Jajka same w sobie są zdrowe dla psów, o ile wiesz, jak należy je podawać. Co jednak w przypadku, gdy zostaną przetworzone? Czy pies może jeść jajecznicę? Przekonaj się, jak to wygląda w praktyce. Jeśli chcesz nią nakarmić swojego pupila, najpierw przeczytaj nasz krótki artykuł!

Czy pies może jeść jajecznicę?

Psom, które nie jedzą surowych posiłków, najlepiej podawać jajko w wersji gotowanej. Wszystko dlatego, że jest wówczas łatwiej strawne. Drugim argumentem jest to, że awidyna – substancja, która prowadzi do rozkładu biotyny – jest w ugotowanym jajku całkowicie neutralizowana. Można by pomyśleć, że jajka po obróbce termicznej można podawać również zwierzętom. Jednak czy pies może jeść jajecznicę?

Kiedy jajecznica nie zaszkodzi pupilowi?

Wszystko zależy od formy przygotowania. Czy pies może jeść jajecznicę przygotowaną na parze i bez żadnych dodatków, takich jak sól czy cebula? Oczywiście, ale lepiej podawać ją w wersji wystudzonej, aby nie spowodowała skrętu żołądka. Jeśli jednak zamierzasz podać zwierzęciu jajecznicę przygotowaną z przyprawami i dodatkami, lepiej tego nie rób. Będzie tylko ciężkostrawna i może nawet doprowadzić do poważnego zatrucia.
Wiesz już, czy pies może jeść jajecznicę. Zwykle ludzie zjadają ją z dodatkiem przypraw, dlatego często nie będzie odpowiednia dla czworonoga. Niemniej, jajecznica na parze może być – od czasu do czasu – ciekawym urozmaiceniem.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.