Holenderski koń gorącokrwisty jest to prawdziwy specjalista w ujeżdżeniu i skokach. Hodowcy podzielili tę rasę na kilka odmian, które hoduje się do określonych celów. Jakie cechy ma gorącokrwisty koń rodem z Holandii? Kiedy powstała ta rasa? Ile zapłacisz, jeśli będziesz chciał mieć takie zwierzę? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Dowiedz się więcej!
Holenderski koń gorącokrwisty – historia rasy
Holenderski koń gorącokrwisty, znany również jako KWPN (Koninklijk Warmbloed Paard Nederland), ma swoich przodków wśród ciężkich koni zimnokrwistych. Najważniejszymi protoplastami tej rasy są groninger i gelderländer. Pierwszy to niezbyt duży ciężki koń gorącokrwisty. Drugi natomiast jest koniem roboczym i zaprzęgowym.
Po II wojnie światowej, kiedy konie robocze były coraz bardziej wypierane przez maszyny rolnicze, krzyżówkę uszlachetniono dzięki sprowadzeniu ogierów z Niemiec. Najczęściej służyły temu konie pełnej krwi angielskiej, a także francuskie konie normandzkie. W latach 60. XX wieku wzbogacono je o geny ogierów pełnej krwi, koni holsztyńskich i rasy selle français. W żyłach KWPN płynie również krew trakenów i hanowerów. Dzięki temu z wyglądu przypominają niemieckie konie sportowe.
Holenderski koń gorącokrwisty – budowa
Oto krótki opis wyglądu holenderskiego konia gorącokrwistego:
- wysokość w kłębie wynosi od 160 cm do 175 cm;
- głowa masywna;
- szyja długa, dobrze uformowana;
- długie, szerokie, ukośne łopatki;
- klatka piersiowa szeroka i głęboka;
- silny grzbiet;
- zad silny, dobrze umięśniony;
- solidne nogi, bez szczotek pęcinowych;
- kopyta duże, o miękkim rogu.
KWPN występuje we wszystkich maściach. Najpopularniejsze są jednak konie gniade, kasztanowate i siwe.
Holenderski koń gorącokrwisty – zdrowie i długość życia
Zwierzęta te dożywają od 24 do 29 lat. Ze względu na swoich przodków i z powodu surowego podejścia do prowadzenia rasy holenderskie konie gorącokrwiste to mocne konie. Mają tendencję do zapalenia stawów, jednak hodowcy bardzo dbają, by wyeliminować niepożądane cechy. Wykluczane z hodowli są konie z wrodzonymi wadami wzroku i zgryzu górnego lub dolnego, brakiem symetrii w stawach kolanowych, kopytach, stawach skokowych czy z wadami ruchu.
Holenderski koń gorącokrwisty – pielęgnacja
KWPN, jak inne rasy koni, potrzebuje rutynowej pielęgnacji. Codzienne szczotkowanie pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia i równomiernie rozprowadzić wszelkiego rodzaju wydzieliny skórne po ciele. Czyszczenie kopyt holenderskiego konia gorącokrwistego również powinno być wykonywane codziennie. Regularne sesje pielęgnacyjne utrzymają konia w zdrowiu, a także pomogą wzmocnić więź opiekuna ze zwierzęciem.
Holenderski koń gorącokrwisty – charakter
Holenderskie konie gorącokrwiste cechują się spokojem i łagodnością. Taki charakter to zasługa selektywnej hodowli tej rasy. KWPN łatwo obłaskawić. Konie zazwyczaj są posłuszne wobec swoich opiekunów i chętne do pracy, co jest niezwykle pożądane podczas treningów.
Holenderski koń gorącokrwisty – użytkowość
KWPN to dość młoda rasa końska. Zwierzęta te hoduje się w celach rekreacyjno-sportowych. Są to konie idealne do jazdy wierzchem, ujeżdżenia, skoków, a także zaprzęgów. Będą odpowiednie zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jeździectwem.
Holenderski koń gorącokrwisty – hodowla
Hodowcy holenderskich koni gorącokrwistych są zrzeszeni w związku, który, liczy około 25 tysięcy członków. Traktuje on bardzo poważnie selektywną hodowli tej rasy. Wśród wymagań do rejestracji jest nie tylko pozytywna ocena pod względem wzorca rasy. Osobniki sprawdza się pod wieloma innymi względami, między innymi umiejętności. Ogiery powinny mieć osiągnięcia sportowe, by mogły otrzymać licencję hodowlaną.
Ważnym ośrodkiem hodowli tej rasy jest również Belgia. KWPN cieszy się popularnością również w Polsce. Stadniny, w których znajdują się holenderskie konie gorącokrwiste, założono m.in. w Michałowie na Podlasiu, a także nieopodal Włocławka.
KWPN dzieli się na kilka odmian:
- wierzchowe i sportowe wraz z podgrupą koni przeznaczonych do skoków i dresażu;
- zaprzęgowe (Tuigpaard lub Harness);
- podstawowe (Golder).
Holenderski koń gorącokrwisty – sprzedaż i kupno. Cena za osobnika
Cena za konia rasy KWPN waha się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet 400 tysięcy. Kwota jest uzależniona od wielu czynników, ale liczą się głównie umiejętności i osiągnięcia osobnika.
Holenderski koń gorącokrwisty – ciekawostki
Jednym z najbardziej znanych holenderskich koni gorącokrwistych był Ideaal. W 1994 roku zdobył brązowy medal w dresażu podczas Światowych Igrzysk Jeździeckich w Hadze. Innym przedstawicielem rasy, który zapisał się w historii tego sportu, był Marius.
Holenderski koń gorącokrwisty łączy w sobie wiele cech najważniejszych ras koni niemieckich z siłą swoich przodków, pracujących niegdyś na holenderskich gospodarstwach rolnych. Charakteryzuje się łagodnym usposobieniem i posłuszeństwem, dzięki czemu jest odpowiednim wierzchowcem dla początkujących jeźdźców. Jego temperament docenią także osoby profesjonalnie pracujące z końmi. Budowa ciała KWPN sprawa, że jest wszechstronnym sportowcem, który sprawdza się w rozmaitych konkurencjach. Dzięki selektywnej hodowli raczej nie ma problemów ze zdrowiem.
Źródło zdjęcia : Remy Overkempe via Wikipedia, CC BY-SA 4.0