Jeśli zastanawiasz się, czy pies może jeść pierniki, to prawdopodobnie właśnie z jakiejś okazji je przygotowujesz albo szykujesz do kawy. Zanim jednak podzielisz się nimi ze swoim psem, musisz wiedzieć, czy są one bezpieczne. 

Z czego robi się pierniki?

Przepisy na pierniki różnią się między sobą. Niektóre z nich zawierają np. sodę oczyszczoną czy kakao. Zawsze dodatkiem jest przyprawa piernikowa, która zawiera wiele różnych dodatków. Co więcej, pierniki są nierzadko lukrowane albo w ogóle oblewane czekoladą. Choć przepyszne dla ludzi, niekoniecznie muszą być zdrowe dla czworonogów. Czy pies może jeść pierniki? Warto to wiedzieć, zanim się go nimi poczęstuje.

Czy pies może jeść pierniki?

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść pierniki, jest tylko jedna – zdecydowanie nie powinny pojawiać się one w jego diecie, podobnie jak żadne inne słodycze. Pierniki są źródłem cukru, szkodliwego dla trzustki i powodującego nadwagę. Te dla cukrzyków mają z kolei słodziki toksyczne dla psów. Nie są to jedyne szkodliwe substancje, które znajdziesz w piernikach. Znajdują się w nich bowiem również kakao, soda oczyszczona, a niekiedy nawet czekolada. Z tego powodu te słodkie przekąski nie powinny znaleźć się w diecie twojego pupila.


Zanim pozwolisz psu coś zjeść, musisz wiedzieć, czy jest to dla niego bezpieczne. Teraz wiesz już, czy pies może jeść pierniki. Są one niewskazane w diecie czworonogów, a nawet mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.