Skorupka to ta część jajka, której się zwykle nie wykorzystuje – ląduje po prostu w śmietniku. Tymczasem w kręgach osób, które stosują BARF dla psów, skorupki wykorzystywane są jako źródło białka. Czy pies może jeść skorupki jajek, skoro niektórzy mu je podają? Czy odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna? Zapraszamy do lektury!

Czy pies może jeść skorupki jajek?

Jak wspomnieliśmy, skorupki jajek to wartościowe źródło wapnia w diecie psa. W żywieniu surowymi produktami wykorzystuje się je jako produkt zastępczy dla kości, szczególnie, gdy pies nie może ich jeść. Czy pies może jeść skorupki jajek bez wcześniejszej obróbki? Oczywiście, nie. Muszą najpierw zostać odpowiednio przygotowane.

Jak podawać skorupki jajek?

Skoro wiesz, czy pies może jeść skorupki jajek, sprawdź, jak należy je przygotować. 

  1. Powinny być przede wszystkim umyte i wyparzone, na przykład w piekarniku. 
  2. Następnie należy je zmielić na pył, aby nie spowodowały uszkodzeń układu pokarmowego. 
  3. Wtedy można podać je z jedzeniem. Możesz też kupić gotowy produkt ze zmielonych skorupek.

To, czy pies może jeść skorupki jajek, jest jasne. A czy powinien? Jeśli przestrzegasz zbilansowanej diety, zwłaszcza komercyjnej, nie będą niezbędne w żywieniu czworonoga. Podaje się je wyłącznie przy zwiększonym zapotrzebowaniu na wapń, po konsultacji ze specjalistą.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.