W dobrze zbilansowanej psiej diecie występują w ograniczonych dawkach również owoce. Warto mieć jednak na uwadze, że nie mogą to być wszystkie gatunki. Sprawdź, czy pies może jeść pomarańcze, zanim mu je podasz. Przekonaj się, czy równie korzystnie wpływają na zdrowie pupili, jak to ludzkie!

Czy pies może jeść pomarańcze?

Pomarańcze stanowią bombę witaminową i źródło cennych substancji odżywczych. Należą do nich:

  • witamina C;
  • witamina E;
  • witamina A;
  • błonnik;
  • karoten;
  • potas.

Wydawać by się mogło, że substancje te przesądzają o tym, czy pies może jeść pomarańcze. Niestety, nie do końca tak jest. 

Czy pies może jeść pomarańcze? Musisz to wiedzieć!

Owoce te zawierają olejki eteryczne, które są drażniące zarówno dla psiego nosa, jak i układu pokarmowego. Ich podanie może skończyć się nawet zatruciem. Z tego powodu należy unikać podawania swojemu zwierzakowi pomarańczy. 

Co zrobić, jeśli twój pies zjadł kawałek miąższu? Obserwuj go – nie każda ilość wywoła od razu silne objawy. W razie wątpliwości lub wówczas, gdy pies zjadł dużą porcję pomarańczy, udaj się do lekarza weterynarii.


Zawsze warto wiedzieć, które składniki diety są wskazane w diecie czworonogów, a które – niekoniecznie. Gdy wiesz, czy pies może jeść pomarańcze, jesteś w stanie uchronić go przed ich negatywnym wpływem na jego ogólny stan zdrowia. Pamiętaj, aby nie pozostawiać pomarańczy w zasięgu pupila, bo mogą być przyczyną nagłej wizyty u weterynarza.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.