W Ukrainie zwierzęta bezdomne nie są objęte systemową opieką – nie ma sieci publicznych schronisk, odławiania zwierząt błąkających się czy sterylizacji finansowych przez państwo. To sprawiło, że los bezdomnych psów stał się jeszcze cięższy, gdy Rosja rozpoczęła militarny atak na Ukrainę. Jedną z organizacji, która zaoferowała pomoc, była Fundacja Przytul Psiaka, prowadząca schronisko w Ropczycach: https://www.facebook.com/przytulpsiaka.

Potik 2

Nie mogliśmy pozostać obojętni

Wolontariusze z fundacji od razu podkreślili, że nie mogli pozostać obojętni na los tych zwierząt: – Psy, podobnie jak ludzie, odczuwają strach, ból, głód i tęsknotę – podkreślali w rozmowie z serwisem zwierzaki.pl. Do dziś do schroniska przyjechało pięć psów. Placówka jest niewielka, dlatego przestrzeń, która mogła być udostępniona, również jest ograniczona. Niemniej zwierzęta znalazły pomoc.

– Musimy je przebadać, wysterylizować, są już po podstawowych szczepieniach. Jeśli uda się szybko znaleźć im nowe domy, będziemy przyjmować następne psiaki – przekonywali. Pomoc zwierzętom jest dla fundacji codziennością. Czekają tam również polskie psy, którym brakuje domów. 

Ukraina – zwierzęta potrzebują domów. Psy do adopcji

Przywiezione z Ukrainy zwierzęta potrzebują nie tylko pomocy doraźnej, ale również domów. Część z nich jest gotowych do adopcji, jednak często nie są to łatwe przypadki. Poniżej przedstawiamy psy do adopcji z Ukrainy, które obecnie przebywają w schronisku Fundacji Przytul Psiaka w Ropczycach.

Holka – suczka do adopcji z Ukrainy

Suczka jest pokaźnych rozmiarów, została przywieziona z początkiem marca z Ukrainy. Ma bardzo łagodny, zrównoważony charakter. Bardzo lubi towarzystwo człowieka. Źle czuje się odizolowana i zamknięta. Kocha być przy opiekunach i z nimi spacerować. Potrzebuje pilnie dobrego domu.

Potik – starszy pies do adopcji z Ukrainy

Potik przypomina nieco wyglądem i posturą karelskiego psa na niedźwiedzie. To bardzo wesoły, łagodny pies, który lubi towarzystwo człowieka. Sięga mniej więcej powyżej kolana. Ma około 9 lat. Jest w dobrej kondycji, kocha być drapany po plecach. Jest skupiony na człowieku i ładnie chodzi na smyczy.

Viter – piesek do adopcji z Ukrainy

Viter jest psem wycofanym, który potrzebuje czasu, aby zaufać człowiekowi. Prawdopodobnie miał z nim złe doświadczenia, bo kiedy poczuje się zagrożony, potrafi bronić się zębami – w jedyny znany sobie sposób. Przy łagodnym podejściu i odpowiedniej wiedzy współpracuje z człowiekiem, ale nie można przy nim robić niczego na siłę. Ma około trzech lat, sięga mniej więcej powyżej kolana.

Buria – wystraszona suczka do adopcji z Ukrainy

Buria jest mniej więcej dwuletnią suczką sięgającą do kolana. Jest bardzo wystraszona, boi się wyjść z kojca, obawia się człowieka. Wymaga pracy – istnieje spore prawdopodobieństwo, że nigdy nie wychodziła na spacery na smyczy i nie miała bliższego kontaktu z człowiekiem.

Zirka – roczna suczka do adopcji z Ukrainy

Zirka to zgrabna suczka z Ukrainy mająca mniej więcej rok. Jest dość wycofana, ale łagodna i nie wykazuje agresji. Ma smukłą budowę, sięga powyżej kolana. Potrzebuje cierpliwości i łagodnego podejścia.

Ukraina – zwierzęta potrzebują pomocy. Czego potrzeba w schronisku?

Zwierzęta z Ukrainy wymagają często intensywnej pomocy, zarówno w zakresie leczenia weterynaryjnego, jak i opieki behawioralnej. Niektóre są bardzo wystraszone, co oznacza więcej pracy i czasu, które trzeba zainwestować w kontakt z nimi. Dodatkowo zwierzęta potrzebują wsparcia w postaci:

  • dobrej jakości suchej i mokrej karmy;
  • akcesoriów dla psów;
  • profilaktyki przeciwko kleszczom.

Zawsze potrzebne jest też wsparcie finansowe, zwłaszcza że zwierzęta przechodzą diagnostykę i profilaktykę zdrowotną. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie na Facebooku.
Zwierzęta z Ukrainy potrzebują stałego wsparcia, podobnie jak organizacje, które im pomagają. Ty także angażuj się lokalnie, a także wspieraj te miejsca, których działanie możesz zweryfikować.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.