Belgijski koń gorącokrwisty jest młodą rasą, powstałą w wyniku połączenia starych, doskonale znanych i docenianych ras. Zwierzę to ma wspaniały temperament i majestatyczny wygląd. Rewelacyjnie sprawdza się m.in. na wyścigach konnych, w skokach i ujeżdżeniu. Poznaj tego wyjątkowego konia, a z pewnością zrobi na tobie ogromne wrażenie!
Belgijski koń gorącokrwisty – historia rasy
Belgijski koń gorącokrwisty, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Belgii. Jest rasą, którą można uznać za młodą, ponieważ jej początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Została stworzona w wyniku krzyżówek koni belgijskiej kawalerii z ciężkimi rasami wykorzystywanymi do prac polowych oraz z:
- końmi pełnej krwi angielskiej;
- końmi hanowerskimi, duńskimi i holsztyńskimi.
Celem hodowli nowej rasy było uzyskanie doskonałego konia sportowego i wierzchowego. Można z pewnością powiedzieć, że zamierzenie udało się osiągnąć.
Budowa belgijskiego konia gorącokrwistego
Belgijski koń gorącokrwisty jest duży i osiąga średnio od 162 do 172 cm wysokości w kłębie. Klacze, które po osiągnięciu dorosłości mają mniej niż 155 cm, są zdyskwalifikowane, a tym samym nie mogą być wykorzystane w celach hodowlanych. Omawiana rasa jest bardzo podobna do konia pełnej krwi angielskiej, od którego także pochodzi. Średniej wielkości głowa ma prosty profil. Oczy konia mają łagodny, inteligentny wyraz. Szyję to zwierzę ma umięśnioną i długą. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Łopatki stromo opadają. Średniej długości grzbiet jest umięśniony, a zad mocny. Kończyny belgijskiego konia gorącokrwistego są mocne, a kopyta mają średnią wielkość.
Umaszczenie belgijskiego konia gorącokrwistego
Belgijski koń gorącokrwisty występuje zazwyczaj w takich rodzajach umaszczenia, jak:
- gniade – brązowa sierść z czarną grzywą, ogonem i dolnymi częściami kończyn;
- kare – zarówno skóra, sierść, ogon i grzywa jednolicie czarne;
- siwe – sierść biała z domieszką włosów rudych, brunatnych bądź czarnych;
- kasztanowate – sierść, ogon i grzywa rude, przybierają barwę od brązowo-żółtej do ciemnobrązowej oraz złotokasztanowatej z refleksami.
Rasa zdecydowanie rzadziej pojawia się w umaszczeniu pinto (srokatym).
Pielęgnacja belgijskiego konia gorącokrwistego
Pielęgnacja powinna być dokładna i systematyczna. Dzięki temu koń zachowa wspaniały wygląd, a także doskonałe zdrowie. Sierść, kopyta czy uszy są podatne na rozmaite infekcje i rozwój bakterii, jeśli nie będą dokładnie i regularnie czyszczone. Łatwo też wówczas przeoczyć niepokojące objawy i urazy, które będą się pogłębiać, jeśli w porę nie zostanie podjęta interwencja.
Charakter belgijskiego konia gorącokrwistego
Belgijskie konie gorącokrwiste są bardzo aktywne i żywiołowe. Potrzebują sporo ruchu i stymulacji umysłowej. Cechują się wyjątkową odwagą i wytrwałością. Jednocześnie są zrównoważone, szybko się uczą i chętnie pracują z człowiekiem. Mają łagodne, przyjazne nastawienie.
Belgijski koń gorącokrwisty – użytkowość
Konie te wykorzystywane są między innymi w WKKW, wyścigach, ujeżdżeniu i skokach, gdzie osiągają bardzo dobre wyniki. Ich zdolności skokowe i płynny ruch są niezwykle cenione. To wspaniałe wierzchowce i konie sportowe.
Podsumowanie
Belgijski koń gorącokrwisty to młoda, ale już bardzo ceniona rasa, która ma ogromny potencjał. To fantastyczny koń sportowy, który harmonijnie współpracuje z człowiekiem. Zachwycają nie tylko umiejętności tych koni, lecz także przyjazny, łagodny charakter i piękny, elegancki wygląd. To z pewnością zwierzęta warte uwagi!