Dieta psa w każdym przypadku powinna bazować na produktach odzwierzęcych jako źródle białka i tłuszczu. Tylko wówczas zwierzak zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Mogą znaleźć się w niej także dodatki, np. owoce i warzywa. Czy pies może jeść rodzynki jako formę wysuszonych winogron? Sprawdź!

Czy pies może jeść rodzynki?

Warto zacząć od tego, że winogrona są dla psa wysoce szkodliwe. Substancja, która prowadzi do wystąpienia objawów zatrucia, nie jest do końca znana,. Co więcej, nie wiadomo też, jaka ilość winogron stanowi zagrożenie dla czworonoga. Wiele zależy od indywidualnej tolerancji zwierzęcego organizmu. Niektórym psom zaszkodzą dwie sztuki, a innym – mała kiść.

Co grozi psu, który zje rodzynki?

Czy pies może jeść rodzynki, skoro są to winogrona po obróbce termicznej? Według specjalistów, okazują się równie szkodliwe i toksyczne dla czworonoga. Z tego powodu należy unikać ich podawania nawet w małych ilościach. Jeśli twój pies zjadł rodzynki, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Zaniepokoić cię powinny takie objawy, jak:

  • wymioty;
  • biegunka;
  • apatia i osłabienie;
  • utrata apetytu;
  • skąpomocz przy dużym pragnieniu.

Szybka reakcja może pomóc w uratowaniu psa. Zawsze staraj się trzymać winogrona i rodzynki z dala od niego.
Wiesz już, czy pies może jeść rodzynki – szczególnie uważaj na to, aby nie spróbował np. bakalii czy deserów, które zawierają suszone winogrona. To właśnie one często są źródłem zatrucia.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.