Umaszczenie kasztanowate należy do podstawowych umaszczeń, wraz z maściami takimi jak kara (jednolicie czarna) i gniada (brązowa sierść, kończyny, ogon i grzywa czarne). Ponadto umaszczenie to pojawia się również w wersjach rozjaśnianych, jak m.in. izabelowate i cremello. Dowiedz się, jak rozróżniać typy umaszczeń i sprawdź, jakiej rasy może być kasztanowaty koń!

Kasztanowaty koń – jak wygląda?

kasztanowaty koń

Koń maści kasztanowatej posiada sierść, grzywę i ogon w odcieniach rudości. Mogą występować barwy od jasnorudej po rudobrązową, ciemnobrązową i czerwonobrązową. Co istotne, grzywa i ogon mają taki sam kolor jak kłoda lub jaśniejszy, ale nigdy ciemniejszy. Kasztanowaty koń na kończynach nie może mieć czarnych podpalań. 

Umaszczenia kasztanowate rozjaśniane – palomino

Umaszczenie izabelowate zwane jest też palomino. Kasztanowaty koń może posiadać umaszczenie rozjaśnione pojedynczą kopią genu o nazwie Cream. Cechuje się ono barwą od złotawokremowej do czekoladowej. Ogon i grzywa, tak samo jak w umaszczeniu podstawowym, mają kolor kłody lub są od niej jaśniejsze.

Najczęściej spotykanym odcieniem umaszczenia izabelowatego jest palomino. Charakteryzuje się ono bardzo jasną kłodą i mocno rozjaśnionymi ogonem i grzywą – mogą nawet mieć barwę niemal białą. Jeszcze inne odcienie to tak zwany masłowaty (jasnożółty) i złotoizabelowaty (złotożółty). 

Umaszczenia kasztanowate rozjaśniane – cremello

Cremello to umaszczenie rozjaśniane nie jedną, ale dwiema kopiami genu Cream. W związku z tym kasztanowaty koń w tym umaszczeniu ma delikatny, kremowy włos, a jego skóra jest różowa. Zazwyczaj cechuje się także niebieskimi oczami.

Konie kasztanowate – poznaj krótki opis kilku ciekawych ras

kasztanowaty koń

Istnieje wiele ras posiadających ten typ umaszczenia. Niektóre z nich są dobrze znane i cenione, a należą do nich m.in.:

  • american quarter horse – jest jedną z najstarszych ras Ameryki Północnej i jednocześnie jedną z najliczniejszych ras na świecie. Jeśli uwielbiasz oglądać westerny, na pewno je znasz, bo bardzo często grają w tych filmach;
  • american saddlebred – powstała w XIX wieku rasa jest wyjątkowo wszechstronna, odważna i jednocześnie spokojna. Jej cechą charakterystyczną jest inochód. Oznacza to, że w tym samym czasie podnoszą przednią i tylną kończynę po tej samej stronie ciała (np. lewą przednią i lewą tylną, a następnie prawą przednią i prawą tylną). To konie bardzo eleganckie, reprezentacyjne, które chętnie wykorzystywane są w paradach;
  • koń achałtekiński – rasa pochodzi z Turkmenistanu. Uznawana jest za jedną z najstarszych i jednocześnie najpiękniejszych ras o azjatyckim rodowodzie, w związku z czym widnieje w godle państwowym Turkmenistanu. Konie achałtekińskie bywają nazywane „chartami pustyni”. Ich sierść, bez względu na umaszczenie, charakteryzuje się niezwykłym metalicznym połyskiem;
  • koń doński – rasa wywodzi się z rosyjskich i ukraińskich stepów nad Donem. Do dnia dzisiejszego w tamtych okolicach można spotkać półdzikie konie tej rasy. Cechują się głównie umaszczeniem kasztanowatym z imponującym złocistym połyskiem;
  • koń wielkopolski – powstał na bazie nieistniejących już ras – mazurskiej i poznańskiej, które łączone były m.in. z końmi czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. Są to świetne wierzchowce i konie zaprzęgowe, które stanowią jedną z najliczniejszych ras w Polsce. Nie mają dużych wymagań, są bardzo odporne i stosunkowo tanie w utrzymaniu;
  • comtois – bardzo piękne, niezwykle eleganckie zwierzę. Jest to bardzo stara rasa zimnokrwista, powstała około XI wieku, która pochodzi z pogranicza Szwajcarii i Francji. Konie te są wszechstronne, odważne i wytrzymałe. Używał ich sam Napoleon Bonaparte podczas swojej wyprawy na Rosję.
kasztanowaty koń

Kasztanowaty koń jest bardzo popularny. Wierzchowce w tym umaszczeniu przynależą do wielu obecnie doskonale znanych, cenionych i wykorzystywanych na szeroką skalę ras. Z pewnością już wiesz, jak rozpoznać tę maść nie tylko w wersji podstawowej, ale również rozjaśnianej!

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.