Koń aztecki, który wywodzi się się z odległego Meksyku, to intrygująca i bardzo młoda rasa, która wykorzystywana jest m.in. podczas walk byków i zaganiania bydła. Jej charakterystycznymi cechami są m.in. wysoka inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem. W Polsce i Europie nie jest szczególnie popularna, jednak może właśnie dlatego warto się nią bardziej zainteresować?

Koń aztecki – historia rasy

Rasa jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała dopiero w 1972 roku. Została stworzona w wyniku krzyżówek:

  • koni andaluzyjskich;
  • criollo (brazylijska odmiana mangalargi);
  • quarter horse (rasa amerykańska).

Celem hodowli było uzyskanie doskonałego konia dla tradycyjnych jeźdźców meksykańskich. Rasa została oficjalnie uznana przez Ministerstwo Rolnictwa Meksyku w 1982 roku. Od 2005 roku prowadzony jest rejestr do księgi stadnej, każdego roku wpisywanych jest do niej około 1000 nowych koni.

Budowa konia azteckiego

Koń aztecki jest zwierzęciem średniej wielkości. Wzorcowa wysokość w kłębie uzależniona jest od płci:

  • wałachy i ogiery osiągają wysokość w kłębie w przedziale od 152 do 165 cm;
  • klacze są nieco niższe, osiągają przeciętnie wysokość od 150 do 162 cm.

Waga konia azteckiego waha się pomiędzy 450 a 540 kg. Głowa tego konia, osadzona na lekko wysklepionej, muskularnej szyi, może mieć profil garbonosy lub prosty, jest elegancka i sucha. Niewielkich rozmiarów uszy są ostro zakończone. Piękne oczy mają łagodny, inteligentny wyraz. Koń tej rasy odznacza się szeroką, głęboką klatką piersiową, skośnymi łopatkami, krótkim kłębem i długim grzbietem. Jego nogi są proporcjonalne, mocne. Obficie owłosiony ogon jest osadzony nisko.

Umaszczenie konia azteckiego

Koń aztecki występuje we wszystkich umaszczeniach podstawowych i rozjaśnianych. Zgodnie z wzorcem niedopuszczalne są umaszczenia mieszane i złożone.

Koń aztecki – pielęgnacja

Pielęgnacja konia azteckiego powinna odbywać się regularnie. Wymaga on:

  • dokładnego czyszczenia sierści, pyska, kopyt;
  • rozczesywania grzywy i ogona. 

Prawidłowa pielęgnacja zapewnia zwierzęciu piękny wygląd, zdrowie i pozwala budować relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Charakter konia azteckiego

Koń aztecki jest zwierzęciem bardzo inteligentnym, posłusznym i chętnie podejmującym współpracę z człowiekiem. Ma spokojne, zrównoważone i przyjazne usposobienie. Wymaga trenera konsekwentnego, ale jednocześnie równie łagodnego i sprawiedliwego.

Koń aztecki – użytkowość

Rasa ta jest wykorzystywana przede wszystkim do zaganiania bydła oraz podczas walk byków. Ponadto, świetnie sprawdza się w grze w polo, do ujeżdżania oraz we wszelkich konkurencjach westernowych, jak np. cutting (związany z umiejętnością oddzielania bydła od stada) czy team penning (polegający na zaganianiu oznaczonego bydła do poszczególnych zagród). Koń rodem z Meksyku coraz częściej wykorzystywany jest także rekreacyjnie.

Koń aztecki – cena

Konie azteckie cieszą się popularnością przede wszystkim w kraju swego pochodzenia, czyli Meksyku, a także w Stanach Zjednoczonych. W Europie spotykane są rzadziej, ale można je kupić m.in. w Niemczech i Austrii, gdzie kosztują od 3500 do nawet 25000 euro.

Co jeszcze warto wiedzieć o koniu azteckim?

Hodowcy meksykańscy bardzo dbają o to, aby rasa była ujednolicona i zgodna z wzorcem. Bardzo istotne jest dla nich pochodzenie konia i udział krwi poszczególnych ras. Aby koń mógł uzyskać wpis do księgi stadnej, nie może mieć więcej niż 5/8 udziału krwi koni rasy andaluzyjskiej i quarter horse oraz nie więcej niż 1/4 udziału krwi criollo.

Podsumowanie

Konie azteckie to piękne, inteligentne zwierzęta, które cechują się wyjątkową wszechstronnością. Ich łagodny, przyjazny charakter i chęć współpracy z człowiekiem sprawiają, że są bardzo cenione i popularne.

Źródło zdjęcia : Just chaos via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.