Angloaraby są rasą gorącokrwistą, która sprawdza się w różnego rodzaju sportach, takich jak skoki przez przeszkody, WKKW czy jeździectwo. Jakie cechy wyróżniają te zwierzęta? Ile kosztują? Jaka była historia ich powstania? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać najważniejsze informacje na temat koni angloarabskich.

Angloaraby – historia rasy

Nazwa rasy pochodzi od dwóch innych odmian, które ze sobą skrzyżowano. Chodzi oczywiście o konia pełnej krwi angielskiej i konia czystej krwi arabskiej. Hodowla koni angloarabskich rozpoczęła się we Francji. Kiedy do Hiszpanii przybyli Maurowie, przywieźli ze sobą odmiany koni orientalnych, podobnie zresztą jak uczestnicy krucjat. Regionem, w którym pojawili się przodkowie angloarabów, jest południe Francji.

angloarab

W czasie kiedy krajem rządził Napoleon, z rozkazu cesarza konie orientalne trafiły do stadniny Pompadour. Dyrektor stadniny – Eugène Gayot – stworzył francuską hodowlę, wzorując się na pomyśle ze stadniny z Zweibrücken, którą prowadził książę Christian IV. W ten sposób uzyskał angloaraby o pożądanych cechach, które wkrótce stały się niezwykle popularne poza granicami kraju, między innymi w Wielkiej Brytanii i Polsce.

Angloaraby – budowa

Oto wygląd koni angloarabskich:

  • wysokość w kłębie wynosi od 155 do 165 centymetrów;
  • głowa szlachetna;
  • szyja umięśniona i dobrze zbudowana;
  • łopatki długie i ukośne;
  • kłąb wyraźny;
  • klatka piersiowa głęboka;
  • grzbiet mocny;
  • zad lekko ścięty, mocny i dobrze umięśniony;
  • nogi suche i dobrze umięśnione, z wyraźnie zaznaczonymi stawami;
  • kopyta małe, ale twarde i mocne;
  • ogon noszony elegancko.

Angloaraby – umaszczenie

Konie tej rasy najczęściej występują w jednolitym umaszczeniu:

  • gniadym;
  • siwym;
  • kasztanowatym;
  • karym;
  • dereszowatym.

Przeważnie spotykane są laurowe, siwe i kasztanowe. Kare angloaraby są najmniej powszechne.

Angloaraby – zdrowie i długość życia

Zazwyczaj przedstawiciele rasy dożywają 25–30 lat. Konie te są raczej zdrowe, chociaż występuje u nich predyspozycja do łapania chorób wirusowych oraz zmniejszonej odporności.

angloarab 2

Angloaraby – pielęgnacja

U koni rasy angloarabskiej podobnie jak u innych inne ras koniowatych, wymagane są regularne sesje pielęgnacyjne, które stymulują krążenie i działają na dokładne oczyszczenie skóry i sierści zwierzęcia. Pielęgnacja to także sposób na nawiązanie więzi z koniem.

Jeśli chcesz zachować jedwabistą grzywę i ogon angloaraba i całkowicie pozbyć się kołtunów, musisz je często wyczesywać. Ważne jest również sprawdzanie kopyt pod kątem urazów i infekcji, a także usuwanie kamieni i brudu oraz wszelkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się podczas jazdy.

Angloaraby – charakter

Zazwyczaj angloarab jest inteligentny, lojalny, energiczny i chętny do pracy, ale potrafi być też czasami nieco nadpobudliwy i trudny do opanowania. Tę część temperamentu odziedziczył po swoich orientalnych przodkach. Te cechy charakteru również sprawiają, że przedstawiciele tej rasy to urodzeni atleci, którzy odnoszą fantastyczne wyniki w sporcie.

Angloaraby – użytkowość

Angloaraby są zwinne, szybko biegają i wysoko skaczą, na co wskazuje ich pokrój. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je w celach sportowo-hodowlanych. Jako konie sportowe biorące udział w konkursach zajmują często wysokie miejsca.

Angloaraby – hodowla

Zwierzęta te hoduje się głównie we Francji, w Wielkiej Brytanii i Polsce. Brytyjskie angloaraby nie dorównują jednak pochodzącym z Francji młodym koniom tej rasy. Aby osobnik był wpisany do księgi stadnej, musi mieć co najmniej 1/8 krwi arabskiej Wielkiej Brytanii i 1/4 we Francji. Najsłynniejsze stadniny francuskie to Pompadour, Tarbes, Pau i Gelos.

W Polsce angloaraby hodowane są natomiast w Walewicach i Ochabach. W międzywojniu występowały również w Janowie Podlaskim. Po wojnie francuskie osobniki tej rasy zostały sprowadzone do Gałowa, Nieświatowa, Mchowa i do Państwowego Zarządu Nieruchomości Ziemskich Okręgu Ziemi Lubuskiej.

Angloaraby – cena

Choć przedstawiciele opisywanej rasy nie należą do koni najdroższych, to nie można ich określić mianem taniego wierzchowca. Średnia kwota za angloaraba to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Górna kwota przekracza 150 tysięcy.

Angloaraby – ciekawostki

angloarab 3
  1. Arabska klacz i angielski ogier wydadzą na świat potomstwo, które jest mniejsze i mniej wartościowe na rynku niż źrebię z genami arabskiego ogiera i angielskiej klaczy.
  2. Hodowcy na oznaczenie tej rasy stosują symbol „xxoo” („xx” oznacza pełną krew angielską, natomiast „oo” – czystą krew arabską.

Angloaraby to konie półkrwi, które odziedziczyły najlepsze cechy rasy arabskiej i rasy angielskiej. Ich budowa predysponuje je do różnego rodzaju sportów. Jeśli szukasz konia wierzchowego i rumaka do ujeżdżenia, ten koń będzie odpowiedni. Klacze i ogiery można wykorzystywać też w celach hodowlanych. Warto także pamiętać o popularności polskich angloarabów, które w naszym kraju cieszą się szczególnym uznaniem.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.