają się przede wszystkim przy przepędzaniu czarnych byków, które są hodowane tam na szeroką skalę. Radzą sobie w każdym terenie i w każdych warunkach pogodowych. Ponadto, od czasu rozwoju turystyki camargue służy również turystom podczas wycieczek konnych po okolicy.

Ciekawostki o koniach camargue

  1. Koń camargue ma stosunkowo duże kopyta. Są one bardzo twarde – do tego stopnia, że najczęściej nie ma potrzeby ich podkuwania.
  2. Koń ten bywa nazywany siwym koniem morskim.
  3. Dzikie stada koni camargue noszą nazwę manades.
  4. Choć to jedna z najstarszych ras świata, oficjalnie została uznana niedawno temu (w 1968 roku).

Podsumowanie

Konie camargue to piękne zwierzęta, które do teraz żyją półdziko na południu Francji. Wbrew pozorom nie są wybitnie niezależne. To konie przyjazne, posłuszne i ceniące sobie kontakt oraz współpracę z człowiekiem. 

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.