Warzywo z rodziny kapustnych, za którym przepada wiele osób to właśnie kalarepa. Pies często się nią interesuje, zwłaszcza gdy jest nauczony, że dostaje od ciebie przekąski. Warto jednak wiedzieć, czy pies może jeść kalarepę bez szkody dla swojego zdrowia. Jeśli tak, musisz również mieć świadomość, jak często ją podawać. Wszystko wyjaśniamy w krótkim tekście!

Czy pies może jeść kalarepę?

Kalarepa jest bogata w luteinę, która ma działanie wspierające wzrok. Zawiera także składniki przeciwnowotworowe. Kolejne cenne elementy to duża dawka witaminy C oraz składniki bakteriobójcze i grzybobójcze. Co to oznacza dla diety czworonoga? Czy pies może jeść kalarepę, skoro ma tyle prozdrowotnych właściwości?

Kalarepa – pies może ją jeść, ale…

Warzywo to należy do rodziny kapustnych. To oznacza, że nie jest polecane dla psów – może powodować bowiem wzdęcia i biegunki. Kalarepa dla psa często okazuje się zbyt ciężkostrawna. Są w niej zawarte związki, które powodują zaburzenia pracy tarczycy. Właśnie dlatego nie należy jej podawać zwierzętom chorującym na dolegliwości ze strony tego narządu. Kalarepa nie jest jednak toksyczna. Podawana okazjonalnie i w niedużych porcjach może okazać się dobrą, smaczną przekąską dla zdrowego psa.


Opiekun zawsze powinien wiedzieć, jakie warzywa może jeść pies. Dzięki temu jest w stanie zbilansować jego dietę. Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kalarepę, już znasz. Jeśli twój pupil ma wrażliwy układ pokarmowy, lepiej unikaj podawania mu tego warzywa.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.