Pracownicy jednego z warszawskich ogrodów zoologicznych zwrócili się z ważnym przesłaniem skierowanym do mieszkańców i odwiedzających turystów. Sprawa dotyczy dokarmiania zwierząt. Niestety ostatnie incydenty i nie stosowanie się osób do panujących zakazów w tej kwestii powodują, że zdrowie, a nawet życie podopiecznych może być zagrożone.

Mimo czytelnych zakazów zabraniających karmienia, opiekunowie zwierząt znajdują na wybiegach coraz więcej pokarmów. Cieplejsza aura sprawia, że ZOO odwiedza z każdym tygodniem więcej osób, co zwiększa ryzyko zatrucia, a nawet śmierci mieszkańców ogrodu zoologicznego.

Zwierzęta podlegają diecie, a są karmione słodyczami

Warto pamiętać, że każdy podopieczny podlega ścisłej diecie, która jest opracowywana szczegółowo przez Dział Żywienia Zwierząt przy współpracy z opiekunami. Menu uzależnione jest nie tylko od gatunku, ale również od wieku, płci, zdrowia i kondycji. Niestety pracownicy często obserwują znajdujące się na wybiegach pokarmy, które odbiegają od żywienia danego osobnika wymieniając chociażby tu: banany, jabłka, paluszki, gofry, zapiekanki, a także cukierki i lody.

Opiekunowie wystosowali specjalny apel, w którym również przypominają o konsekwencjach niedostosowania się do zasad:

„Zwiedzający nie mogą podawać zwierzętom niczego! Zwierzaki karmią tylko ich opiekunowie! Chwila ludzkiej przyjemności może powodować u zwierząt długotrwałe cierpienie i kosztować je utratę zdrowia, a nawet życia! Powtarzamy to jak mantrę, ale nie wszyscy dostrzegają powagę sytuacji”.

Jak widać warto przestrzegać tej zasady, gdyż takim zachowaniem wyświadczymy zwierzętom wielką przysługę.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.