Jajko dla psa jest jednym z tych składników diety, które warto podawać, ale w określony sposób. Psom, bez względu na rodzaj żywienia, może dać wiele dobrego. Sprawdź więc nie tyle, czy pies może jeść jajko, a raczej – w jaki sposób je podawać.

Czy pies może jeść jajko?

Skoro wiesz, czy pies może jeść jajko, dowiedz się jeszcze, dlaczego. Każde jajo składa się z dwóch substancji – białka i żółtka. Dla psa najbardziej wartościowe jest w całości, ale nie zawsze. Białko składa się z wody i białek, a do tego nie zawiera tłuszczów; jest natomiast bogate w awidynę. Z kolei żółtko ma w sobie białka, ale także:

  • tłuszcze różnego rodzaju;
  • węglowodany;
  • dużą dawkę soli mineralnych;
  • witaminy A, D, H, z grupy B;
  • mikro- i makroelementy, w tym żelazo, cynk, magnez.

To wszystko sprawia, że jajko dla psa nie tylko wspiera odpornosć i zdrowie skóry, ale też jest istną bombą witaminową. Wiele jednak zależy od sposobu jego podania.

Jajko dla psa – jak podawać?

Czy pies może jeść jajko na twardo, a może lepiej podawać je w wersji surowej? Sprawdź!

Surowe jajko dla psa – czy jest zagrożeniem?

Jeśli chodzi o surowe jajko dla psa, potencjalne zagrożenie stanowi salmonella. Jeśli jednak masz jajko z pewnego źródła, to możesz je bez przeszkód podawać. Pamiętaj, że psy znacznie lepiej radzą sobie z pałeczkami salmonelli niż ludzie!

Czy to oznacza, że pies może jeść jajko surowe zawsze? Niekoniecznie. Szczeniętom i psom wrażliwym podawaj samo żółtko, z uwagi na fakt, że białko może być ciężkostrawne i alergizujące. Jeśli dajesz psu całe jajko, rozdzielaj żółtko i białko i serwuj je osobno. W ten sposób awidyna nie neutralizuje biotyny, co na dłuższą metę może wpłynąć na kondycję skóry i sierści czworonoga.

Czy pies może jeść jajko na twardo?

Gotowane jajka dla psa są nieco mniej wartościowe. Pomimo tego, możesz je podawać, jeśli boisz się salmonelli. W ten sposób również unikniesz działania awidyny, która w wysokiej temperaturze ulega rozkładowi.

Jajko stanowi ceny dodatek do diety psa. Musisz tylko wiedzieć, jak je podawać! Dorosły pies może jeść – zależnie od kondycji i rozmiaru – nawet do trzech jajek w tygodniu. Przy szczeniaku lepiej pozostać przy jednym żółtku.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.