Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pieczarki można jeść… nawet bez obróbki termicznej! Grzyby te, jak wszystkie inne, składają się głównie z wody. Są hodowlane, więc w ich uprawie doszło do zmian. Dzięki temu nie mają powłoki, która utrudniałaby trawienie. Czy pies może jeść pieczarki, podobnie jak człowiek? Sprawdź!

Czy pies może jeść pieczarki?

Tak jak wszystkie inne grzyby, również pieczarki stają się ciężkostrawne dopiero po nieprawidłowej, obfitującej w tłuszcz obróbce. W wersji gotowanej albo nawet surowej są zwykle dość wartościowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pies miał nie jeść grzybów. Czy jednak powinny pojawić się one w jego diecie? To inna sprawa! 

Czy pies może jeść pieczarki i będą dla niego wartościowe?

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść pieczarki, to jedna sprawa. Inną kwestią jest to, czy warto je podawać. Nie ma bowiem większych powodów ku temu, aby pojawiły się w diecie psa. Nie są specjalnie wartościowe i można je z powodzeniem zastąpić łatwiej dostępnymi warzywami o bogatszych właściwościach (na przykład marchewką). Jeśli jednak podczas gotowania kawałek pieczarki upadnie ci na podłogę, a pies go zje – nic się nie stanie.


Jeśli zastanawiasz się, czy pies powinien jeść pieczarki, to odpowiedź jest prosta. Może je spożywać, bo nie są szkodliwe, jednak nie ma większego powodu, aby to robił. Pieczarki to grzyby hodowane z myślą o ludziach. Z tego powodu wprowadzanie ich do diety psów, które mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe, nie ma raczej sensu.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.