We Wrocławiu realizowana jest akcja „Pies w szkole”. Głównym celem projektu jest ułatwienie uczniom powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej. Mimo początkowej fazy już widać pozytywne skutki tego programu, do którego od września 2021 r. będą mogły przystąpić wszystkie chętne wrocławskie szkoły.

Inicjatywa „Pies w szkole” jest obecnie wdrożona w Szkole Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego oraz w Liceum Ogólnokształcącym nr III przy ul. Składowej. O plusach programu mówi bibliotekarka i nauczycielka Katarzyna Podgórska, właścicielka psa Dropsa:

„Odkąd towarzyszy mi w bibliotece, uczniowie znacznie chętniej tu zaglądają. Czasami nawet wypożyczają więcej książek, ale też przychodzą zapytać, czy jest Drops i czy mogą się z nim pobawić” – opowiada Podgórska, która kontynuuje:

„Przychodzą różne dzieci – zarówno te, które mają zwierzęta, jak i osoby, które nie mają żadnego pupila. Kontakt z psem wiele im daje. Często podczas spacerów towarzyszą nam przyjemne rozmowy na temat zwierząt i opieki nad nimi”.

Obecność psów redukuje poziom stresu wśród uczniów

Psy towarzyszą także licealistom z III LO we Wrocławiu. Na tę chwilę Wrocław jest jedynym polskim miastem, który zdecydował się na obecność zwierząt w swych placówkach. W Wiedniu natomiast taki proceder stał się normą o czym mówi Barbara Borzymowska, przewodnicząca wrocławskiej rady ds. zwierząt oraz inicjatorka projektu:

„W Wiedniu to jest norma, w zasadzie w każdej szkole są psy. Profesor Kurt Kotrschal i jego współpracownicy z Uniwersytetu Wiedeńskiego przez 20 lat prowadzili badania, mające wykazać skutki stałej obecności psów w szkołach”.

Wyniki badań okazały się zaskakujące. Okazało się, że obecność psów w szkole wpływa na obniżenie poziomu lęku, napięć i agresji oraz łagodzi zachowania ekstremalne. Co więcej psy przyczyniają się do tego, że uczniowie biorą czynny udział w lekcjach, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki w nauce.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem i wiele wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego program „Pies w szkole” zostanie wprowadzony do większej ilości szkół.

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.