Wojna to koszmarne przeżycie nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Z Ukrainy stale przywożone są zarówno zwierzęta z opiekunami, jak i te bezdomne. Psy, koty, ale i gryzonie, fretki, a nawet gady i płazy potrzebują opieki w Polsce, z dala od wojny. Sprawdź, gdzie się zgłosić, aby im pomóc!

Chcę pomóc materialnie zwierzętom z Ukrainy

Jeżeli twoja pomoc ma wymiar materialny, możesz zrobić kilka rzeczy. Przede wszystkim organizowane są zbiórki na cel pomocy zwierzętom z Ukrainy. Zanim jakąś wesprzesz, sprawdź, czy organizacja, która ją utworzyła, jest wiarygodna. W ten sposób zyskujesz pewność, że pieniądze trafią w odpowiednie miejsce.

Alternatywą jest pomoc w formie darów. Gdzie ją przekazać? Możesz zgłosić się do:

  • miejsc, które przyjmują psy z Ukrainy – listę schronisk przygotowaliśmy we wcześniejszym artykule i będziemy ją aktualizować;
  • fundacji, które lokalnie organizują zbiórki darów;
  • punktów recepcyjnych i tymczasowych miejsc noclegowych dla uchodźców – tam mogą trafiać opiekunowie wraz ze zwierzętami;
  • władz miasta czy gminy – nadzorują one powstawanie miejsc zbiórek i odeślą cię do odpowiedniego miejsca.

Chcę zaoferować usługi dla zwierząt z Ukrainy

Możesz zgłosić chęć specjalistycznej pomocy, jeśli jesteś:

  • lekarzem weterynarii;
  • technikiem weterynarii;
  • groomerem;
  • behawiorystą;
  • zoofizjoterapeutą.

Usług takich specjalistów szukają zwłaszcza fundacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy. To tam przydadzą się darmowe i tańsze usługi.

Możesz też zaoferować miejsce tymczasowe dla zwierząt. W takim przypadku najlepiej zdecyduj się na przygarnięcie polskiego psa, który pozostaje pod opieką organizacji. Zrobisz w ten sposób miejsce dla zwierzęcia z Ukrainy, które może wymagać intensywnej opieki behawiorysty albo lekarza weterynarii.

Jeśli masz miejsce, możesz przygarnąć rodzinę z Ukrainy wraz ze zwierzęciem. W takim celu skontaktuj się z urzędem miasta, gminy lub punktem recepcyjnym. Możesz tam zarejestrować się jako miejsce dla potrzebujących osób ze zwierzętami.

Poszukaj informacji w sieci

W mediach społecznościowych powstaje wiele grup, które skupiają osoby chcące wesprzeć zwierzęta z Ukrainy. Tam znajdziesz informacje na temat tego, z kim można się skontaktować lub gdzie zwrócić z ofertą pomocy. Pamiętaj jednak, aby uważać na fake newsy i wybierać zweryfikowane, rzetelne osoby i organizacje, które świadczą pomoc. Z uwagi na wiele ofert w grupach często panuje chaos. Poświęć nieco czasu, aby znaleźć miejsca, które chcesz wesprzeć.

Zwierzęta z Ukrainy potrzebują pomocy nie tylko ze strony państwa. Ważne jest też wsparcie zwierzaków ze strony obywateli. Jeśli chcesz pomóc, zrób to jednak z głową. W ten sposób skorzysta z tego większa liczba zwierząt.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.